הפעם המשטרה תתערב? עוד ניגודי עניינים של לנדשפט נחשפו

השותפים של לנדשפט: אחרי שנחשפו קשריו העסקיים מן העבר וההווה עם גורמים הפועלים כיום תחת סמכותו כמנהל היחידה לקנאביס רפואי, נחשפים כעת ניגודי עניינים נוספים - הפעם עם דוד שחם, שותף עסקי ובעל מניות באחת מ-8 חברותיו, שפעל במקביל כדירקטור בחברות קנאביס חדשות.

שוב חשד לניגוד עניינים לכאורה מצד יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי: דוד שחם, שותף בחברת “לייזר פרינט” שבבעלות לנדשפט, שימש במשך תקופה כדירקטור בחברת הקנאביס החדשה “קאנומד” (ששינתה את שמה הקודם “פרוטאולוג’יקס”). חברה זו פעלה ועוד פועלת בענף הקנאביס תחת סמכותו של לנדשפט ולכאורה ללא הסכמי ניגוד עניינים כנדרש – כך נחשף בתחקיר של העיתונאי אמיר שואן ושל מגזין קנאביס אשר שודר אמש בחלקו בתכנית “הצינור”.

שחם נעצר ונחקר בתחילת השנה ע”י הרשות לניירות ערך בחשד כי מינויו כדירקטור בחברת פרוטאולוג’יקס/קאנומד נעשה תוך ביצוע עבירות. באותה חקירה נבדק גם מינויו בחברת קנאביס נוספת, “ביונד טיים”, שנהגה על פי החשד להטעות משקיעים. לפני כחצי שנה גם “ביונד טיים”, כמו “פרוטאולוג’יקס”, שינתה את שמה ל”שיח מדיקל” לאחר מיזוג עם חברת הקנאביס הותיקה. “שיח”, הנסחרת כיום בבורסה בשווי 290 מיליון ש”ח, מבהירה כי אין לה כיום כל קשר עם שחם.

יובל לנדשפט (צילום מסך מתוך: דה-מרקר)
יובל לנדשפט בחוות “שיח” – האהובה עליו ביותר לצורך צילומים ואירוח משלחות ופוליטיקאים בכירים (צילום מסך מתוך: דה-מרקר)

בחוות “שיח”, שבישוב גבעת ח”ן במרכז הארץ, נוהג לנדשפט לארח משלחות של בכירים מהארץ ומהעולם ולערוך בה סיורים לפוליטיקאים בכירים. “שיח” היתה כזכור החברה הראשונה בישראל שקיבלה תקן IMC-GAP שאיפשר לה להיות הראשונה להצטרף אל פיילוט בתי המרקחת. רק בחלוף שנה נחשף כי “שיח” קיבלה את התקן מלנדשפט בניגוד לנהלים לכאורה ותוך שחסרים לה היתרים נדרשים על פי חוק. היתרים אלה לא התקבלו גם בעת הפרסום, אך התקן לא בוטל.

עוד עלתה בתחקיר השאלה כיצד לנדשפט, איש שירות הביטחון לשעבר לכאורה ומי שאינו רופא במקצועו אלא רוקח בלבד, קיבל לידיו את ניהול ענף הקנאביס הרפואי בישראל ואיתו את האחריות על עשרות אלפי חולים ובריאותם, וכן כיצד זכה כמעט ללא תחרות בקבלת הסמכות הבלעדית על תחום עסקי השווה מיליארדים – כלומר, האם לכאורה תנאי המכרז “הותאמו מראש”. מקורב לתחום אמר כי “לפי מה שאתה רואה, זה דברים שיש לו ואין לאחרים”.

לנדשפט נבחר בשנת 2012 במכרז שקט בו השתתפו שני אנשים בלבד – לנדשפט עצמו, ומולו עוזרת של מנהל בי”ח אברבנאל לשעבר. בתנאי המכרז נקבע באופן תמוה כי על המועמד לתפקיד החדש – מנהל היחידה לקנאביס רפואי – להיות דווקא רוקח ובעל רקע בטחוני. יש הטוענים כי זה אחד הסעיפים בגינו נפסלה העוזרת ולנדשפט התקבל. המינוי שניתן לו הוא מינוי ללא תוקף כמקובל בתפקידים פקידותיים, אלא “משרה צמיתה”. לתמיד.

שרשרת ניגודי עניינים – האם המשטרה תתערב?

קשר עסקי קודם זה של לנדשפט עם דוד שחם, ובעקיפין לכאורה גם עם החברות “ביונד טיים” (היום “שיח מדיקל”) ו”פרוטאולוג’יקס” (היום “קאנומד”), לצד השאלות שעלו לגבי אופי מינויו לתפקיד וסיבותיו, הם רק שני מקרים תמוהים נוספים בשרשרת. ב-6 השנים האחרונות בהן הוא משמש כמנהל תחום הקנאביס של ישראל הוא “נתפס” כבר מספר פעמים כשהוא פועל לכאורה בניגוד עניינים או בקשר עסקי או אישי עם עסקים פרטיים בתחום עליו הוא ממונה.

יעקב ליצמן סופר פארם
יובל לנדשפט (משמאל) בביקור בסופר פארם יחד עם בעלי הרשת, ליאון קופלר (שני מימין), שהיה שותפו העסקי והיום פועל תחת סמכותו כמנהל תחום הקנאביס. סופר-פארם קיבלה מונופול בפיילוט רפורמת הקנאביס הרפואי ללא מכרז

זכורה מכולם היא פרשת מזוודת הקנאביס האדומה שנחשפה בתחקיר של מגזין קנאביס ובמסגרתה אישר לנדשפט הברחה של מאות צמחי קנאביס מארה”ב לישראל תוך “הלבנה” שלהם בניגוד לחוק הפדרלי והישראלי. בכך הצמחים הפכו מעשב בלתי חוקי וחסר ערך בארה”ב לגנטיקה ישראלית מקורית השווה מיליונים – וכל זאת עבור חברה פרטית בשם “אילן ביו”, השוכנת אף היא בישוב גבעת ח”ן בסמוך לחוות “שיח”. הצמחים הושמדו (לכאורה) אחרי חשיפת הפרשה במגזין. החברה פעילה ומגדלת קנאביס מאז 2016 על אף שאינה מוכרת קנאביס למטופלים בכלל. היא גם השנייה שקיבלה תקן IMC-GAP, שבועיים אחרי “שיח” והרבה לפני שאר החברות.

עוד נחשף במגזין קנאביס כבר בשנת 2014, ולאחרונה שוב בתכנית “הצינור”, כי לנדשפט היה מנהל סניף של רשת בתי המרקחת הגדולה בישראל, סופר-פארם. אותה רשת קיבלה, ללא מכרז, מונופול בלעדי על פיילוט רפורמת הקנאביס הרפואי. עוד חשפנו בעבר כי לנדשפט בילה עם מנהלי חברת “שראל” רגע לפני שזו קיבלה בעלות על ענף הקנאביס הרפואי – בעלות שבוטלה בהמשך בהחלטת בג”ץ.

יובל לנדשפט שראל
יובל לנדשפט (משמאל) חוגג באירוע פרטי של חברת “שראל” שהיתה אמורה על פי התכנית להשתלט על ענף הקנאביס הרפואי כמונופול בלעדי שינהל את התחום. התכנית בוטלה לבסוף בהתערבות בג”ץ.

בחודש שעבר נחשף בתחקיר של המטופל בן לביא, שהגיש גם תלונה למשטרה בעניין זה, כי חברת “משה פלדמן ובניו”, אחת משמונה חברות פרטיות בבעלותו של לנדשפט לצד “לייזר פרינט”, משכירה שטח מסחרי לחברת “קרייזר מדיקל בע”מ” המנהלת בשטח זה את בית המרקחת “פארמה-שיא”. בית מרקחת זה זכה להיות אחד מבתי המרקחת הפרטיים הבודדים לצד סופר פארם שנבחרו להשתתף בפיילוט הקנאביס הרפואי של רפורמת המדיקליזציה – ושוב ללא מכרז.

על אף שורת המקרים הנ”ל, ולמרות דו”ח מבקר המדינה שקבע כי היחידה בניהולו של לנדשפט “זכתה” לשיא של כל הזמנים בכמות הפניות המוצדקות נגדה, מנהל היק”ר נותר איתן בתפקידו וממשיך לזכות בחופש מוחלט לנהל את הענף השווה מיליארדים על פי דעתו האישית. גם התלונה שהוגשה למשטרה בגין הפרת אמונים וגם שורת תביעות ועתירות נגדו ונגד היחידה בניהולו, לא שינו דבר, גם היום. ככל הידוע הוא לא נחקר במשטרה ולא הוטלו כנגדו סנקציות כלשהן.

משרד הבריאות מסר בתגובה כי “מדובר במחזור של טענות שכבר נבדקו ותשובות עליהן ניתנו בעבר”, זאת למרות שהקשר העסקי בין לנדשפט לשחם מעולם לא נחשף קודם. לנדשפט עצמו, שגיבש והטמיע על דעת עצמו את הרפורמה שבימים אלו מביאה למחסור חמור, עליית מחירים ולפגיעה קשה בעשרות אלפי חולים, ושכבר נתפס בעבר משקר גם מול מצלמות הטלוויזיה, טען בתגובה כי מדובר ב”פייק ניוז” ואף הזהיר כי “אתה עוד צעיר, יש עתיד לפניך, אל תבנה סיפורים על שקרים, אתה לא יכול לשקר”.

חברת “שיח” מסרה כי אין כיום שום קשר בינה לבין דוד שחם. “סופר פארם” מסרה כי הקשר בינה לבין לנדשפט נסתיים לפני שנים רבות וכיום אין שום קשר עסקי. מנציבות שירות המדינה נמסר כי “נושא הסדרת ניגוד עניינים של עובד, מטופל על ידי היועץ המשפטי של המשרד שבו מועסק אותו עובד”. בקשת חופש מידע ששלח מגזין קנאביס בדרישה לחשיפת הסכמי ניגוד העניינים של לנדשפט טרם נענתה. רשות ניירות ערך אינה מוסרת תגובות על התנהלותה מול חברות. מהמשטרה לא נמסרה תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר