הצעת החוק לגידול עציץ קנאביס צפויה להידחות

ספין בחירות? למרות תמיכת רה"מ נתניהו נותר רק כשבוע לאשר את העלאתה להצבעה בכנסת של הצעת החוק החדשה לביטול הפללת צרכני הקנאביס והתרת גידול עציץ קנאביס בבית. "זה לא היה ייתכן מלכתחילה, הטעו את הציבור," טוען גורם בממשלה.

הצעת החוק החדשה שרוצה להתיר גידול עציץ קנאביס אחד בבית ולבטל את הפללת הצרכנים, לא תספיק כנראה לקבל את אישור הממשלה להעלאה להצבעה בכנסת בימים הקרובים.

מגישת הצעת החוק ח”כ שרן השכל הודיעה כזכור כי למרות שהממשלה מוגדרת כממשלת-מעבר עד לאחר הבחירות, ואינה יכולה לאשר שינויים מהותיים, דווקא כן ישנה דרך להעלות את הצעת החוק להצבעה ואף לאשרה.

בנימין נתניהו שרן השכל כנסת (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
ספין בחירות? נדחתה הצעת חוק גידול קנאביס (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

בנוסף ציינה השכל כי רה”מ בנימין נתניהו תומך בהצעה זו ועל כן האמינה כי תוכל להביא לאישורה ע”י הממשלה עוד בטרם תצא הכנסת לפגרת בחירות בשבוע הבא, ולאחר מכן לאישורה הסופי בהצבעה בכנסת בזמן הפגרה.

רבים בציבור העריכו מראש כי מדובר בהצעת חוק שהיא למעשה מן “ספין בחירות” ושכל מטרתה לסחוף מצביעים לבחור בליכוד ללא סיכוי אמיתי לקבל את אישור הכנסת בשלוש קריאות תוך זמן כה קצר.

כעת מודה ח”כ השכל כי בניגוד לתקוותיה לא ניתן יהיה כנראה להספיק לאשר בממשלה את הצעת החוק, ולפיכך היא לא צפויה לעלות להצבעה בכנסת הנוכחית אלא, אולי, רק לאחר השבעת הממשלה החדשה לאחר הבחירות שיערכו ב-17.9.

גורם בממשלה מסר למגזין קנאביס כי “מלכתחילה לא היה כל סיכוי להצעה זו לעלות להצבעה עוד בכנסת הנוכחית” והוסיף כי “זו היתה הטעיה של הציבור, בלשון המעטה, אולי מן ספין בחירות”.

כזכור הצעת החוק מציעה לבטל את ההפללה על גידול עציץ אחד של קנאביס בבית, החזקה של עד 50 גרם ועד 15 זרעי קנאביס, וכן להחריג CBD מפקודת הסמים ולהתיר מסחר ושימוש חופשיים בו.

כמו כן על פי הצעת החוק הקנסות שיינתנו על החזקת קנאביס בציבור או על חריגה מהכמויות המותרות לשימוש עצמי יהיו נמוכים בהרבה לעומת הקנסות המוגדרים בחוק שאישר השר גלעד ארדן אשר נכנס לפני כחודשיים לתוקפו וגבה עד כה מעל 2 מיליון ש”ח בקנסות לצרכנים.

כעת נותר לתומכים להמתין לתוצאות הבחירות ולהשבעת ממשלה חדשה, או לסמוך ידיהם על דיון ראשון שיערך ב-22.4.20 בביהמ”ש העליון בעניין בג”ץ הקנאביס ההיסטורי אשר עשוי להביא לתוצאה אליה אמורה היתה להביא הצעת חוק זו.

חברת הכנסת השכל מסרה: “אני לא מרימה ידיים. אני פועלת ואמשיך לפעול לקידום אי הפללה אמיתית, הציבור הישראלי נמצא במצוקה ואני אנצל כל הזדמנות או פתח פוליטי שיהיה כדי להעביר את הצעת החוק הזו.”

ממשרד רה”מ ודובריו לא נמסרה תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר