הערבים עושים טעות נוראה

חץ לסופ"ש - הטור השבועי: התנגדות הנהגת ערביי ישראל להפיכת הקנאביס לחוקי בישראל, יעני "לגליזציה", היא שגיאה איומה, דווקא בגלל שערביי ישראל יהיו הנפגעים הראשיים ממהלך כזה ולכן הם מוכרחים להגיע מוכנים עם דרישות מתאימות לקראת השינוי שיבוא. דעה

אתחיל בהבהרה: הטור הזה נכתב אצלי בראש כבר לפני שבוע פלוס, כלומר לפני המהומה שמתרחשת בימים אלה בישראל בין אחיי בני יצחק, ואחיי בני ישמעל. אז קודם כל אני מבקש להזכיר שכולנו אחים, עבריים בני אברהם, ושהגיע הזמן לשלום-בית ברוח הסכמי אברהם. הפסיקו את האלימות. אני מאחל איחולי בריאות לנפגעים ומשתתף בצער כל נפגע או נפגעת. כולכם אחיי ואחיותיי. 

אבל עכשיו לעניין: ההיסטוריה של מדינת ישראל היא כזו שלאורך שנים רוב הקנאביס, בעיקר החשיש כמובן, היה מיובא ומיוצר על ידי ערבים. הבדואים בדרום וערביי הצפון היו מכניסים לישראל “תוצרת” מבני משפחותיהם מעבר לגבולות, ומשווקים אותה בשיתוף פעולה עם ערביי המרכז.

גם היום, לאחר ולמרות בניית החומות והגבולות ועל אף תופעת הגידול הביתי המתרחבת, וגם אחרי כניסת עבריינים יהודיים לתחום הגידול והפצת הקנאביס הלא חוקי, הערבים עדיין כאן ועדיין שולטים ברוב הייבוא, הייצור והשיווק של קנאביס בישראל, ונהנים ממנו מאוד כפי שהם מעידים בעצמם לא אחת. 

העבריינים הופכים לעשירים וקובעים את הטון בחברה הערבית

להערכתי, ערביי ישראל מצליחים להכניס לקהילות שלהם באמצעות “עבירות קנאביס” (ייצור, יבוא, סחר), משהו כמו 4-5 מיליארד ש”ח בשנה. הכסף הזה אמנם נכנס דרך גורמים אלימים, שדרך ארץ אינה התכונה המצטיינת אצלם, אבל הוא עדיין נכנס, ומדובר בסכומי עתק שמשפיעים בצורה עמוקה על החברה הערבית. מנקודת המבט הערבית יש לכך אמנם חסרונות, אבל הם לא משתווים ליתרון שמביאים סכומי עתק כאלו לחברה הערבית. לכן אם הייתי ערבי, היה לי קשה לשפוט לרעה את “עברייני” הקנאביס במגזר, מה גם שסביר שכמעט כל ערבי מכיר כמה וכמה כאלה. 

נכון וברור שערביי ישראל לא רק נהנים משליטה בשוק הקנאביס, אלא הם גם הסובלים העיקריים ממנו. לא בגלל ששיעור הצריכה של קנאביס וחשיש באוכלוסיה הערבית הוא כ-42% בעוד שאצל היהודים הוא רק כ-25% (על בסיס סקר רשמי של הרשות למלחמה בסמים שבדק כמה מצהירים על צריכת קנאביס לפחות אחת בשנה האחרונה). הבעיה היא שהעבריינים, האנשים האלימים וחסרי הנימוס, הם אלה שהופכים אצלם לעשירים כקורח. באמצעות הכסף הגדול הזה הם גם אלה שמכתיבים את אורח החיים ומשליטים אימה על מרחב המחיה הקרוב אליהם – הערים והיישובים הערביים. 

אחמד טיבי איימן עודה מנסור עבאס (צילום: ויקיפדיה)
עושים טעות חמורה – ח”כ אחמד טיבי, ח”כ איימן עודה וח”כ מנסור עבאס, בזמן ההכרזה על הקמת הרשימה המשותפת בשנת 2014 (ויקיפדיה)

שיהיה ברור – יש לי הערכה רבה ותודה גדולה לכל מפירי פקודת הסמים, ובפרט ליבואנים, למגדלים ולמשווקים של הקנאביס בתקופת האיסור הנמשכת. התודה הזו לא נעצרת במגדלים ביתיים קטנים, היא נמשכת עד לאחרון ילדי הבדואים אשר ילדותו מנוצלת לצורך מניעת אלימות בעת הברחת גבולות. זה נכון שהיו מקרים רבים מדי בהם הסוחרים היו אלימים כלפי צרכנים, אבל היי, מדובר בעבריינים שמסכנים את חייהם מול משטרת ישראל, צה”ל ומדינת ישראל כולה, אלה לא גיקים סטארטאפיסטים, ולכן אני לא מצפה מהם שיהיו צדיקים. אבל וואלה, כאשר אנשים כאלה הם עשירים כקורח, וכל מי שסביבם עני, הם אלה שמכתיבים את התרבות. סוחרי הסמים והעבריינים במגזר הערבי משפיעים על הרחוב הערבי ביום-יום יותר מאנשי הדת והמנהיגים הפוליטיים. 

החברה הערבית תפסיד מיליארדים אם לא תצטרף לקידום הלגליזציה

אבל הבעיה, ובכן אחת מהן לפחות, היא שבגלל שמדובר בעבריינים שמבצעים עבירה שנתפסת כחמורה מאוד, עבירה של 20 שנות מאסר לצידה על פי פקודת הסמים, ועוד כשמדובר בערבים כך שמראש השוטרים הרבה יותר בוטים ואלימים נגדם, המשטרה ובהתאם גם החברה הכללית סימנו את החברה הערבית בסטיגמה קשה מאוד. מאות ילדים ונוער בני החברה הערבית שהולכים לכלא בגלל עבירות קנאביס, עשרות אלפי בגירים, אנשים צעירים עם משפחות – מדובר ברדיפה עמוקה של משטרת ישראל בתוך החברה הערבית, אשר יצרה הרס מוחלט של התא המשפחתי והמרקם החברתי. 

עכשיו, אחרי שהם הקימו את השוק הלא חוקי הזה ולמעשה אפשר להגיד שהצילו את הצמח במחיר היותם הקורבנות של מדיניות של אלימות מאורגנת נגדם, הולכת להיות לגליזציה והם יישארו בחוץ. אף אחד לא ייתן להם רישיון להמשיך לעבוד בתחום הקנאביס עם רישומים פליליים. האליטות בתאגידי הקנאביס פשוט “יגנבו” להם את השוק מתחת לאף. ומי הם האליטות אם לא היהודים? 

זאת ועוד: אין די בהפסקת ההפללה וביטול הרישומים הפליליים בגין עבירות קנאביס ועבירות לא אלימות נלוות, כולל עבירות ייבוא גידול וסחר. מדינת ישראל, אשר פשעה כנגד אזרחיה, חייבת לתת פיצוי כספי על כל שעת עיכוב, כל יום מעצר, כל חודש מאסר וכל שנת רישום פלילי. מפיצוי זה הנהנים הראשיים יהיו הקורבנות המרכזיים של מדיניות ההפללה – ערביי ישראל. 

בא לי לתפוס את ההנהגה הערבית מדש החולצה בצוואר, לנער אותם, ולומר להם “תתעוררו! הולכים לקחת לכם מיליארדים! האליטות מתאגידי הקנאביס הולכים להתעשר, ברשות החוק, באמצעות אותם המעשים שבגללם החוק רדף אתכם והרס לכם את הקהילות!”

הלגליזציה הרי תתרחש – עם הסכמת נציגי המגזר הערבי או בלעדיה – ולכן, זה שהם לא נכנסים לנושא בכל הכח, ולא דורשים לצד לגליזציה גם התחייבות של המדינה לשמור להם נתח בשוק החוקי, זו טעות נוראה מבחינתם שעלולה לעלות להם ביוקר.

ראו עוד:
זינוק בשימוש ערבים בקנאביס רפואי
קנאביס בשכונות הערביות בירושלים
סלנג הקנאביס בא מהשפה הערבית

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר