הערכות: רוקחים מהחברה הערבית מאחורי התנגדות רע”מ לחוק החדש

"זה מה שאנחנו שומעים מכל כיוון," אומרים הבוקר (ג') גורמים בסביבת חברת הכנסת ח"כ שרן השכל, לאחר שאמש התברר שמפלגת רע"מ מתכננת להצביע בכנסת נגד חוק הקנאביס הרפואי. גם בענף נשמעות הערכות דומות. במפלגה טענו בתחילה כי נוסח מתירני מדי של ההצעה הוא הגורם להתנגדות

לחוקי הלגליזציה ואי-הפללה התנגדו חברי הכנסת הערבים מרע”מ על רקע חוקי השריעה ופסיקת מועצת השורא, האוסרת על הקלה בחוקי האיסור על שימוש בקנאביס. אך מדוע צפויה התנגדות שלהם גם לחוק הקנאביס הרפואי שאמור לעלות מחר (ד’) להצבעה בקריאה טרומית בכנסת ועוסק בנהלי הענף המיועד לטיפול בחולים בלבד?

הטיעון שפורסם אמש בסמוך לדיווח המקורי על התנגדות צפויה של רע”מ להצעת החוק היתה שהחוק “מתירני מדי”, מכיוון שבין השאר הוא מאפשר ניפוק רישיונות שימוש בקנאביס לכל רופא מומחה ולא רק ל-100 הרופאים המוסמכים על ידי משרד הבריאות, ומכיוון שהשימוש בקנאביס רפואי בחברה הערבית גם ככה מתפשט במהירות-שיא.

מקור ברע”מ מסר אמש ל”כאן” כגיבוי לטענות על חוק מתירני מדי כי “למרות שהחוק ממוסגר כחוק קנאביס רפואי אחרי שבדקנו אותו הוא לא רק רפואי וכולל היבטים אחרים”. עם זאת, לא הוסבר איזה סעיפים נחשבים מבחינתם למתירניים מדי.

אך הבוקר (ג’) מתגברות ההערכות כי מדובר בסיבה אחרת. “לפחות 50% מהרוקחים בישראל בכלל ובענף הקנאביס הרפואי בפרט הם בני ובנות החברה הערבית,” אומר הבוקר גורם ותיק בענף למגזין קנאביס. “לא יהיה בלתי סביר להניח שלא מעט מהם פנו בימים האחרונים לראשי רע”מ כולל למנסור עבאס ראש המפלגה בעצמו, בדרישה לעצור את החוק”.

ווליד טאהא (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
“נחליט ביום רביעי” – ווליד טאהא (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

כפי שנחשף במגזין קנאביס, הנוסח הנוכחי של הצעת החוק קובע כי חוות הגידול תוכלנה לשווק קנאביס רפואי ישירות לצרכנים, המטופלים, ללא צורך להעביר קודם את הסחורה דרך מפעלים ייעודיים ובתי מרקחת. התייתרות זו של בתי המרקחת עוררה דאגה בארגוני הרוקחים והם אף פנו באופן רשמי אל הממשלה בדרישה לעצור את החקיקה.

במכתב ששלחו בשבוע שעבר לשרי הבריאות והמשפטים ציינו הרוקחים כי מדובר בתקדים שאינו קיים בשום תרופה אחרת. בערוצים לא רשמיים כולל בריאיון למגזין קנאביס אתמול הם גם העריכו שהמהלך לא ישיג את מטרתו ולא יוביל לירידת מחירים כפי שמקוות יוזמות החוק – ח”כ שרן השכל (תקווה חדשה) ועמותת הקנאביס הרפואי.

אף גורם מצד הרוקחים לא אישר את התיאוריה לפיה דווקא לחץ של הרוקחים בני ובנות החברה הערבית על רע”מ ולא מתירנות-יתר של הצעת החוק הוא שהוביל להתנגדות צפויה של רע”מ, אך הבנה זו הולכת ומתגברת הבוקר גם אצל מקורבי ח”כ השכל. “זה מה שאנחנו שומעים מכל כיוון,” מספרים הבוקר למגזין קנאביס גורמים בסביבת חברת הכנסת.

אם אכן רע”מ תודיע על התנגדותה לחוק, ובמידה ובמפלגת הליכוד ימשיכו את הקמפיין להפלת כל הצעת חוק שמוגשת על ידי הקואליציה ללא קשר לתוכנה, הצעת החוק תתקשה מאוד לקבל מחר את אישור הכנסת ואולי הדבר אף יאלץ את ח”כ השכל למשוך את ההצעה.

במקרה הקודם לפני כחודשיים וחצי בהצבעה על הצעת חוק אי הפללת צרכני קנאביס חברי רע”מ הצביעו נגד וההצעה נפלה ברוב של 55 מתנגדים מול 52 תומכים.

מרע”מ סירבו למסור תגובה רשמית. חבר המפלגה ח”כ ווליד טאהא לא רצה לחשוף פרטים ומסר רק: “נחליט ביום רביעי (מועד ההצבעה בכנסת, מ”ק)”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר