מגלגל...

בחירות 2019: נחשפה ההצעה לריצה משותפת של עלה ירוק עם פייגלין

מערכת הבחירות בשיאה, וגם המפלגות המבקשות לייצג את נושא הקנאביס בוחנות אפשרות לאיחודים על מנת להגיע לכנסת. למרות שריצה משותפת של שתי המפלגות עשויה להגדיל את סיכויי חזון הלגליזציה בישראל, נראה שתקוותם של חלק מהתומכים לא תצא לפועל. הגשת הרשימות בשבוע הבא.

השבוע חשפה המפלגה הליברלית עלה ירוק בסטטוס בפייסבוק כי היא ניהלה מו”מ עם משה פייגלין והציעה הצעה “נדיבה” לטענתה לריצה משותפת של שתי המפלגות, אך פייגלין דחה את ההצעה עם הצעה נגדית שנדחתה גם היא על הסף על ידי נציגי הליברלית.

“הקשבנו קשב רב ולקחנו לתשומת הלב ולמרות שיש בין המפלגות פערים החלטנו לשים את המפריד בצד, להתמקד במאחד ויצרנו קשר ישיר מול פייגלין ומקורביו,” כתבו. “הצגנו כמה אופציות לחבירה וריצה משותפת של שתי המפלגות שתבטיח כניסה של שתי המפלגות לכנסת.”

השיח בין המפלגות מגיע על רקע שאלת האיחודים בין מפלגות לקראת בחירות 2019, אשר נידונה לאחרונה רבות בתקשורת ובעולם הפוליטי, זאת קרוב למועד האחרון להגשת רשימות המועמדים בשבוע הבא.

בשבועיים האחרונים נפגשו כאמור נציגי הליברלית עם גורמים ממפלגתו של פייגלין, על מנת לבחון אפשרות לריצה משותפת של שתי המפלגות יחדיו; לידיעת המגזין הגיע נוסח ההצעה שהוגשה לפייגלין ופרטיו מתפרסמים כעת כאן לראשונה.

במפלגה הליברלית מציינים כי בינם לבין פייגלין יש הבדלים אידיאולוגיים שחלקם אפילו משמעותיים מאוד ולפיכך אפשרות של מיזוג לא עמדה על הפרק, אך על מנת להתמודד עם אתגר הבחירות הם החליטו לנסות לשים את המפריד בצד ולהתמקד במאחד, למשל העובדה שפייגלין אימץ חלק מהאג’נדה של המפלגה הליברלית ובפרט בנושאי חינוך, כלכלה ולגליזציה.

לטענתם רוב מוחלט מהנציגים במפלגתו של פייגלין כלל אינם מאמינים בתפיסותיו המשיחיות או האג’נדה הבטחונית הקיצונית שלו, וחלקם פנו בעצמם בהצעה לבחון אפשרות לריצה משותפת.

גם זה בטח יעניין אותך

על פי ההצעה שהוצגה לפייגלין שתי המפלגות ירוצו יחדיו תחת פתק אחד, אך ישארו נפרדות ואף ינהלו קמפיינים נפרדים. המפלגה הליברלית תקבל את מקום 2 ברשימה וכן את מקומות 6, 8 ו-10.

לטענתו של פייגלין, כפי שפורסמה אתמול (ב’) באתר ערוץ 20, מצביעי עלה ירוק יעברו להצביע עבורו בכל מקרה, ולכן נציגי המפלגה צריכים להודות לו על הצעתו להציג מועמד מטעמם במקום ה-6, לצד תמורה כספית עבור הסכמה זו.

מנגד במפלגה הליברלית מאמינים שבניגוד לפייגלין, הסובל מבעיות אמינות ועמדות בעייתיות, עוצמתם הפוליטית לכל הפחות שווה לעוצמתו של פייגלין, וללא ספק הדבר מוכח בסקרים שהתפרסמו בשבועות האחרונים.

נכון להיום על פי סקרים שנערכים בעיתונים ובערוצי הטלוויזיה שתי המפלגות נעות בין 1% ל-2% בממוצע – נתון שאינו מספיק למעבר אחוז החסימה העומד על 3.25%. לפיכך ריצה משותפת בהחלט עשויה להגביר את סיכויי ההצלחה.

עוד טוענת המפלגה הליברלית כי הצעתו של פייגלין, שפרטיה המדויקים טרם נחשפו במלואם ואולי עוד יחשפו, מגיעה כנראה במטרה לסגור את עלה ירוק. “למעשה נראה שפייגלין רוצה למחוק את עלה ירוק מהפוליטיקה,” קבעו בהודעה בפייסבוק.

במפלגה הליברלית מציינים עוד כי בימים אלו הם מקיימים פגישות עם גורמים פוליטיים נוספים ונציגי מפלגות אחרות בבחינת אפשרויות לריצה משותפת.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר