דיווח: רע”מ צפויה להתנגד מחר בכנסת גם לחוק הקנאביס הרפואי

שוב זעזוע צפוי בקואליציה בגלל קנאביס, והפעם - חוק הקנאביס הרפואי שצפוי לעלות מחר (ד') להצבעה בקריאה טרומית בכנסת. בתחילה הוערך שרע"מ לא יתנגדו אך הערב לאחר עיון בסעיפי החוק אומרים גורמים במפלגה: "למרות שהחוק ממוסגר כרפואי הוא לא ולכן נצביע נגד"

לאחר שהתנגדה והפילה לפני חודשיים וחצי את החוק לאי-הפללה, מפלגת רע”מ צפויה על פי הערכות להתנגד גם לחוק הקנאביס הרפואי שאמור לעלות מחר (ד’) להצבעה בקריאה טרומית בכנסת, כמה ימים לאחר שאושר בועדת השרים.

מקור ברע”מ מסר ל”כאן” כי “למרות שהחוק ממוסגר כחוק קנאביס רפואי אחרי שבדקנו אותו הוא לא רק רפואי וכולל היבטים אחרים”. עוד נמסר מרע”מ על פי הדיווח כי “אם החוק יעלה ביום רביעי בנוסח שאושר בועדת שרים רע”מ תצביע נגד”.

בתחילה האמינה מגישת הצעת החוק ח”כ שרן השכל (תקווה חדשה) כי בניגוד לחוקי אי הפללה ולגליזציה הנוגעים לשימוש פנאי – דבר שמועצת השורא קבעה כי על רע”מ להתנגד לו בכל מחיר – רע”מ לא תתנגד לחוק שעוסק בשימוש הרפואי.

מנסור עבאס (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
“החוק ממוסגר כקנאביס רפואי אבל הוא לא רק רפואי” | יו”ר רע”מ מנסור עבאס (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

בין השאר החוק קובע כי כל רופא מומחה יוכל לרשום מרשם לקנאביס רפואי, זאת בניגוד למודל הקיים בו רק כ-100 רופאים שהוסמכו לכך על ידי משרד הבריאות רשאים לנפק רשיונות ומרשמים, כאשר ההליך נעשה בפיקוח המשרד.

עובדה זו בעיקר, לדברי גורמים עמם אנחנו שוחחנו, מעוררת חשש במפלגות הערביות. לטענתם כבר כיום כפי שנחשף במגזין קנאביס בתחילת השנה השימוש בקנאביס רפואי בחברה הערבית הולך ומתפשט.

“היום המון רופאים ממליצים על קנאביס אצלנו (בחברה הערבית, מ”ק),” אומר למגזין קנאביס גורם מוכר בתחום הקנאביס הרפואי בחברה הערבית, שבין השאר מתווך בין חולים לרופאים.

“אנחנו מסבירים לאנשים תגידו לרופא ‘אני מעשן קנאביס כבר שנתיים, קונה מהשוק השחור, גרם או שני גרם ליום, מעשן וזה מרגיע לי את הכאבים’, והרופאים ממליצים לו על רישיון”.

למעשה, מנתונים שנחשפו לאחרונה במגזין קנאביס עולה כי העלייה המובהקת והברורה ביותר במספר המטופלים בקנאביס רפואי בישראל נרשמה בישובים ערביים.

בעיר קלנסווה למשל היו בשנת 2019 רק 16 מטופלים וכיום יש בה יותר מ-143, עלייה של יותר מ-700%. בישוב טמרה היו בשנת 2019 רק 7 מטופלי קנאביס וכיום יותר מ-42, עלייה של כ-500%.

בטורעאן ובמג’דל שמס יחדיו היו ב-2019 רק שני מטופלים וכיום יותר מ-31, כלומר עלייה של לא פחות מכ-1,500%. נתונים דומים גם ביישובים אבו סנאן, אום אל-פחם ורהט.

כזכור, הצעת החוק לאי הפללת צרכני הקנאביס נפלה בסוף חודש יולי השנה בהצבעה טרומית בכנסת ברוב של 55 נגד מול 52 בעד כשהליכוד ורע”מ הצביעו נגד וגם ח”כים מהקואליציה נעדרו מההצבעה.

בשלב זה בליכוד אומרים שלא החליטו כיצד בכוונתם להצביע, אך סביר להניח שגם הם יצביעו נגד כחלק מהמאבק הנמשך נגד כל הצעת חוק שהקואליציה יוזמת.

מרע”מ ומלשכתו של יו”ר המפלגה מנסור עבאס סירבו למסור תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר