טוען...

“רימיתם אותנו”: יצוא קנאביס רפואי יידחה

מנכ”ל משרד האוצר תקף הבוקר בחריפות את השר גלעד ארדן וטען כי הוא עומד מאחורי עיכוב האישור של יצוא קנאביס רפואי לחו”ל. המשרד לבטחון פנים תקף בתגובה את מנכ”ל האוצר וטען לפעילות למען מקורבים. “רימיתם אותנו,” טענו העוסקים בענף.

שאלת היצוא של קנאביס רפואי לחו”ל עמדה הבוקר לדיון בועדת הסמים של הכנסת בראשות ח”כ תמר זנדברג ובהשתתפות נציגי משרדי הממשלה והעוסקים בענף. בדיון תקף בחריפות מנכ”ל משרד האוצר שי באב”ד את המשרד לבטחון פנים והעומד בראשו גלעד ארדן, וטען כי הם אלו שעומדים מאחורי העיכוב המתמשך בהתרתו.

במקביל פרסמו משרד בט”פ תגובה חריפה נגד המנכ”ל באב”ד ורמזו כי הוא פועל למען אינטרסים אישיים לכאורה: “התנהגותו האגרסיבית של באב”ד מעוררת שאלות אם אין בנושא הזה גם רצון לסדר רישיונות לגידול סמים לגורמים מקורבים,” אמרו.

באב”ד הסביר עם פתיחת הדיון כי “המשרד היחיד שיש איתו בעיות הוא משרד בט”פ שהביא טיעונים של זליגה של סמים שיכולה להיות פה כתוצאה מהיקפי גידול. נוצר איזשהו סיכום לפני 8 חודשים ביני לבין השר גלעד ארדן, שנגביל את זה ב-50 חוות, אבל אז באו היועצים המשפטיים של הממשלה ושל האוצר ואמרו שאי אפשר לעצור ב-50, כי אז זה לא חוקי לעצור את החקלאי ה-51. הציעו הגרלות ומכרזים וזה לא עבר, ולצערנו זה נתקע ולמעלה מחצי שנה לא הצלחנו להיפגש עם השר ארדן”.

בנוסף טען באב”ד כי הפתרון שעלה הוא לאפשר וטו למשרד בט”פ לעצור על דעת עצמו את מספר העוסקים בתחום. “הבנו שההצעה הזאת היתה קבילה על בט”פ אבל לא הצלחנו לקבל תשובות ברורות. עד היום למרות המון נסיונות שלי לדבר עם גלעד, שלחתי את שרת המשפטים לדבר עם גלעד, את כל העולם לנסות לדבר עם גלעד – לא הבנתי איפה ההתנגדות שלו. אחרי הניסיון הרב שלי אני יודע שכשרוצים אז מצליחים וכשלא אז לא. אם בט”פ רוצה למסמס את זה שיגידו”.

בתגובה לטענות כאילו יש לו אינטרסים אישיים השיב כי “במשרד בט”פ טוענים שאני רוצה שמישהו יקבל רישיונות או שמקורבים יקבלו רישיונות. אני פונה לשר ארדן, אתה פוגע בחקלאים וביזמים ולא בי. הדרך היחידה לפתור את זה היא אם גלעד ארדן עושה דיון, מזמין את כולם, אומר מה מפריע לו, אנחנו נזרום עם כל מה שהוא ירצה. אבל ככל שהוא לא עושה את זה, המשמעות היא שהוא נגד יצוא קנאביס רפואי. כל השאר זה מסמוס של הדברים”.

בתשובה מסר יועמ”ש בט”פ עו”ד יואל הדר שנכח גם הוא בדיון כי “אין מקום לאמירות שהשר ברח או חושש, במיוחד כשלאחרונה השר העביר את מתווה האי הפללה – ויש קשר בין המתווה של אי הפללת הקנאביס לבין נושא הייצוא, מאחר וחלק מהנוער לא הבין את המסר וראינו עלייה בשימוש הלא חוקי בקנאביס. לכן השר לבטחון פנים רצה לנקוט במשנה זהירות בתחום הזה, במיוחד שכונסה ישיבה עם משטרת ישראל והמודיעין שגורמת לחששות אצלנו של מה שקורה מהחוות הקיימות – זליגה והשתלטות של עבריינים.”

עוד הוסיף עו”ד הדר כי “לא קיבלנו את כל התקנים שהיינו צריכים לקבל ובנוסף אנחנו מצפים לסמכויות גם למשטרה, כדי שלא רק משרד הבריאות אלא גם משטרת ישראל תוכל לבצע בדיקות בחוות – הדבר הזה ידרוש חקיקה”.

ח”כ איתן ברושי טען כי הושקעו כספים רבים על בסיס הבטחות של שר החקלאות אורי אריאל, ואנשים הלכו שולל אחרי מדיניות של הממשלה. “בתקשורת תואר שאפילו יחסי ארה”ב-ישראל וראש הממשלה עצמו מעורבים בדברים,” אמר. “הטענות על חוסר יכולת לאבטח ובגלל זה לא נייצא זה לא ייתכן, אנחנו מאבטחים דברים קשים יותר מזה. אנשים מרגישים שרימו אותם”.

דובי אמיתי נשיא התאחדות האיכרים אמר כי ענף החקלאות נמצא על סף קריסה וכי יצוא קנאביס רפואי יוכל להכניס מעל מיליארד ש”ח בשנה. הוא פנה אל מנכ”ל בט”פ יואל הדר וביקש “תגיד לנו האם יש כוונה לאשר את הייצוא או לא, שהחקלאים ידעו האם להמשיך להניע תהליך. כל חקלאי שלנו השקיע מעל 200 אלף שקל בממוצע”.

חגי הילמן מחברת BOL טען כי הוא מרגיש מרומה ודרש שגם אם לא מאפשרים הקמת עשרות חוות קנאביס חדשות שלפחות יתנו לשתי החברות שכבר מחזיקות בכל האישורים בהתאם לרפורמה לייצא בעצמן. “אני מרגיש מרומה. כל יום שהדבר הזה תקוע אני מפסיד המון כספים. יש לי הזמנות מכל העולם המערבי. יש כבר שני גופים שעומדים בכל הסטנדרטים אז תנו להם לייצא. היו לי הזדמנויות לצאת לחו”ל, לגדל ולייצר שם. מטעמים ציוניים בחרתי לעשות את זה כאן. רימיתם אותי. כבר כמעט שנה כבר מתעסקים בזה ונמאס לי לשמוע את הסיפורים האלה.

איתן קופרשטוך, נציג משרד הכלכלה, אמר כי “גם אם מחר בבוקר יאושר יצוא לא יהיה ייצוא מכמה סיבות. דבר ראשון המכס לא בתמונה. שנית לא יהיה יצוא כי לא יהיו השקעות. ברגע שהחוק החדש מאפשר למשטרה לפקח על השקעות זה לא יקרה. אם מתבצעות השקעות, כולל 300 מיליון דולר שנכנסו לאחד הקיבוצים, הן נעשות ללא אישור המשטרה. אני כבר לא מדבר על חברות ציבוריות אלו ואחרות שאין איך לבדוק אותן. בהחלטת הממשלה לא צוינה סמכות של בט”פ או של המשטרה להיכנס לחוות לביצוע בדיקות. אין את זה. אז שבט”פ ידרוש להוסיף את הסמכות הזאת להם. בניגוד לנאמר אנחנו לא 3 שנים קדימה. אנחנו מגיעים מאוד מאוחר. המצב היום הוא בעייתי וחייבים מיד להחליט על יצוא.”

יובל לנדשפט מנהל היק”ר: “הזמנים הולכים ומצטמצמים וחלון ההזדמנויות הולך ונסגר. אנחנו מרגישים שהכל נדחה ונדחה ואין שיתוף פעולה מהמשרד לבט”פ שאמר שהוא בעד. אנחנו שומעים דברים על זליגה מהחוות. אני כבר 3 שנים בתפקיד ולא ראיתי כתב אישום. אם יהיה כזה נבטל את הרישיון. או שמדברים בעלמא, או שמשקרים. אם יש בזה אמת שימו את זה על השולחן.”

יואל הדר השיב כי “מי שנתן הבטחות לא היו לו בסיס להבטיח הבטחות” וכן שתהיה ישיבה אצלם עם תחילת המושב הבא [לאחר חודש אוקטובר].

בדיון חשפו נציגי המכס עוד כי תידרש הסדרה מיוחדת עבור ייצוא של קנאביס רפואי ויידרש זמן כדי להכין את זה לפעילות גם אם יאושר היצוא. “ישנם לא מעט סעיפים ונהלים שצריכים להיקבע,” אמר נציג המכס. “אנחנו לא נעצור את ההחלטה, אבל צריך לקחת בחשבון את ההיערכויות הנדרשות”.

“מבקשת להודיע לנו מתי תתקיים אותה ישיבה שהשר גלעד ארדן מתכוון לקיים בנושא הזה,” סיכמה ח”כ זנדברג.

למרות התקווה שימצא פתרון בדיון שיקיים השר ארדן משיחות שערך מגזין קנאביס עם גורמים מעורבים בממשלה נראה כי המהלך ייקח עוד זמן רב וכי גם אם משרד בט”פ יתרצה לבסוף, מה שלא בטוח שיקרה, נדרש עוד אישור של רה”מ בנימין נתניהו שכלל לא בטוח שיינתן.

ממשרד בט”פ נמסר בתגובה כי “בשנים האחרונות יש עלייה גדולה מאד בשימוש בסמים בקרב בני הנוער בישראל וחוסר הבנה למסוכנותם ונזקיהם וכל שהמשרד והשר ביקשו להשיג זה את הגבלת מספר חוות הגידול ליצוא וכן את הפיקוח הנאות עליהן, מה שאת שי באב”ד לא מעניין כלל ולא ברור מדוע”.

עוד ציינו, כי השר לביטחון הפנים תומך במתן אישורי יצוא לחוות גידול הקנאביס לצרכים רפואיים אולם מנכ”ל האוצר אמור תחילה לעמוד ולקיים את המסמך עליו חתם משרדו ובו התחייב לאפשר פיקוח סביר על החוות ואת הגבלת מספרן ל-50 מה שלא קרה. “לא במקרה,” ציינו במשרד לביטחון הפנים, “אף מדינה בעולם לא אישרה יצוא סמים ללא שום הגבלה, כפי שבאב”ד בחוסר אחריות לא מובן מנסה לקדם.”

כזכור בסוף השבוע חשפנו כי נדחתה העתירה שהגישו חלק מהחקלאים לבית המשפט המחוזי, מה שכעת עשוי להוביל לעתירה נוספת לבג”צ, כך לפי הבטחת עורכת הדין שייצג בתיק.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר