טוען...

הצעת החוק לאי הפללה: אין רוב בעד, שוקלים לבטל את ההצבעה

יו"ר סיעת הליכוד יריב לוין הורה על משמעת סיעתית בהצבעה נגד הצעת החוק לאי הפללה. אם לא תשתנה העמדה, ככל הנראה לא יהיה רוב בעד לאור התנגדות חברת הקואליציה מפלגת רע"מ. בקואליציה בוחנים אם לבטל את ההצבעה היום. ח"כ שרן השכל יוזמת החוק מעריכה שתצליח להשיג את הרוב הנדרש. ההצבעה תחל בשעות הצהריים המאוחרות

הצעת החוק לאי הפללת צרכני קנאביס היתה אמורה לעלות היום (ד’) בשעה 13:00 להצבעה בקריאה טרומית בכנסת, אך תידחה לפחות בכמה שעות והועברה לסוף סדר היום עקב התעקשות רע”מ והליכוד להצביע נגד והסיכון שלא יהיה לה רוב. עדכון: רע”מ הודיעו סופית: נצביע נגד.

ההערכה היא שלפחות בשלב זה אין רוב להצעה, אלא אם חברי הליכוד יקבלו ברגע האחרון חופש הצבעה. ח”כ השכל (תקווה חדשה), יוזמת החוק, מנסה בכל זאת להשיג רוב ולדבריה לא מתכוונת למשוך את ההצעה גם אם לא יהיה לה רוב.

הערכות אחרות בקואליציה מדברות על כך שההצעה כן תימשך לבסוף ולא תעלה להצבעה, על מנת שלא לגרום מבוכה לקואליציה.

באופוזיציה, נכון לעכשיו, צפויות כל המפלגות להצביע נגד, כולל מפלגת הליכוד כאמור, למעט אולי בודדים שיעדרו, וזאת למרות שהמפלגה הצהירה בעבר על תמיכה בלגליזציה ואף הצביעו בעדה בממשלה הקודמת.

מלשכתו של יו”ר סיעת הליכוד ח”כ יריב לוין נמסר למגזין קנאביס הבוקר (ד’) כי הוחלט להטיל משמעת סיעתית על ההצבעה ולכן המפלגה כולה אמורה להצביע נגד אלא אם יהיה שינוי של הרגע האחרון ויינתן להם חופש הצבעה.

בקואליציה יצביעו כמובן בעד, אך למעט מפלגת רע”מ. למרות לחצים שהופעלו עליהם ביממה האחרונה על מנת שלפחות יעדרו מההצבעה, נותרו ראשי המפלגה לעמוד על התנגדותם לכל הקלה בחוקי הקנאביס, לדבריהם מטעמים דתיים, ובכוונתם להצביע נגד.

מאמצים דומים נעשים גם מצד פעילים למען לגליזציה מול חברי הרשימה המשותפת, שמאז ומתמיד התנגדו להקלות. ח”כ כסיף חבר המפלגה עידכן את מגזין קנאביס עם זאת כי לא יצביע נגד הצעת החוק גם אם לא יוכל להצביע בעד עקב משמעת סיעתית.

מפלגת ימינה, למעט אולי ח”כ עידית סילמן שמביעה התנגדות, אמורה להצביע כולה בעד, כולל ח”כ עמיחי שיקלי שנהג עד כה להצביע עם האופוזיציה. ח”כ סילמן, המשמשת כיו”ר הקואליציה, טענה היום בדיון כי “אני לא מוכנה להעלות חוק שעלול ליפול”.

ח”כ בצלאל סמוטריץ’ (הציונות הדתית) קרא היום למפלגות הערביות להצביע נגד הצעת החוק. “קוראים לחוק אי הפללה אבל זה חוק רע מאוד לילדים, יהודים וערבים. אין שום הצדקה להעביר חוק שיחזק את ארגוני הפשיעה. אתם חייבים להצביע נגד החוק הרע שיהפוך את הילדים לסוחרי סמים”.

אחד החששות של התומכים בהצעת החוק היא היעדרות מההצבעה של חברי כנסת מהקואליציה, בין השאר של ח”כ ולדימיר בליאק ממפלגת יש עתיד שחלה בקורונה.

ח”כ השכל מעריכה כאמור בשעה זו כי אין רוב להצעה אך מאמינה שתצליח לאסוף רוב כזה ומנסה לשכנע את ראשי רע”מ שגם אם הם מתנגדים, שלא יצביעו נגד אלא יעדרו מהמליאה.

בשבוע שעבר טען ח”כ מיקי זוהר מהליכוד שמפלגת רע”מ תתנגד להצעת החוק. לדבריו אז יו”ר רע”מ מנסור עבאס אף איים שיפיל את הממשלה אם חוק כזה יקודם. ח”כ עבאס הכחיש את הדברים בפני מגזין קנאביס אך היום כאמור מסתמן שהערכת ח”כ זוהר היתה בחלקה נכונה.

ההצעה אינה קוראת להסדיר שוק קנאביס חוקי (“לגליזציה”) אלא מבקשת רק לבטל את ההפללה נגד מי שמחזיק עד 50 ג’ קנאביס לשימוש עצמי ולהחריג את הרכיב CBD מפקודת הסמים.

במידה והצעת החוק לא תאושר ישנה כוונה להגיש את עתירת “בג”ץ הלגליזציה” בפעם השלישית. כזכור, השופטים דחו את העתירה בפעם הקודמת בטענה כי “יש לתת הזדמנות לכנסת לקדם זאת בעצמה”. אם יידחה החוק, לא יהיו לכאורה עוד סיבות לדחיית העתירה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר