עוקץ הקנאביס: הבנקים יבחנו הגבלת השירות שמאפשר זאת

תלונות חדשות רבות נתקבלו בימים האחרונים במייל האדום לגבי עוקץ הקנאביס בטלגרם שנמשך מזה יותר משנתיים, הפעם גם כלפי מטופלי קנאביס רפואי. העוקץ מתבצע בעזרת שירות של הבנקים שנקרא "משיכת מזומן ללא כרטיס". בעקבות פניית מגזין קנאביס בודקים הבנקים האם וכיצד להגביל את השירות כעת

אל מערכת מגזין קנאביס הגיעו בחודש האחרון תלונות רבות על עוקץ הקנאביס בטלגרם המתנהל מזה כשנתיים, מאז 2019, ללא הפרעה, הפעם גם נגד מטופלי קנאביס רפואי. העוקצים הרוויחו עד כה על פי הערכות מיליוני שקלים על חשבון ישראלים השוהים בחו"ל ומנסים לרכוש קנאביס דרך ערוצים באפליקציית טלגרם המתחזים להיות מרשת "טלגראס".

כמו בדיווחים הקודמים משנת 2020 ומאמצע השנה (2021), גם התלונות החדשות שהתקבלו החודש במייל האדום של מגזין קנאביס נוגעות ליוזר בשם "תומס שלבי" (Thomas Shelby) שמנהל ערוצים בשמות משתנים כגון "טלגראס קהילת חו"ל כיוונים בחו"ל", שנסגרים ונפתחים מחדש לאחר כל פרסום כאן אודות הפעילות העבריינית.

עדכון: בעקבות הפרסום העוקץ החליף יוזר וכעת עם היוזר @MorrisWeeds. עדכון פברואר 2022: בעקבות הפרסומים שוב החליף את היוזר אל @JozzefWeeds ולאחר מכן אל @nusrweeds. באפריל 20222, בעקבות פרסום נוסף שלנו, שינה את השם אל @RoyalWeeds420 ואחר כך ליוזר @TheRoyal420 ונכון ליוני 22 הוא עם היוזר @RedApplez40 או Nikkos או The Bulldog ביוזר @TheBulldogWeeds. בספטמבר 2022 הוא עם היוזר @Reffaelo. באוקטובר 2022 הוא עם היוזר @FrankLuccas.

בכל המקרים "שלבי" מאיים על הנעקצים בכך שפרטיהם האישיים ומספרי תעודות הזהות והדרכונים שלהם ישמשו לצורך זיוף זהויות, תוך שהוא משתמש באיומים קשים, החל בשיימינג ברשתות ועד איומים על חייהם, סרטונים שלו מחזיק באקדח וכיוצ"ב. המשטרה מצידה מסרבת לעסוק בנושא מאחר ואף אחד מהנפגעים לא מעיז להגיש תלונה מחשש להפללה עצמית.

סרטון ששולח העוקץ לנעקצים, תוך איום בפגיעה בחייהם

כפי שכבר חשפנו בדיווחים הקודמים, העוקץ מתבסס על שירות שמספקים הבנקים בישראל שנקרא "משיכת מזומן ללא כרטיס", בעזרתו ניתן בעזרת קוד שמקבלים מהאפליקציה של הבנק למשוך מזומן גם ללא כרטיס אשראי.

העוקץ מבקש מהנעקץ להעביר סכום מסויים בעזרת שירות זה, מושך את הכסף מהכספומט, ומודיע לנעקץ שהיתה תקלה והסכום לא הועבר ולכן יש להעבירו שוב. כך, שוב ושוב, עד שהנעקץ מבין שמדובר בעוקץ, אלא שעד אז כבר העביר אלפי שקלים, לעתים אף הרבה יותר מכך.

בעקבות פניית מגזין קנאביס מסרו חלק מהבנקים הבוקר (א') כי בכוונתם לבחון את הצעת מגזין קנאביס לחייב את מי שמעביר הוראה להעברת מזומן למשיכה דרך האפליקציה לסמן סניף ספציפי שרק ממנו ניתן יהיה למשוך את המזומן. נכון להיום ניתן למשוך את המזומן מכל סניף ולכן לא ניתן לארוב לעוקץ ולתפוס אותו "על חם".

"איים שימכור את הדרכון שלי בדארק-נט"

"התחברתי לבוט בשם 'טלגראס קהילת חו״ל כיוונים בחו״ל' וקיבלתי את הפרטים של יוזר בשם 'תומס שלבי'," מעיד אחד הנפגעים בפנייה למגזין קנאביס הבוקר (א'). "לאחר תהליך אימות הוא ביקש ממני העברה כספית וסירבתי אז הוא ביקש תשלום ביטקוין. לא הסכמתי בגלל שאני יודע לא לשלם מראש עבור סחורה, הוא ישר התקשר, מבטא ערבי, ואיים עליי שאם אני לא משלם לו הוא ימכור את הדרכון שלי בדארק-נט. לאחר שניתקתי מלחץ הוא העביר לי מספר חשבון קריפטו 3LTkCW2vewEn5BfvAkSd8aQHE18huPTpSg כדי לקבל ממני 450 דולר כדי לא למכור את הצילום. לאחר שחסמתי אותו ושיניתי את השם שלי בטלגרם הוא פנה אליי בשם 'יונה' בטענה שאין לי לאן לברוח. לא קיבל ממני שקל אבל אחר כך מצאתי כתבה עליו משנת אצלכם ואני מבין שהוא עושה את זה כבר מעל שנה. מיותר לציין שלאחר שנים של אמון בקהילת טלגראס מחקתי את האפליקציה ולא אחזור בחיים לקהילה הזאת ולא אעבור תהליך אימות עם אף אדם".

עוקץ קנאביס תומאס שלבי טלגראס כיוונים חו"ל

יומיים קודם (שישי) התקבלה אצלנו פנייה נוספת מאדם אחר: "גם אני נעקצתי השבוע באנגליה על ידי אותו נוכל המכנה את עצמו תומאס שלבי. אני לא רגיל להשתמש בטלגרם. אבל נמצא בנסיעת עבודה באנגליה, בסביבת עבודה סופר לחוצה ותובענית, ובא לי איזה ג׳וינט בערב לפני השינה. נכנסתי לאחת הקבוצות ולאחר שהכנסתי את מיקומי המליצו לי על תומאס שלבי. פניתי אליו, ביצעתי אימות שכלל תמונת דרכון וסלפי עם הדרכון ובתמורה קיבלתי מחירון. הסוחר ביקש העברה של 2,000 ש"ח (משיכה ללא כרטיס). איני טיפש ובדרך כלל מאוד חשדן, אבל אחרי שקראתי מאה פעמים את חוקי הקבוצה (כיוונים בחו״ל, או משהו כזה) הבנתי שאין מצב שזו הונאה ומדובר במערכת מסודרת. ניסיתי להעביר כסף מהנייד שלי, ואחרי שהסוחר הציג לי צילומי מסך עם כשלים טכניים שונים, ניסינו שוב גם אני וגם אשתי מהארץ. במשך כמעט שבוע הוא התקשר אלי שוב ושוב, אמר שהחבילה מוצפנת כבר ליד המלון שלי, ושיגלה לי איפה היא כשיאושר התשלום.

"בשיחות הוא היה מאוד רגוע ונשמע מקצועי. אני מכיר סוחרי סמים כל חיי ורגיל, בצורה הזויה, לסמוך עליהם, מכיוון שבחיים לא נעקצתי. בסוף אמרתי לו שאני לא מעביר יותר כלום ושעוד מעט אני טס חזרה הביתה. קלטתי גם שהוא נעלם וחוזר בדיוק תוך 24 שעות, וזאת כי הבנק לא מאפשר לבצע שתי העברות בפחות מיממה. הוא התחיל לאיים עלי שלא כדאי לשחק איתו וש'ההנהלה' כבר חושבת שאני סמוי וזה יועבר לטיפול. העברתי לו למעלה מ-6,000 שקל עבור רכישה כביכול של 400 שקל. כשהתחילו האיומים (ממש הערב) נלחצתי וחששתי שמישהו יחכה לי מחוץ למלון. ואז חיפשתי קצת בגוגל והבנתי שהבחור כנראה מעולם לא היה באנגליה ושהכסף הלך. הרס לי את השבוע, ומעבר לכסף שהלך גרם לי להרגיש אפס ומושפל על כך שנפלתי ככה רק בגלל התאווה שלי לכמה שאכטות. כמה דקות לאחר שהתחיל לאיים פשוט חסמתי אותו והסרתי את האפליקציה מהמכשיר שלי. מקווה שפה זה נגמר ואין חשש שיזייף את הדרכון שלי. אם יעשה לי שיימינג ברשת – שיהיה בכיף, זה לא ממש מזיז לי. רק תוהה האם כדאי לי לבטל את הדרכון כדי שלא יעשה איתו שימוש פלילי נוסף. כמובן שלא אפנה למשטרה כי אני לא יודע אם ניסיון רכישה היא דבר מפליל."

שלושה יומים קודם, ביום שלישי בשבוע שעבר, כתב לנו נפגע נוסף: "קניתי ב-100 יורו לאחר שהעברתי לו, הסכום ירד באפליקציה, הוא דרש עוד 3,000 ש"ח בטענת 'בעיית התקשורת באפליקציה של הבנק'. הוא שלח את סרטוני האיום באקדח, סרטון שלו נכנס לבית עם סכין ביד בחיפוש אחר דרכון, פרסום שאני סמוי משטרתי, איך הוא מאתר אנשים וכתובות מגורים. איים עליי ועל המשפחה שלי, טען שהוא מגיע 'לטפל בי אישית'. הסוחר מתחזה גם בתור מנהל העמוד המנהל שמאמת את הסוחרים."

עוקץ קנאביס תומאס שלבי טלגראס כיוונים חו"ל

תלונה נוספת הגיעה לפני כשבוע וחצי, הפעם מאדם שלא התפתה להעביר את הכסף. "כמעט נעקצתי ע"י הנוכל בגאורגיה," דיווח לנו א'. "קיבלתי קללות ואיומים בלי סוף. אמר שימכרו את הפרטים האישיים בדארקנט. לא הצלחנו לקבל את ה-SMS על אישור ההעברה, ואז במקרה חיפשתי בגוגל וראיתי את הכתבות והבנתי שאני נופל בפח וגדעתי את זה לפני."

בתחילת החודש נעקצו זוג מטופלי קנאביס רפואי ששהו בכרתים, יוון. "אנחנו זוג ישראלים בירח דבש בכרתים," דיווחו למגזין קנאביס. "ניסינו לקבל כיון דרך טלגראס ואז הגיעה הודעה מסוחר בשם טומאס, ישראלי שכתב לנו בעברית מה הולך אח… שלושה ימים אנחנו בהודעות והוא מרח ומרח אותנו. כשכבר כתבנו לו מה קורה אתה לא סבבה שאין וויד הוא התקשר ואמר ששולח למיקום ששלחנו לו שליח, שישים חבילה מוחבאת בלובי המלון ושהוא צריך תמונה לזיהוי ואימות. הוא ביקש קוד של משיכת מזומן, קצת חששנו אבל הוא אמר תוך כדי השיחה שהוא איתנו בקו שנעשה את זה איתו. לא יודעת למה בכל זאת זרמנו, תמימים. בקיצור הוא אמר שזה לא עבר וביקש שוב שנעביר לו קוד נוסף באותו רגע שהמזומן ירד מהחשבון והוא קיבל את הקוד הוא ניתק ומאז לא חזר והבנו שזה נוכל. ימ"ש ארור ונבל. צריך דחוף לעשות עם כל הסיפורים האלה משהו. הפסדנו 2,000 ש"ח. לי אין יותר אמון בכלל בכל הטלגרם."

בתשובה לניסיונות של הנעקצים להתלונן, כמו במקרים קודמים עליהם דיווחנו בשנתיים האחרונות, פותח העוקץ בסדרת איומים קשים כלפי הנעקץ. "הם חורטים את הכרטיס שלך להכנה לשכפול ומכירה, נפתח עלייך בנקים, אני אראה לך מה זה צינור אם תחשבי לא לשלם, נסבך אותך מכל הכיוונים, נגיע אלייך לבית," הם רק חלק מהאיומים שהופנו לאחד הנעקצים.

מהבנקים נמסר כאמור כי יבדקו את הצעת מגזין קנאביס לחייב סימון סניף ספציפי אליו יועבר המזומן, וכך להקשות לפחות במעט על המשך העוקץ.

חדשות
Back to top button