שופטת שחררה ללא הרשעה צעיר שנתפס עם 600 ג’ קנאביס

צעיר שעומד לסיים לימודי שמאות מקרקעין נתפס עם קנאביס במשקל של כחצי קילוגרם ומחולק לשקיות, אך הטיפול המשמעותי שעבר והסיכוי הגבוה שהרשעה תפגע בעתידו המקצועי שכנעו את השופטת שלא למצות עמו את הדין.

צעיר בשנות ה-20 לחייו הודה והורשע בעבירה של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית לאחר שנתפס עם יותר מ-600 גרם קנאביס ו-67 גרם של חשיש. 

השופטת הבכירה אורית קנטור החליטה לבטל את ההרשעה לאחר שהתרשמה מתסקיר שירות מבחן חיובי שהעיד כי הנאשם עבר מיוזמתו טיפול, נגמל מהשימוש בקנאביס, ושוכנעה כי ההרשעה תפגע בעתידו המקצועי כשמאי מקרקעין.

בהתאם להמלצת שירות המבחן נגזרו על הנאשם צו מבחן למשך חצי שנה ו-180 שעות שירות לציבור (של”צ), אך ללא הרשעה. פסיקה זו אינה נפוצה ובמרבית המקרים גם אם נגזר עונש קל יחסית, ההרשעה לא מבוטלת. במקרה זה כן.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
“פסקדין” – ייעוץ וסיוע משפטי לצרכני קנאביס

הנאשם הצעיר נתפס בחיפה עוד בנובמבר 2018 עם 616 גרם קנאביס מחולק לשקיות ועוד כ-67 גרם חשיש. הוא הודה בהחזקת סמים כבר בחקירה ומיד לאחר מכן החל בטיפול ביחידה לטיפול בהתמכרויות.

לאחר שהודה והורשע בבית המשפט בהחזקת סמים שלא לשימוש עצמי נענתה השופטת הבכירה אורית קנטור לבקשת סניגורו, עו”ד נדב גרינולד, והפנתה את הנאשם לשירות המבחן לצורך בחינת האפשרות לבטל את הרשעתו.

בתסקיר שהגיש השירות צוין כי הנאשם הביע חרטה ולקח אחריות על מעשיו, נגמל מהתמכרותו ומוסר בדיקות שתן נקיות. בהתאם לכך הומלץ להטיל עליו עונש חינוכי-הרתעתי של צו מבחן ושל”צ שיאפשר לו להמשיך להשתקם. עוד הומלץ לבטל את הרשעתו מאחר שהוא משלים היום לימודי שמאות מקרקעין והרשעה עלולה לפגוע בו תעסוקתית.

עו”ד אביגיל הוכשטדט, מטעם המדינה, ביקשה לדחות את המלצת שירות המבחן נוכח משקל הסמים שנתפסו, כשלטענתה במקרים דומים הוטלו מאסרים בפועל או לפחות עבודות שירות.

היא טענה עוד כי ביטול ההרשעה לא פרופורציונלי ביחס לחומרת העבירה ולא הוכח שההרשעה תפגע באופק התעסוקתי של הנאשם באופן קונקרטי. בית המשפט התבקש לפיכך לגזור על הנאשם עונש ברף הנמוך של מתחם שנע בין 8 ל-18 חודשי מאסר בפועל עם אפשרות לעבודות שירות לצד מאסר על תנאי, פסילת רישיון וקנס.

מנגד טען הסניגור גרינולד כי יש לאמץ את המלצות שירות המבחן שכן הנאשם לא יוכל לעבוד כשמאי אם תהיה לחובתו הרשעה פלילית. הסניגור הפנה לפסיקה שמעידה שבתי המשפט נמנעו בעבר במקרים מסויימים מהרשעת נאשמים שהחזיקו כמויות גדולות יותר מאלה שהחזיק הנאשם תוך שהדגיש כי לא מדובר בסוחר סמים. עוד הוא ציין כי הנאשם שיתף פעולה עם החקירה, הודה בהזדמנות הראשונה, הביע חרטה, פנה עצמאית לטיפול ועשה שינוי משמעותי בחייו.

לא מידתי

 השופטת הבכירה קנטור העמידה את מתחם הענישה על טווח שבין מאסר על תנאי לבין 12 חודשי מאסר בפועל. ואולם, היא התרשמה שבמקרה החריג הזה יש הצדקה לוותר על ההרשעה שתגרור פגיעה בלתי מידתית בנאשם.

השופטת ציינה כי מהתסקיר עלה שהנאשם הפנים את חומרת מעשיו, שהטיפול שלו עולה יפה והוא נמצא בדרך הנכונה לשיקום, והיא שוכנעה כי ההרשעה תפגע באורח חמור גם בהמשך השיקום וגם בעתידו המקצועי.

“בנסיבות אלה ועל מנת לאפשר לנאשם להמשיך ולשקם את חייו, לערוך את השינוי המצופה, להיגמל מהתמכרותו לסמים באופן הפוגע בבני משפחתו, באינטרס הציבורי ובאפשרויות תעסוקתו בחרתי שלא למצות את הדין עם הנאשם אלא לאמץ את האמור בהמלצות תסקיר שירות המבחן”, סיכמה השופטת את החלטתה.

לפיכך השופטת הורתה על ביטול ההרשעה והטילה על הנאשם צו מבחן לחצי שנה ושל”צ בהיקף של 180 שעות.

  • ב”כ המאשימה: עו”ד אביגיל הוכשטדט
  • ב”כ הנאשם: עו”ד נדב גרינולד

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר