מגלגל...

הקואליציה החדשה בגרמניה קרובה להסכים על לגליזציה של קנאביס

הממשלה החדשה שצפויה לקום בחודש הבא בגרמניה בתום מערכת בחירות מרגשת שהביאה לסוף עידן הקנצלרית אנגלה מרקל, צפויה על פי רוב ההערכות להיות ליברלית בהרבה. על פי סוכנות הידיעות בלומברג הגורמים שצפויים להרכיב את הקואליציה החדשה כבר משוחחים ביניהם על סעיפי חוק ללגליזציה של קנאביס במדינה

עוד מדינה אירופאית עושה צעד גדול לקראת לגלזיציה, אולי, והפעם מדובר כנראה במדינה המשמעותית ביותר ביבשת – גרמניה, שנחשבת כיום לשוק הקנאביס הרפואי המוביל באירופה. עם תום עידן שלטונה של הקנצלרית הותיקה אנגלה מרקל, נכון להיום נראה שנציגי המפלגות שירכיבו ככל הנראה את הקואליציה המסתמנת יקדמו לגליזציה מלאה של קנאביס.

למעשה, דיונים בין נציגי מפלגות הקואליציה החדשה לקראת חקיקה להכשרת קנאביס לשימוש פנאי (לגליזציה) כבר החלו, כך על פי דיווח של סוכנות הידיעות הבינלאומית “בלומברג” השבוע. 

הדיונים בסעיפי החקיקה מתנהלים בין המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, שזכתה בבחירות שהתקיימו לפני כחודש וחצי, לבין מפלגת הירוקים ומפלגת הדמוקרטים החופשיים. על פי נציגי שלוש המפלגות, הדיונים כוללים את הסדרת התנאים שבהם מכירה ושימוש בקנאביס למטרות פנאי יתאפשרו. 

על פי גורמים המעורים בפרטים, כך בבלומברג, הדיונים על הלגליזציה הם חלק ממשא ומתן רחב יותר על הרכבת הקואוליציה. על פי התכנון, שלוש המפלגות צפויות להכריז על הקמת ממשלה חדשה בתחילת דצמבר, תחת הקנצלר החדש מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית, אולף שולץ.

קואליציה חדשה גרמניה
הקואליציה החדשה העתידית של גרמניה: אולף שולץ מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית, במרכז, אנאלנה בארבוק ממפלגת הירוקים, משמאל, וכריסטיאן לינדנר מהמפלגה הדמוקרטית החופשית (צילום: AP)

עדיין לא התקבלה החלטה סופית לגבי נושא הקנאביס, אולם הסכם בין המפלגות בנוגע ללגליזציה לא יהיה מפתיע יתר על המידה, שכן השותפים להקמת לקואליציה העידו על תמיכתם במהלך קמפיין הבחירות והינם פתוחים יותר לרעיון מאשר הנוצרים-דמוקרטים של מרקל, שהיו בשלטון מאז 2005.

גם דעת הקהל בגרמניה עברה לכיוון לגליזציה, כך עולה מסקר של “איגוד ההמפ הגרמני” שנערך בסוף אוקטובר. על פי הסקר, 49% מהנשאלים אמרו שהם בעד לגליזציה של קנאביס והתרת מכירה בחנויות ייעודיות כפי שקורה בארה”ב ובקנדה, לעומת 46% שעדיין התנגדו.

בסקר הזה, הנערך מדי שנה, היתה הפעם הראשונה מאז 2014 שבה יותר גרמנים היו בעד לגליזציה מאשר נגדה, אם כי ההפרש היה עדיין נמוך מאוד ובתחום הטעות הסטטיסטית.

אולף שולץ, קנצלר גרמניה הנבחר
אולף שולץ, המפלגה הסוציאל דמוקרטית – המועמד להתמנות כקנצלר גרמניה החדש

אם אכן יקרה, המהלך ייתן דחיפה גדולה לשוק הקנאביס האירופאי, ששוויו צפוי להיות 3.2 מיליארד אירו (3.7 מיליארד דולר) עד 2025, לעומת 403 מיליון אירו בסוף השנה הנוכחית, כך על פי דו”ח הקנאביס האירופי של חברת המחקר Prohibition Partners.

הצעד צפוי להגדיל את תעשיית הקנאביס המקומית בגרמניה, להביא למדינה הכנסות גדולות ממס ולהוות בשורה גם עבור חברות קנאביס מארה”ב, מקנדה, ואולי גם מישראל, שכבר היום פועלות בשוק הקנאביס הרפואי הגרמני הנוגע לכמה עשרות אלפים ובודאי ישמחו לפעול גם בשוק נרחב בהרבה שיהיה רלוונטי למיליוני אנשים.

מבחינת קנאביס רפואי, גרמניה נחשבת כאמור כבר היום לשוק הגדול והמפותח ביותר באירופה. בשנת 2017 עשתה המדינה רפורמה משמעותית בתחום, כשקבעה שכל רופא רשאי לרשום למטופליו קנאביס רפואי, והם יכולים לרכוש אותו בבתי-מרקחת ברחבי המדינה.

יש לציין שמחירי הקנאביס הרפואי בגרמניה הם מהגבוהים בעולם, אך מסובסדים במלואם על ידי הממשלה עבור רוב מוחלט של המטופלים, אלה שמחזיקים בביטוח בריאות. תמחור זה הוא מה שגורם לחברות בינלאומיות לעשות כל שביכולתן כדי להצליח לחדור לשוק שלה וכדי לעשות זאת, על החברות לעמוד בסטנדרטים של ייצור מהקפדניים בעולם, למשל איסור על חריגה של יותר מ-10% למעלה או למטה באחוזי ה-THC במוצרים.

כך, למשל, מוצר המוצהר כמכיל 20% THC יהיה חייב להכיל בכל רגע בין 18% ל-22% THC, וזה נכון לכל פרח קנאביס באריזה. לשם השוואה, בישראל אין למעשה בקרה על טווחים אלו ולאחרונה אף נמצא כי זנים שמוצגים כבעלי 20% THC מכילים בפועל פחות מ-14% THC.

הסטנדרטים הללו הם, כאמור, הם אחד הגורמים העיקריים למחירים הגבוהים. בעוד שבגרמניה ממוצע המחירים עומד על בין 12 ל-20 אירו לגרם קנאביס, בישראל הנתון הממוצע הוא כ-6 אירו בלבד (כ-25 ש”ח) לגרם קנאביס – כלומר בין רבע לחצי מהמחיר בגרמניה, בטח אם לוקחים בחשבון שבגרמניה משלמים בנוסף בין 5 ל-10 יורו (20-40 ש”ח) לכל מוצר, כתשלום לרוקח עבור ניפוק.

מצד שני, כאמור, בחלק גדול מהמקרים מחירי הקנאביס בגרמניה כלל אינם נגזרים על המטופל, אלא מסובסדים באופן מלא על ידי הממשלה. מטופלים המחזיקים בביטוח ממשלתי, או מבוטחים על ידי חברת הביטוח פרטית, מקבלים החזר מלא עבור קנאביס רפואי, אם הם עומדים בתנאי מינימום נדרשים כגון מיצוי טיפול תרופתי, הוכחה ליעילות הטיפול וכו’. למעשה, אפשר לקבוע שלפחות כמה עשרות אלפי מטופלים בגרמניה מקבלים קנאביס בחינם.

מבדיקה שפורסמה בחודש מאי השנה, על בסיס נתונים רשמיים של ממשלת גרמניה, עולה כי המדינה סיבסדה למטופלים קנאביס רפואי בשווי של כ-165 מיליון אירו בשנת 2020, שהם כ-643 מיליון ש”ח. נתון זה מהווה עלייה של כ-34% לעומת גובה הסבסוד שנתנה הממשלה הגרמנית שנה קודם לכן (2019), אז עמד המספר על 123 מיליון אירו. כלומר, אם הקצב ימשיך כך, בשנה הנוכחית עשויה ממשלת גרמניה לסבסד קנאביס רפואי למטופלים בכ-221 מיליון אירו (מעל 860 מיליון ש”ח).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר