טוען...

הצעות עלה ירוק לתיקון חוק אי הפללה יעלו בשבוע הבא להצבעה

‘עלה ירוק’ תציג בשבוע הבא בכנסת נוסח מתוקן להצעת החוק של השר גלעד ארדן (“אי הפללה באחריות”). על פי התיקון יבוטלו רטרואקטיבית רישומים פליליים מן העבר, תבוטל אכיפה כנגד עבירות שימוש בקנאביס בבית, ויוקטן משמעותית גובה הקנסות. “אם לא יתקבלו דרישותנו נגיש עתירה לבג”צ,” הם אומרים.

בשבוע שעבר נערך בכנסת הדיון הראשון בסבב של דיונים הנוגעים להצעת חוק “אי הפללה באחריות”, המטילה קנסות כבדים על צרכני קנאביס ולמעשה כלל לא מבטלת את ההפללה כמובטח.

בניגוד להבטחותיו של השר גלעד ארדן, מנסח ההצעה, גילו נציגי ‘עלה ירוק – המפלגה הליברלית’ כי בפועל צפויה דווקא החמרה באכיפה נגד צרכני קנאביס בישראל במידה ויאושר נוסח ההצעה הנוכחי.

במהלך הדיון האחרון הוצגו בפני השר ארדן בעיות בנוסח ההצעה, והוא בתורו הבטיח כי מדובר בנוסח ראשוני וכי הוא יקבל לפחות חלק מהתיקונים והשינויים שידרשו מובילי המאבק.

על מנת לא להיחשף כמי שלא ממלא הבטחות או לא אומר אמת, הצהיר ארדן כי הוא מקווה לסיים את הליך ניסוח הצעת החוק בהקדם כדי שיוכל להעלותה להצבעה ואישור סופי בכנסת עוד לפני 22.7 – מועד יציאת הכנסת לפגרה ארוכה של 3 חודשים.

הבוקר (ה’) הגישה ‘עלה ירוק’ נוסח מתוקן להצעת החוק של ארדן, שיוצג במהלך דיון נוסף שיערך בשבוע הבא בכנסת ויעסוק בסעיפי ההצעה הבעייתיים.

על פי הנוסח המתוקן של עלה ירוק תתוקן הצעת החוק כך שתוביל לביטול רטרואקטיבי של תיקים פליליים מן העבר שנרשמו כנגד צרכני קנאביס.

בנוסף כולל הנוסח החדש סעיפים שימנעו אכיפה של שימוש עצמי בקנאביס בבית, זאת לאור התחייבותו של ארדן לכך שהמשטרה תמקד את פעילות האכיפה שלה במרחבים ציבוריים בלבד.

תיקון נוסף הוא הפחתת גובה הקנסות שלעמדת ארדן צריכים לעמוד על 1,000 ש”ח בפעם הראשונה ו-2,000 ש”ח בפעם השנייה. במקום זאת דורשים בעלה ירוק להעמיד את גובה הקנסות על 250 ו-500 ש”ח בלבד.

בנוסף רוצים במפלגה לתקן את דרישת ארדן לפיה תשלום קנס במקום הפללה יתאפשר רק למי שאין לו עבר פלילי או למי שלא יעבור עבירה נלווית במקביל לעבירת השימוש בקנאביס.

“קיימות עבירות שאנשים מבצעים באופן לא רצוני מיד לאחר גילוי העבירה, לדוגמא זריקת הסיגריה, או דיבור לא מכובד כלפי השוטר,” כתבו. “עבירות אלו שמתבצעות לאחר גילוי העבירה אינן שוללות את הנורמטיביות של מבצע העבירה ולפיכך אין מקום לשלול מהאזרח ומהרשויות את האפשרות החוקית להשתמש במסלול המנהלי של קנסות”.

בדברי ההסבר להצעה שהציגה ‘עלה ירוק’ מובהר כי המפלגה מאמינה שהדרך הטובה ביותר היא להסדיר את שוק הקנאביס בחוק (לגליזציה), אך בהתחשב בסיטואציה ובהצעתו של ארדן מוצעים תיקונים אלו.

עוד מוסבר כי כלל התיקונים המוצעים עומדים בכפוף לעקרונות המוצא של ארדן עצמו, לפיהם צרכני קנאביס הינם אנשים נורמטיביים שהכתמתם בכתם פלילי אינה מוצדקת.

תיקונים אלו יעלו להצבעה בועדה בכנסת במהלך שבוע הבא וכפי שהבטיחו בדיון הקודם מתכוונים בעלה ירוק להגיש עתירה לבג”צ נגד הצעת החוק במידה ולא יתקבלו התיקונים לסעיפים הנ”ל.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר