הצעת חוק חדשה: קנאביס באישור רופא משפחה

האם בקרוב נוכל לגשת לרופא המשפחה ולקבל אישור לקנאביס רפואי? הצעת חוק חדשה לתיקון פקודת הסמים המסוכנים תעלה בקרוב להצבעה על ידי ח”כ משה פייגלין.

משה פייגלין
ח”כ משה פייגלין

המסע שהתחיל משה פייגלין לפני חצי שנה לקידום חוקיות הקנאביס בישראל בכלל ונושא הקנאביס הרפואי בפרט מתחיל להניב את פירותיו – הבוקר הודיע ח”כ פייגלין על סיכום עבודת ההכנה לקראת הגשת הצעת חוק חדשה לתיקון פקודת הסמים המסוכנים בישראל – קנאביס רפואי יסופק למטופלים על ידי רופא משפחה או רופא מומחה בתוך 10 ימים ומבלי לקבל אישור מיוחד ממשרד הבריאות כפי שנהוג היום.

אל ההצעה הצטרפו בינתיים גם חברי הכנסת תמר זנדברג מ’מרצ’, אמנון כהן מש”ס, אלעזר שטרן מ’התנועה’ וחיים כץ מ’הליכוד’ ונראה שאפשר להניח שבכנסת הקרובה, בה יש תומכים רבים בקנאביס רפואי ביניהם ניצן הורוביץ, אילן גילאון, עמיר פרץ, איתן כבל ועוד, נזכה לראות צעד גדול במיוחד לכיוון ההקלה על צרכני הקנאביס בישראל.

תחום הקנאביס הרפואי בישראל, על אף נסיונות להציגו כמוצלח במיוחד, נמצא במצב עגום ביותר – רק השבוע התבשרנו כי משרד הבריאות הודיע כי החל מחודש יוני תיפסק מכירת מוצרי מזון עם קנאביס למטופלים ברשיון ובאופן כללי אין בקרה על איכות התרופה, חולים לא מקבלים אישורים, משרד הבריאות מתפלפל ומתחמק ממתן תשובות, חברות התרופות מאיימות על תומכי הקנאביס הרפואי לבל יקדמו את הנושא, גורמי האכיפה והמשטרה אינם יודעים איך להתנהג, הממשלה עוצמת עיניים והמטופלים בקנאביס רפואי סובלים מקשיים בקבלת תרופה, מאיכות תרופה ירודה, ממחירים גבוהים ללא סבסוד וממדיניות שהופכת אותם לעבריינים.

חממות גידול קנאביס רפואי
חממות גידול קנאביס רפואי

המצב הקשה בו נמצא תחום הקנאביס הרפואי בישראל הגיע גם לפיתחו של ח”כ משה פייגלין לפני כחצי שנה. לאחר שצפה כיצד עוזר הקנאביס לאביו חולה הסרטן, החליט פייגלין, אז עוד לא חבר כנסת, לקחת אחריות על הנושא והודיע כי יפעל לקידומו בכנסת הקרובה. פייגלין פתח במסע הסברה לקידום הפסקת הפללת צרכני הקנאביס ולשחרור שוק הקנאביס הרפואי מכבלי הממשל. “אם אלוקים ברא את הקנאביס, אנו כנראה אמורים להשתמש בו,” אמר בראיון בחודש ספטמבר אשתקד.

פייגלין עמד בהבטחתו והבוקר הודיע כי בכוונתו להגיש בקרוב את הצעת החוק החדשה לתיקון פקודת הסמים המסוכנים בישראל יחד עם תמיכתה של ח”כ תמר זנדברג ממפלגת ‘מרצ’ שאף היא הודיעה לאחרונה על תמיכתה בלגליזציה. “לאחר סבב התייעצויות עם רופאים ופעילי ציבור, הכנתי נוסח הצעת חוק שמשמעותה היא שכל רופא מומחה או רופא משפחה, רשאי לאשר טיפול בקנאביס והחולה יקבל רשיון לרכישה (או גידול) לאחזקה ולשימוש,” כתב פייגלין בסטטוס שפירסם בפייסבוק. “ברכתי לח”כ תמר זנדברג, שנאותה הבוקר להצטרף כיוזמת. אנסה להחתים ח”כים נוספים.”

עיקר התיקון הינו בסעיף 7א’ של פקודת הסמים המסוכנים הקובע כי “לא יחזיק אדם סם מסוכן ולא ישתמש בו, אלא במידה שהותר הדבר בפקודה זו או בתקנות לפיה, או ברישיון מאת המנהל.” אותו “מנהל” ידוע יותר בשם ד”ר יהודה ברוך – האחראי על תחום הקנאביס הרפואי בישראל מטעם משרד הבריאות ולו הסמכות הבלעדית לחתימה על אישורי קנאביס רפואי למטופלים. עד כה אישר ד”ר ברוך לכ-9,000 ישראלים לקבל קנאביס ברשיון אך הקפיד לדחות אלפי בקשות אחרות של חולים הסוכלים מתופעות כמו גלאוקומה, פרקינסון, פוסט טראומה, פיברומיאלגיה, תסמונת טורט, אפילפסיה, אלצהיימר ועוד.

ראו עוד: קנאביס רפואי – כל מה שרצית לדעת ולא העזת לשאול

על אף שעוד לא מדובר במה שנוגע ישירות ללגליזציה אמיתית של קנאביס, השינוי אותו מבקש פייגלין להביא יוביל לכך שלמעשה יוכל כל מי שסובל מכאבים, מחלות ותופעות בריאותיות שונות, לגשת לרופא המשפחה או לרופא מומחה ולקבל אישור לשימוש בקנאביס רפואי, בדומה לתהליך המקובל למשל בקליפורניה, ארה”ב.

משה פייגלין על לגליזציה
משה פייגלין על לגליזציה

נוסח הצעת החוק החדשה דומה זהה להצעת החוק שהציע וקידם שלומי סנדק במהלך השנים האחרונות. סנדק מוביל את מאבק המטופלים בקנאביס רפואי מזה שנים רבות והפעיל המוכר ביותר למען לגליזציה בישראל.

הגשת הצעת החוק

הצעת החוק הוגשה היום (22.04) לכנסת. “אתמול, מיד ביומו הראשון של מושב הקיץ של הכנסת, הגשתי את הצעת “החוק לתיקון פקודת הסמים המסוכנים (טיפול באמצעות צמח הקנבוס),” הודיע פייגלין בעמוד הפייסבוק שלו. “הצעה שאמורה להביא בשורה גדולה לעשרות אלפי חולים בישראל. לשמחתי הצטרפו אלי כיוזמים שישה חברי כנסת ממגוון סיעות הבית: חבר סיעתי מהליכוד – חיים כץ, תמר זנדברג – מרץ, אורית סטרוק – הבית היהודי, דב חנין – חדש, אלעזר שטרן – התנועה ואמנון כהן משס. היום [שלישי] בצהריים אני נפגש עם שרת הבריאות יעל גרמן על מנת לדון בהמשך קידום החוק. כולי תקווה כי בקרוב נוכל להביא בשורה של ממש בתחום ולאפשר לעשרות אלפי חולים בישראל שזקוקים לקנאביס הרפואי – לצרוך אותו ולהביא מזור ומרפא לכאבם ומחלתם.

לאחר סיום הפגישה עם שרת הבריאות יעל גרמן, הודיעה ח”כ תמר זדנברג: “ח״כ משה פייגלין ואני יוצאים עכשיו מפגישה עם שרת הבריאות גרמן בנושא טיפול רפואי בקנביס. קנביס הוא צמח בעל תועלת רפואית הידועה זה מכבר, והוכרה גם בישראל. בניגוד לשר הקודם ליצמן, שסירב לטפל בנושא, מצאנו אצל השרה פתיחות וקשב ומוכנות להכיר בעובדה שכל חולה הנזקק לטיפול בקנביס רפואי זכאי לכך. החלטות קונקרטיות עוד לא התקבלו, פרטים בהמשך.”

פייגלין וזנדברג מסכמים את הפגישה עם שרת הבריאות גרמן:

להלן תקציר נוסח ההצעה (פירוט למטה):

הצעת החוק

תיקון סעיף 7

בסעיף 7 לפקודה, אחרי סעיף קטן (א) יבוא:
(א1) המנהל ייתן רישיון לגידול, החזקה ולשימוש בצמח הקנבוס לאדם במינון שקבע לו רופא מומחה או רופא משפחה, וזאת ולא יאוחר מ 10 ימים מיום הגשת הבקשה למנהל.

דברי הסבר:

צמח הקנביס הוא צמח בעל סגולות רפואיות מוכחות . בשנת תשע”ב (2012) היו בארץ 9000 אנשים בעלי אישור להשתמש בקנביס. אישור זה זה ניתן בהתחלה על ידי אחראי יחיד ממשרד הבריאות – ד”ר יהודה ברוך, ובמשך השנים נוספו עוד שלשה רופאים. הנוהל לקבלת ההיתר הוא מורכב וארוך וחולים רבים נענים בשלילה היות ולדעת משרד הבריאות הם יכולים להשתמש במשככי כאבים אחרים. ההחלטה שלא לאשר טיפול בחולה אינה מסתמכת על בדיקה רפואית אלא על סמך מילוי שאלונים בלבד.

המצב בו חולה זקוק לטיפול שלדעת רופאו הוא נכון וטוב, ורק משום החשש ש”עובדים עלינו” כי ניתן להשתמש במשככי כאבים אחרים, או שמחלה מסוימת לא נכנסה לקריטריונים של משרד הבריאות , על אף שלדעת הרופא השימוש בקאנביס יכול להועיל, הוא מצב בלתי סביר בעליל שנוגד את הזכות והחובה של כל אדם לעשות הכל כדי לשמור על בריאותו.

פגיעה זו בזכות יסוד של עשרות ואולי מאות אלפים אנשים הנזקקים לקאנביס לצרכים רפואיים, גורמת להפללתם של אזרחים נורמטיביים שכל חטאם הוא רצונם להקל את סבלם. חשוב לציין בהקשר זה את המלצתה של הועדה הגלובלית על מדיניות המלחמה בסמים בראשות מנכ”ל האו”ם לשעבר מר קופי ענן. בדו”ח זה המליצה הועדה, להפסיק את הקרימינליזציה, את ה”העברה לשוליים” ואת הטלת סטיגמות על אנשים המשתמשים בסמים אך אינם פוגעים באנשים אחרים. המלצה זו נוגעת לכלל המשתמשים בקאנביס, ומקל וחומר ביחס לאותם המשתמשים לצרכים רפואיים.

חובותיה של מדינה המבקשת לאפשר גידול והפצה של קנבוס רפואי לצרכים מסוימים מפורטות באמנת הסמים של האו”ם. ישראל חתומה על אמנה זו ועל כן מן הראוי להסדיר את נושא הקנבוס הרפואי לפי עקרונות האמנה הבינלאומית בחקיקה ראשית.

מטרת ההצעה היא לאפשר שימוש בקאנביס לצרכים רפואיים על פי מרשם רופא, בדיוק כפי שמותר להשתמש בחומרים מסוכנים וממכרים פי כמה כמו אופיום רטלין וכד’, ולאפשר אספקה עצמית של התרופה הטבעית תוך פיקוח על ידי קבלת היתר לפי מינון.

לא ניתן להשלים עם המצב הנוכחי המאמלל אזרחים שומרי חוק מחד, ומאידך הופך חולים רבים לעבריינים בעל כורחם.

הצעות חוק דומות בעיקרן הונחו על שולחן הכנסת השבע-עשרה על ידי חבר הכנסת אריה אלדד (פ/2289/17) ועל שולחן הכנסת השמונה-עשרה על ידי חבר הכנסת אריה אלדד (פ/639/18) וחבר הכנסת טלב אלסאנע (פ/1280/18) ועל ידי חבר הכנסת חיים כץ ואחרים (פ/2490/18).

להורדת הנוסח המלא לחצו כאן (PDF)

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר