הצעת חוק חדשה: קנאביס לגידול תעשייתי (המפ)

הצעת חוק חדשה להתרת גידול ושימוש בקנאביס תעשייתי (המפ) הוגשה אתמול לכנסת על ידי הח”כים תמר זנדברג ודני עטר. “בקנבוס ישנו פונציאל רב לפיתוח תעשייה משגשגת, לפתרון עבור חקלאים שאיבדו פרנסתם ולפתיחת מקומות עבודה חדשים,” מסביר ח”כ עטר.

קנבוס, המכונה באנגלית ‘המפ’ (Hemp), שייך למשפחת הקנאביס, אך בניגוד לצמח הנפוץ בשימוש למטרות פנאי ובריאות, אין לו כל השפעה פסיכואקטיבית והוא משמש לצרכים תעשייתיים בלבד. למעשה צמח הקנבוס היה הבסיס החקלאי והתעשייתי במשך אלפי שנים בהיסטוריה ובכל התרבויות בעולם, ועד המצאת הניילון והפלסטיק לפני פחות מ-100 שנה, היה המקור העיקרי להפקת בדים, נייר, שמנים ועוד.

זרעי קנבוס המפ
זרעי המפ (קנבוס) – מזון בריאות אולטימטיבי

על אף יתרונות אלו ולמרות שזרעיו מוגדרים כ”מזון-על” (Super Food) ובריאים במיוחד, נחשב ה’המפ’ כ”סם מסוכן מדרגה ראשונה” בפקודת הסמים הישראלית – זאת בגלל קרבתו לקנאביס המשמש לצרכי פנאי ובריאות.

פחות מ-0.3% של THC = קנבוס

כעת מנסים חברי הכנסת תמר זנדברג (מרצ) ודני עטר (העבודה) להחריג את ה’המפ’ מפקודת הסמים המסוכנים ולקבוע כי יותר לחקלאים לגדל את הצמח למטרות תעשייה ומזון. אמש הגישו השניים הצעת חוק חדשה, הזהה להצעת החוק שהגישה זנדברג בכנסת הקודמת.

תמר זנדברג
ח”כ תמר זנדברג, מיוזמות הצעת החוק

על פי הצעת החוק החדשה יוגדר כי כל צמח קנאביס המכיל פחות מ-0.3% של THC, ייחשב כצמח ‘קנבוס’ תעשייתי מותר. “זן שהוא בעל רמת THC הנמוכה מ-0.3% ושאושר על ידי שר החקלאות ופיתוח הכפר או שהוכר כזן תעשייתי על ידי האיחוד האירופי,” נכתב בהצעה.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי “לצמח הקנבוס יש זנים שאין להם שימוש פסיכו-אקטיבי, ושהשימוש בהם נעשה למטרות תעשייתיות כגון הפקת שמנים לתעשיות היופי, שמני מאכל, שמנים לתחבורה, הפקת חבלים, הפקת תחליפי פלסטיק, הפקת נייר, הפקת בדים ושימושים תעשייתיים רבים נוספים. הקנבוס התעשייתי היה נפוץ ביותר עד לפני כ-100 שנה ומוצרים רבים היו מיוצרים מקנבוס תעשייתי עד שפותחו תחליפי הפלסטיק. בשנים האחרונות, חוזרים לשימוש בקנבוס התעשייתי ותעשייה זו נמצאת בשלביה המוקדמים אך מתפתחת בהתמדה.”

גם זה בטח יעניין אותך
דני עטר
ח”כ דני עטר, מיוזמי הצעת החוק: “צריך להבדיל בין קנאביס לקנבוס”

“פיתוח תעשייה ומקומות עבודה”

“צריך להבדיל בין קנאביס לקנבוס,” מסר ח”כ דני עטר, יוזם הצעת החוק. “הקנבוס ללא ספק לא יכול להיחשב כסם מסוכן והוצאתו מקבוצת הסמים המסוכנים משמעותה פוטנציאל רב לפיתוח תעשייה משגשגת ופתרון עבור חקלאים רבים הזקוקים לאלטרנטיבה לגידולים ההופכים לפחות רווחיים.”

“בטווח הארוך מדובר בפתיחת מקומות עבודה חדשים והגדלת הייצוא ואין כל הצדקה לאי-החוקיות של הקנבוס,” הוסיף עטר. “אני מברך על שיתוף הפעולה עם ח״כ תמר זנדברג לקידום שינוי חקיקה בנושא”.

הצעת החוק כפי שהוגשה אמש:
http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/hemp-law-2015.pdf

ראו עוד:
בטון המפ – חומר הבנייה החזק בעולם
קציר הקנבוס בקיבוץ דפנה (1942)
10 עובדות מעניינות על המפ
קנאביס המפ – לא מה שחשבתם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר