“לא רוצה שיהיו מכורים, אז העלינו את מחירי הקנאביס” – ליצמן

שר הבריאות מתייחס לטענות על מחסור בקנאביס רפואי ועל עליית מחירים חדה, מאשים רופאים שמספקים קנאביס לחבריהם ולמרות שהתנצל על אמירה דומה רק לאחרונה הוא קובע שמטופלים מחלקים את הקנאביס לנכדים.

שר הבריאות יעקב ליצמן טוען כי מטרת הרפורמה בענף, שהובילה לעליית מחירים ולמחסור, היתה דווקא להוריד את המחירים – למעט עבור מטופלים הצורכים כמויות גדולות.

“כמות סבירה של קנאביס מגיעה בדרך כלל ל-20־30 גרם בחודש,” אמר. “יש המון אנשים עם מרשם של 120 גרם. באים לרופא ומשגעים אותו. בחלק גדול מהמקרים הם נותנים את זה לנכדים”.

“רופא משפחה חבר שלו? הוא ייתן לו,” הוסיף. “יש בעיה עם זה, אני לא רוצה שיהיו מכורים לקנאביס. אז גם העלינו את המחירים. למי? לאלה שמעל 100 גרם”.

יש לציין כי דבריו של ליצמן בעניין זה אינם מדויקים. מחירי הקנאביס הרפואי עלו באחוזים ניכרים גם למטופלים המקבלים כמות רגילה וממוצעת של קנאביס. בנוסף, מי שמקבלים כמויות גדולות יותר של קנאביס הם דווקא המטופלים חולי הסרטן.

לדוגמה, מטופל שצורך 30 גרם קנאביס בחודש ושילם עליהם 370-470 ש”ח בעבר, ישלם עליהם היום בין 600 ל-1,000 ש”ח. כלומר עד כמעט פי 3. אכן העלייה במחיר מורגשת ככל שהכמות גבוהה יותר.

יעקב ליצמן (צילום: פלאש90)
“אני לא רוצה שיהיו מכורים לקנאביס אז העלינו את המחירים”, יעקב ליצמן (צילום: פלאש90)

“קנאביס עוזר לאנשים, אי־אפשר להגיד שלא,” הודה. “לכן אני באתי להקל על אלה שצריכים קנאביס בשני דברים: א’, שלא יחכו המון זמן לרישיון, ב’, להוריד מחירים. הרחבתי את זה להרבה יותר רופאים”.

בהתאם הוא מאמץ לכאורה את הביקורת על עליית מחירי הקנאביס, כנראה עבור מי שמקבל כמויות קטנות של קנאביס. לדבריו “מישהו הגיש בג”ץ על זה שהמחיר גבוה ואני הצטרפתי. הוא צודק. בג”ץ צריך להחליט שצריך להוריד את המחיר. הודעתי שאני בעד”.

את הטענות על מחסור בקנאביס בבתי מרקחת הוא דוחה בטענה כי “היום זה השתפר בהרבה. יש להשיג”. את הדברים אמר ליצמן בראיון לשרית רוזנבלום בידיעות אחרונות.

כשנשאל האם עישן קנאביס בעבר השיב: “מעולם לא. בפעם הראשונה שהבאתי את הרפורמה לוועדה בכנסת אמרתי במשרד, ‘אני רוצה לראות מה זה’. שמו לי כאן על השולחן 40 סוגי קנאביס. הסתכלתי, אבל מעולם לא לקחתי. למחרת בוועדה, היה שם מפה לפה מלא בצעירים ובלגן, אמרתי לאחד העוזרים שלי, ‘כולם לקחו קנאביס הבוקר'”.

זו לא הפעם הראשונה בה ליצמן מאשים את המטופלים בשימוש יתר בקנאביס ובהפצתו בניגוד לנהלים. לפני כחודשיים טען בדיון בכנסת שהמטופלים גונבים קנאביס ונאלץ להתנצל, מה שלא מנע ממנו לעשות זאת כמובן פעם נוספת כעת.

השבוע משרד הבריאות אף שלח הודעת אזהרה ב-SMS לאלפי מטופלים ובה האשמה כי הם רכשו יותר קנאביס מהמותר. רבים מהמטופלים מכחישים את הדברים וטוענים שאולי מישהו אחר משך את האספקה בשמם. עמותת הקנאביס הרפואי מחתה על המהלך בפנייה לבג”ץ.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר