טוען...

הפתעה בארה”ב: בין המתנגדים ללגליזציה – הלובי למען הקנאביס הרפואי

מתנגדים מפתיעים להצעת החוק ללגליזציה של מריחואנה במדינת מיין – הלובי למען קנאביס רפואי.

מי שבעבר פעלו זה לצד זה במאבק להתרת השימוש בקנאביס – פעילי הלגליזציה והפעילים למען קנאביס רפואי – הפכו לאחרונה ליריבים, כשהלובי למען הקנאביס הרפואי החל לפעול בגלוי נגד מאמצי הלגליזציה של פעילים במדינת מיין, ארה”ב.

לגליזציה של שימוש רפואי בקנאביס אושרה כבר ב-19 מדינות ברחבי ארה”ב, כשהאחרונה שבהן, מדינת ניו המפשייר, אישרה את החוק החדש ממש בשבוע שעבר.

שכנתה של ניו המפשייר, מיין, בה מחולק קנאביס רפואי עוד משנת 1999 ורק בחודש שעבר החליטו שם לספק קנאביס רפואי גם לחולי פוסט טראומה, ניסתה בתחילת השנה להעביר חוק חדש ללגליזציה של קנאביס לשימוש עצמי.

חוק הלגליזציה החדש, שהוצע כאמור בתחילת השנה, נדחה בתחילת החודש באופן סופי וברוב זעום של 71 מתנגדים מול 67 תומכים.

למרבה ההפתעה, בין המתנגדים הבולטים ביותר לחוק הלגליזציה החדש, היו דווקא פעילי לובי הקנאביס הרפואי במדינה שטענו כי הצעת החוק היא “בלתי ישימה, בעלת מבנה מיסוי לא הוגן ועלולה לגרום להגברת הפעילות הפושעת ונסיונות הברחת הקנאביס למדינות שכנות”.

מריחואנה רפואית

“ההתנגדות העיקרית נבעה מכך שהצעת החוק לא נבנתה סביב תעשיית הקנאביס הרפואי במיין,” הסביר פול מקריייר, לוביסט של הקנאביס הרפואי במדינה. “מבחינה פילוסופית איננו מתנגדים להפסקת הפללה של צרכני הקנאביס (דה-קרימינליזציה), אבל ‘השטן נמצא בפרטים הקטנים’ כמו שנהוג לומר.”

פעילי הלגליזציה לא רואים את ההתנגדות בעין יפה וטוענים שתעשיית הקנאביס הרפואי מונעת מסיבות לא כשרות שגם הן לדבריהם “צבועות בצבע ירוק” (דולרים כמובן).

הקנאביס הרפואי הוביל לכך שרבים זוכים להנות מהסגולות הבריאותיות של הצמח הנדיר, אך מצד שני, רבים גם זכו לקחת חלק בתעשייה עצמה שמוערכת במיליארדי דולרים ונהנית מהיותה למעשה מונופול (או קרטל) בחסות החוק. העובדה שמבחינת החוק הפדרלי בארה”ב, מריחואנה עדיין נחשבת לסם מסוכן ובלתי חוקי, גורמת לכך שהמחירים נשארים גבוהים במיוחד ואלו המנהלים את תעשיית הקנאביס הרפואי נהנים מרווחים נאים בהחלט וללא כל תחרות.

“מן הסתם, רבים מאותם חברים בתעשית הקנאביס הרפואי, נהנים ממעמדם הנוכחי ואינם מעוניינים שזה ישתנה,” אומר אריק אלטיארי, מנהל תקשורת בארגון NORML הפועל ללגליזציה של קנאביס.

עם זאת, גם לתעשיית הקנאביס הרפואי יש את הבעיות שלה. המשטרה הפדרלית, שמבחינתה כאמור אין בכלל דבר כזה “קנאביס רפואי”, ממשיכה לפשוט מדי פעם בפעם על חנויות לממכר קנאביס רפואי (בעיקר בלוס אנג’לס), כך ששני הצדדים מסכימים כי הבעיה האמיתית היא בחוק שממשיך לטעון שלקנאביס אין כל תועלת רפואית.

ראו גם: קנאביס רפואי בישראל – אינטרסים זרים, חולים מבולבלים ורופאים מאויימים

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר