מסתמן: ארדן יתמוך במודל 'אי אכיפה' לעבירות קנאביס

'אי הפללה' לא, אבל 'אי אכיפה' אולי כן – כך מסתמנת עמדתו של ארדן, שלא מקבל בינתיים את רעיון 'המודל הפורטוגלי' אך עשוי להציע הצעה משלו: הוראה או הנחיה לגורמי האכיפה להתעלם מנושא השימוש העצמי בקנאביס, אך ללא התרת החזקה רשמית.

הרשות למלחמה בסמים הודיעה היום (ב') כי היא תומכת ואף ממליצה במודל אי ההפללה של פורטוגל, שבשנת 2001 אישרה את הפסקת הפללת כל צרכני הסמים ומעבר למדיניות של טיפול ותמיכה במכורים.

בעקבות הפרסום, שזכה לכותרות נרחבות בכל אמצעי התקשורת, דיווח אתר 'הארץ' כי השר גלעד ארדן, שמתוקף תפקידו אחראי על הרשות למלחמה בסמים, לא ידע על תכנית הרשות לפרסם המלצותיה בפומבי וכי הוא אף זימן את בכיריה לשיחת נזיפה.

ארדן עצמו הכחיש את הדברים בסטטוס שפירסם בטוויטר בו כינה את הדיווח של 'הארץ' כ"שקרי" וטען שאיש מהעיתון לא דיבר איתו בנושא זה.

התנגדותו של ארדן זכתה לביקורת תקיפה ברשתות החברתיות, כשבמקביל הכריז פרוייקט 'החזית' על פתיחת 'שבוע קנאביס' במסגרתו ישתפו פעולה שלל ארגונים חברתיים עם מגזין קנאביס ו'הצינור' במטרה לעורר מודעות בעניין שתוביל לתמיכה בשינוי החוק.

כעת, על פי מידע שהגיע למגזין וחלקו פורסם הערב (ב') גם בחדשות ערוץ 2, נראה שארדן אינו פוסל שינוי מדיניות בנושא הקנאביס – אך לא בצורת 'המודל הפורטוגלי' שהוצע על ידי הרשות.

ארדן, אומרים גורמים המעורים בפרשה, יקדם הצעה משלו לשינוי מדיניות, שלא תכלול אי הפללה של צרכני קנאביס אך כן תציע מודל של 'אי אכיפה', כלומר הנחיה רשמית כלשהי שתורה לגורמי האכיפה שלא לרדוף את צרכני הקנאביס ולא 'להתעסק' עם עבירות שימוש עצמי.

משה נוסבאום, כתב חדשות 2, מדווח הערב כאמור כי לפי הערכות של גורמים שנפגשו עם השר ארדן, הוא עשוי דווקא כן לתמוך בשינוי מדיניות כלשהו, אך לא בהפסקת הפללה.

"השר ארדן מוכן לשקול שינוי במדיניות האכיפה," דיווח נוסבאום. "כמה גורמים שדיברו עם השר ארדן שמעו ממנו שעצם ההחלטה להקים את הצוות שבוחן את מדיניות ההפללה – זו החלטה שבאה מתוך רצון לבחון שינוי."

הסיבות לתמיכה במודל של 'אי אכיפה' הן שתיים: אחת – הכוונה לצמצם את הנטל המשטרתי והמשאבים שמופנים לאכיפת מקרים קלים של שימוש בקנאביס, ושתיים -למזער את הפגיעה בצעירים שעתידם מוכתם בגלל עבירות פעוטות.

"לא מדובר באימוץ המודל הפורטוגלי או בהתרת החזקת 25 גרם, אך כן באפשרות לשינוי," הסביר נוסבאום.

מלבד שמרונותו של ארדן נראה שהסיבה לתמיכתו במדיניות 'אי אכיפה' ולא ב'אי הפללה' באה במטרה לאפשר למשטרה להמשיך 'להשתמש' בצרכני קנאביס שנתפסים לאיתור סוחרים ומגדלים.

במידה ותאושר 'אי הפללה' לא יוכלו שוטרים להשיג מידע מודיעיני העולה בחקירות של צרכנים תמימים – מה שיוביל לפגיעה קשה ביכולת האכיפה שלהם ועשוי להוביל להרחבת השימוש בקנאביס ללא אפשרות בקרה.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט