הצעת חוק ללגליזציה צפויה לעלות השבוע להצבעה בכנסת

לאחר שהממשלה דחתה הבוקר (א') פה-אחד את הצעת החוק ללגליזציה, ח"כ שרן השכל מתכוונת להעלותה להצבעה במליאת הכנסת ביום ד'. "נתניהו וקיש שיקרו כשהבטיחו לגליזציה," היא אומרת. ככל הנראה, המטרה היא לבייש את הח"כים בליכוד שייאלצו להצביע נגד

ח”כ שרן השכל מתכננת להעלות השבוע (ד’, 31.5) להצבעה במליאת הכנסת הצעת חוק להסדרת שוק הקנאביס למטרות פנאי (“לגליזציה”), זאת לאחר שהממשלה, באמצעות ועדת שרים לענייני חקיקה, דחתה הבוקר (א’) את הצעת החוק פה-אחד.

“המסכות ירדו והשקרים מתגלים,” מסרה ח”כ השכל למגזין קנאביס לפני שעה קלה. “נתניהו, שהבטיח לגליזציה, ויואב קיש, שבכנסת הקודמת הבטיח שהם רק מתנגדים כי יעבירו את החוק כשיהיו בשלטון, הפילו היום את הצעת החוק ללגליזציה של קנאביס”.

עוד הוסיפה ח”כ השכל כי את ההתנגדות בוועדת שרים הוביל יו”ר הוועדה, שר המשפטים יריב לוין. לדבריה, “מי שהבטיח לתמוך ולקדם את החוק בממשלה, שיקר לציבור וירק בפניו. אני מקווה שיהיו חברי כנסת עם חוט שדרה שיצביעו ברביעי בעד הצעת החוק החשובה הזו”.

כמובן שלאור התנגדות הממשלה אין סיכוי ממשי לאישור הצעת החוק בכנסת, המורכבת מרוב קולות הכפופים במשמעת קואליציונית להחלטת הממשלה, זאת למרות שרבים מהח”כים והשרים בליכוד דווקא תומכים בכך עקרונית.

לטענת גורמים בכנסת ששוחחו עם מגזין קנאביס היום, המטרה של ח”כ השכל היא מצד אחד להציג לציבור עשייה, ומצד שני לנסות “לבייש” את הח”כים בליכוד שייאלצו להירשם כמי שהצביעו נגד.

עדכון (31.5) – כצפוי, הצעת החוק נדחתה בהצבעה – פרטים כאן.

ח"כ שרן השכל, שר המשפטים יריב לוין (צילום: פלאש90)
ח”כ שרן השכל, מגישת הצעת החוק. ברקע שר המשפטים ויו”ר ועדת שרים לענייני חקיקה, יריב לוין (צילום: פלאש90)

על פי נוסח הצעת החוק, מבוקש להקים בישראל ענף לייצור ושיווק קנאביס חוקי, כולל מכירה בחנויות ייעודיות לבני 21 ומעלה, והתרת החזקת עד 50 גרם וגידול של עד 2 שתילים בבית לשימוש עצמי.

הצעת החוק זהה הוגשה אגב על ידי ח”כ השכל גם בכנסת הקודמת, וגם אז זה היה “לפרוטוקול בלבד” לאחר שכבר נודע על פירוקה הצפוי של הממשלה.

מטעם הקואליציה הגישה לאחרונה חברת הקואליציה ח”כ טלי גוטליב הצעת חוק בנושא, אם כי לא להסדרת שוק חוקי ולגליזציה אלא רק לביטול עבירת השימוש העצמי בקנאביס.

נכון להיום שימוש עצמי בקנאביס הוא עדיין עבירה, אם כי מנהלית ולא פלילית, כלומר ניתן בגינה לכל היותר קנס כספי בסך 500 ש”ח, לאחר שבאפריל 2022 אושרה אי הפללה של קנאביס.

יום קודם לכן, שלישי 30.5, יתקיים דיון בוועדת הבריאות של הכנסת בנושא רפורמת “קנאביס במרשם רופא”, כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר