מגלגל...

הפתרון לפלונטר בחקיקה? הליכוד הגיש הצעת חוק משלו לאי הפללה

למרות שהבטיח הצעת חוק טובה יותר לאי הפללת צרכני קנאביס מזו של ח"כ שרן השכל, הניח היום ח"כ יואב קיש על שולחן הכנסת הצעת חוק זהה בדיוק בכל סעיף וסעיף. אם השכל וקיש יסכימו להצמדת הצעות החוק יחדיו, יתאפשר רוב מוחץ בעד גם ללא תמיכת רע"מ שבינתיים מסרבת לתמוך

לאחר שהבטיח לפני כשבועיים שיגיש הצעת חוק טובה יותר מזו שהגישה ח”כ שרן השכל (תקווה חדשה) לאי-הפללה – הצעה שעתידה כזכור לעלות מחרתיים (ד’) להצבעה בקריאה טרומית בכנסת – ח”כ יואב קיש (הליכוד) הניח הבוקר (ב’) על שולחן הכנסת הצעת חוק לאי הפללה משלו.

עם זאת, הצעת החוק של ח”כ קיש כלל אינה טובה יותר אלא למעשה זהה בדיוק, אחד לאחד, בכל סעיף וסעיף, להצעת החוק של ח”כ השכל. גם היא קובעת כי החזקת קנאביס בכמות של עד 50 גרם והחזקת זרעי קנאביס בכמות של עד 15 זרעים לא תיחשבנה עבירות פליליות.

הליכוד צפוי להצביע נגד הצעת החוק של ח”כ שרן השכל ביום ד’, אלא אם השכל וקיש יסכימו שהצעת החוק של ח”כ קיש תוצמד להצעת החוק השכל, ואז ההצבעה תיערך על שתי ההצעות יחדיו. במקרה כזה היא צפויה כמובן להתקבל ברוב מוחץ.

מפלגת רע”מ, שבעקבות דרישתה לפני כשבועיים נדחתה כזכור ההצבעה על הצעת החוק של ח”כ השכל, תוכל להביא לאישורה מחרתיים גם ללא תמיכת הליכוד אם לא תצביע נגדו, אך במפלגה, בה מתנגדים באופן עקרוני לכל הקלה בחוקי הקנאביס, מסרו למגזין קנאביס כי טרם נתקבלה החלטה בנושא.

עדכון (21:00): רע”מ החליטו להתנגד.

עוד על פי ההצעה של קיש, מי שייתפס משתמש בקנאביס בשטח ציבורי כמשמעותו בחוק למניעת העישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון דינו יהיה קנס 500 ש”ח. מי שייתפס מחזיק קנאביס בכמות שעולה על 50 גרם דינו יהיה קנס 2,000 ש”ח.

עוד מוצע, כמו בהצעת החוק של ח”כ השכל, כי מי שנושא רישום פלילי בגין החזקת קנאביס לשימוש עצמי יוכל להגיש בקשה ליועץ המשפטי לביטול הרישום הפלילי.

כמו כן ההצעה מחריגה מפקודת הסמים את הרכיב CBD, החומר שאינו ממסטל בקנאביס ונחשב לתוסף מזון במרבית המדינות המתקדמות.

חוק הקנסות של ארדן, שגם ככה עתיד לפוג בעוד כשמונה חודשים, יבוטל על פי הצעה זו.

כזכור, כשעלתה להצבעה הצעת החוק של ח”כ השכל לפני כשבועיים והתגלה שהליכוד מתכוונים להצביע נגדו למרות שבקמפיין הבחירות התחייבו לתמוך בו, טען ח”כ קיש כי הצעת החוק הטובה יותר שהוא יביא תדאג גם “לחינוך והסברה”.

“החוק הזה לא יתקדם כי אין לו תמיכה מהאופוזיציה,” אמר אז קיש. “אנחנו לא נציל אתכם מהשותפים שלכם. את הדייסה שאתם בישלתם אתם תאכלו. נביא השבוע חוק אחר שמטפל בחינוך והסברה. אל תטיפו לנו מוסר למה בחוק הקנאביס אנחנו לא מצביעים. אני יזמתי את החוק הזה בקנסות הקודמות, זה חוק שלי, אני בעד, אבל אני לא אשתף פעולה עם קואליציה דורסנית שלא מכבדת את הבית הזה, אנחנו נביא את החוק שלנו, כל מה שאתם השארתם פרוץ. גלית דיסטל מהליכוד 10 שנים מטפלת בזה. בגלל ההתנהלות שלכם שרן, אנחנו נצביע נגד, כי אין לכם כבוד מינימלי לאופוזיציה”.

בפועל כאמור אין שום הבדל בין שתי ההצעות, כולל דברי ההסבר להצעת החוק שהועתקו בדיוק מהצעת החוק של ח”כ השכל. אם תוצמד הצעת החוק של קיש להצעת החוק של השכל, היא צפויה לעבור כאמור, אך בשלב זה לא ידוע האם זו כוונתו של קיש שמסרב למסור תגובה לידיעה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר