הפתעה ב’פגוש את העיתונות’: כולם בעד אי הפללה

“שינוי עוד בכנסת ה-20”: דיון היסטורי נערך הערב (מוצ”ש) ב’פגוש את העיתונות’: רינה מצליח אירחה ארבעה חברי כנסת בהווה ובעבר, כולל שתיים מהמתנגדות הבולטות ביותר לקנאביס, בסופו קראה לארדן: “מכאן אנו קוראים לך לאשר אי הפללה לשימוש עצמי”. גם שרת המשפטים שקד הביעה תמיכתה.

לבקשת מגזין קנאביס נערך הערב באולפן ‘פגוש את העיתונות’ דיון בנושא מדיניות ההפללה כלפי צרכני קנאביס, בראשותה של המנחה רינה מצליח.

בדיון השתתפו ח”כ תמר זנדברג יו”ר ועדת הסמים של הכנסת וח”כ לשעבר משה פייגלין ראש מפלגת ‘זהות’ – שניהם תומכים ידועים, למעשה השניים הבולטים בתמיכתם בנושא בשנים האחרונות.

מול פייגלין וזנדברג ישבו שתיים מהמתנגדות הבולטות והקולניות ביותר לקנאביס, ח”כ רויטל סוויד מהעבודה וח”כ נורית קורן מהליכוד. שתיהן הביעו בעבר התנגדות תקיפה לכל הקלה בנושא.

“כולנו בעד אי הפללה”

ח”כ רויטל סוויד, שטענה רק לפני שנה ש”לגליזציה תביא דור שלם לאבדון“, הפתיעה והביעה עמדה נוקבת בעד אי הפללה: “יש את המשתמשים העצמיים שזה שימוש חברתי ומזדמן, לגביו חד משמעית בהחלט צריך לעשות שינוי במובן של אי הפללה,” אמרה. “שאנשים שצורכים לעצמם לא ימצאו עצמם עם תיוג פלילי. המחאה הזו מגיעה גם ממי שזקוק לזה רפואית ולא מצליח להגיע לזה.”

גם זה בטח יעניין אותך

“צריך לחשוב אבל גם על מי שעלול להיפגע,” הוסיפה סוויד. “מצד אחד כולנו בעד אי הפללה אבל מצד שני צריך לקחת בחשבון את הנזקים שעלולים להיגרם מזה. המדינה צריכה להבין שאנחנו עומדים בפני אתגר ואנחנו עומדים בפני שינוי, ואולי אפילו עוד בכנסת ה-20. צריך לדאוג שחיילים וצעירים לא ייפגעו, כמו אלכוהול. אנחנו לא יכולים לעבור מקיצון לקיצון, צריך לעשות זאת באחריות.”

תמר זנדברג, ממובילות המאבק ללגליזציה, אמרה כי “קנאביס הוא חומר משנה תודעה, בין הרבה חומרים אחרים, קשים או קלים ממנו. החומר הזה נמצא במקום הלא מתאים לו מבחינת החוקיות. יש טבלה של כל החומרים הממכרים שם קנאביס פחות מזיק ופחות ממכר מאלכוהול, פחות מניקוטין, פחות מקפאין. אני בעד לשנות את החוק לאי הפללה. הרכבת יצאה מהתחנה. מדינות רבות משנות את המדיניות שלהן. יש תוצאות שאי אפשר להתעלם מהן.”

“ארדן היה בעבר יו”ר אל סם והוא מגיע משם,” הוסיפה. “כל הנתונים מונחים בפניו כמו שמונחים בפני כולנו. הוא הקים את הועדה כדי לבחון שינוי ולכן השאלה כרגע היא איזה שינוי זה יהיה. אחד הרעיונות הוא המודל הפורטוגלי – הוא מתייחס לכל סוגי הסמים ואומר שאדם שמכור לסמים הוא קורבן, לא עבריין. ומי שמעשן קנאביס בבית הוא כמו מי ששותה בירה והוא לא קורבן ולא עבריין.”

“קוראים מכאן לארדן לאשר”

נורית קורן היתה ככל הנראה המתנגדת הגדולה ביותר לקנאביס עד כה, כשבדיון בכנסת לפני כשנה הזהירה כי הקלה על חוקי הקנאביס תוביל לכך ש”הורים ישכחו להאכיל את ילדיהם“. קורן הפתיעה בענק כשהודיעה בדיון שהיא תומכת גם היא באי הפללה.

“אני נגד מריחואנה ונגד כל הסמים,” אמרה, “ועובדה שהיא כן ממכרת. אפילו כשנותנים לאנשים שמותר להם קנאביס רפואי, חייב להיות רוקח שייצמד לכל חולה ויבדוק מה הוא מקבל ויחליף לו את המינון והסוג של המריחואנה. אני אומרת את זה כי אני יודעת שיש הרבה אנשים שכן משתמשים… לגבי אי הפללה אני בעד. צריך לקבוע כללים, איך זה יהיה, הכמות, איפה לעשן, מי ישתמש, ולמנוע התמכרות. זה הדבר החשוב ביותר לקחת בחשבון, וגם את האי הפללה.”

משה פייגלין, ממובילי וראשוני המאבק ללגליזציה, ציין את המובן מאליו: “נראה לי שיש הסכמה מלאה כאן סביב השולחן ובאמת היה קשה למצוא מישהו שיתנגד,” אמר. “לאף אחד אין את האומץ לקבל את ההחלטה הזו שנים. בתחילת המאה ה-20 זה היה מותר ומקובל לחלוטין ואפילו מופיע במקורות למי שמתעניין, אומרים שהקנאביס היה קנה הבושם המקראי.”

“יש כאן מערכת גדולה מאוד של אינטרסים וממסדים שמתנהלים לאיטם שקשה להם להשתחרר מזה,” הוסיף. “אבל המגמה העולמית פורצת את הסגירה הזו וזה יגיע גם לארץ אין ספק בכך. זה לא הגיוני והפרה בסיסית של זכויות אדם. איזו זכות יש למדינה לאסור עליי משהו שמזיק עליי פחות מסיגריות ואלכוהול.”

רינה מצליח הביעה תמיכה בתיקון החוק גם היא, ואף קראה לגלעד ארדן רשמית, בשם כל חברי הפאנל התומכים: “מכאן יוצאת קריאה לגלעד ארדן: בעד אי הפללה של שימוש עצמי,” אמרה. “מחקרים שנערכו במדינות שאישרו את השימוש בסמים הראו שהשימוש בסמים קשים יורד. חייל שיוצא לקרב יודע מתי לעשן ומתי לא.”

בסוף הדיון הביעה גם השרה איילת שקד תמיכתה במודל קנסות לצרכני קנאביס במקום הפללה. שקד כבר הביעה בעבר תמיכה בנושא והיא אף זו שיזמה את הצעת החוק הממשלתית שהוגשה לבסוף על ידי ח”כ שרן השכל.

נכון לעתה נשאר גלעד ארדן, יחד עם ח”כ אורן חזן, כמתנגד היחיד לאי הפללה.

אורן חזן גלעד ארדן
אורן חזן וגלעד ארדן: שני המתנגדים הבולטים בליכוד לאי הפללת צרכני הקנאביס.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר