היסטוריה בארה”ב: הצעת חוק ללגליזציה אושרה בועדה בקונגרס

בהצבעה היסטורית שהתקיימה אתמול (ד') בארה"ב, אישרה ועדת המשפט של בית הנבחרים האמריקאי הצעת חוק לביטול האיסור הפדרלי על קנאביס ומחיקת רישומים פליליים על עבירות קנאביס. עם זאת מדובר בשלב ראשוני בלבד.

ועדת המשפט של בית הנבחרים האמריקאי הצביעה אתמול (רביעי) בעד הצעת חוק שתומכת בלגליזציה פדרלית, כלומר ביטול האיסור הפדרלי על קנאביס, מחיקת הרשעות קנאביס קודמות, מיסוי על הכנסות ממכירות קנאביס חוקיות והשקעה של כספי המיסוי בקהילות חלשות.

ההצעה, ששמה המלא הוא “חוק המריחואנה להזדמנויות, השקעה מחדש ומחיקת רישומים פליליים” (MORE Act), עברה ברוב של 24 תומכים לעומת 10 מתנגדים. מתוך התומכים 22 היו דמוקרטים ורק 2 רפובליקנים, המתנגדים היו כולם רפובליקנים.

השלב הבא יהיה להעמיד את ההצעה להצבעה בבית הנבחרים של ארה”ב, הבית התחתון של הקונגרס האמריקאי, שם צפויה ההצעה לעבור היות ובית הנבחרים האמריקאי נמצא בשליטת הדמוקרטים.

לאחר מכן תעבור ההצעה להצבעה בסנאט, שם ככל הנראה תיתקל בהתנגדות רבה שכן הסנאט נשלט על ידי רוב רפובליקני שלא צפוי לתמוך בהצעת החוק “המתירנית”. אם יאושר בסנאט, בעוד זמן לא מועט, יחתום עליו נשיא ארה”ב ויהפכו לחוק.

בקרוב לגליזציה פדרלית?

אם בכל זאת תאושר סופית בשלב מאוחר יותר, הצעת החוק תסיר את הקנאביס מרשימת החומרים האסורים, מה שלמעשה יוביל ללגליזציה של קנאביס ברחבי ארה”ב ברמה הפדרלית. בנוסף לפי לשון החוק, הרשעות קודמות בגין עבירות קנאביס מסוימות יימחקו.

ההצעה גם כוללת סעיפים נוספים כמו הקמת משרד אשר יהיה אחראי לגביית מס של 5% על מכירות קנאביס במדינות (States) בהן קיימת לגליזציה והשקעה של כספים אלו באנשים וקהילות אשר נפגעו מהמלחמה של הממשל בסמים, בעיקר קהילות של מיעוטים. כמו כן, עסקי קנאביס חוקיים יוכלו להגיש בקשות להלוואות ומענקים דרך מנהל העסקים הקטנים.

ג’רלד נדלר, נציג דמוקרטי בבית הנבחרים ויושב ראש ועדת מערכת המשפט, הציג את הצעת החוק וגייס 50 נציגים נוספים מבית הנבחרים שיחתמו על תמיכתם.

“צעדים אלו היו צריכים להינקט מזמן,” אמר נדלר. “במשך זמן רב מדי התייחסנו למריחואנה כבעיה פלילית במקום כעניין של בחירה אישית ובריאות ציבורית. מעצרים, הגשת כתבי אישום וכליאתם של אנשים ברמה הפדרלית היא אינה נבונה ואינה צודקת”.

בטוויטר צייץ נדלר כי הוא “גאה להכריז כי ועדת המשפט אישרה ברגע זה את הצעת החוק (More Act) שלי, אשר תשים סוף לאיסור הפדרלי של מריחואנה ותפעל למען צדק שיקומי עבור קהילות של מיעוטים אשר ממשיכות להיפגע על ידי המלחמה הנכשלת של האומה שלנו בסמים”.

במהלך הדיונים בחוק הציע נציג רפובליקני, קן באק, תיקונים לחוק אשר יחליפו חלקים משמעותיים ממנו בחוק אחר בשם “חוק המדינות” (States Act), חוק פחות מתירני שקובע כי הממשל הפדרלי יתיר למדינות לאשר לגליזציה בשטחן לפי בחירתן, בדומה ל”מזכר קול” (Cole Memo) שאושר בימי ברק אובמה כנשיא. 

סעיפי “חוק המדינות” הוצגו על ידי הסנטור הרפובליקני קורי גרדנר והסנטורית הדמוקרטית אליזבת’ וורן עוד בשנה שעברה ואף זכו לתמיכת נשיא ארה”ב דונלד טראמפ, אך באק נענה בשלילה לאחר הצבעה קולית נגד דרישתו. נדלר הגיב כי “אם אנחנו נעביר את החוק שאנחנו רוצים והסנאט יעביר חוק אחר, נוכל לנהל משא ומתן”.

“נקודת מפנה במדיניות הקנאביס הפדרלית”

למרות שהדרך עוד ארוכה והצעת החוק צפויה להיתקל בהתנגדות גדולה אם תגיע לסנאט בהרכבו הנוכחי, מדובר בפעם הראשונה שוועדה פרלמנטרית בארה”ב מעמידה להצבעה ומאשרת הצעת חוק שתשים סוף לאיסור הפדרלי על קנאביס.

“ההצבעה שנערכה היום מסמנת את נקודת המפנה במדיניות הקנאביס הפדרלית והיא באמת סימן שימי האיסור ספורים,” אמר ארון סמית’, מנכ”ל התאחדות תעשיית הקנאביס הלאומית, בהודעה לעיתונות.

הצעה זו היא חלק נוסף מטרנד הלגליזציה אשר ממשיך לצבור תאוצה בארה”ב. רק לפני כשבועיים פורסמו תוצאות הסקר שערך מכון ‘Pew’ המוערך, בו נמצא כי 67% מהציבור האמריקאי תומך בלגליזציה של קנאביס – שיא של כל הזמנים.

נכון להיום 11 מדינות (States) בנוסף לוושינגטון די.סי הבירה אישרו לגליזציה מלאה של קנאביס, האחרונה שבהן אילינוי אישרה לגליזציה דרך חקיקה במאי מוקדם יותר השנה. כמו כן ב-22 מדינות נוספות קיימת לגליזציה של קנאביס רפואי.

לרשימת כל חוקי הקנאביס בכל מדינות ארה”ב לחצו כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר