העונש על סחר בקנאביס: עבודות שירות בחברה קדישא

צעיר עם נסיבות משפחתיות מורכבות נתפס מוכר קנאביס וחשיש בשלושה מקרים. לאחר שהורשע בעבירות של סחר, בית המשפט החליט לגזור עליו עונש עבודות שירות במקום מקורי: חברה קדישא

שופט בית משפט השלום בירושלים דוד שאול גבאי ריכטר גזר על בן 25 שהורשע בעבירות סחר והחזקת קנאביס שלא לצריכה עצמית 4 חודשי עבודות שירות בחברה קדישא.

בהכרעת הדין ציין השופט כי מדובר בבחור צעיר, ללא עבר פלילי משמעותי, שמתמודד עם קשיים משפחתיים ורוצה לטפל בעצמו ולהשתקם. “סברתי שאין מקום לשלוח את הנאשם למאסר בפועל מחשש לדרדורו”, כתב.

בכתב האישום שהוגש נגד הנאשם בשנה שעברה, נטען שהוא נתפס מוכר קנאביס לשלושה אנשים שונים ובאחד האירועים נתפסו אצלו 5 שקיות מחולקות עם כ-13 גרם חשיש ו-5 גרם קנאביס. הוא שהה כחודש כחודש במעצר ולאחר מכן שוחרר למעצר בית מלא בתנאים מגבילים.

בעקבות הסדר טיעון שלא כלל הסכמה לעונש, הודה הנאשם והורשע בעבירות של ניסיון לסחר בסמים, סחר בסמים והחזקת סמים שלא לצריכה עצמית, ונשלח לשירות המבחן לצורך המלצה לעונש.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס
“פסקדין” – ייעוץ וסיוע משפטי לצרכני קנאביס

בתסקיר המבחן צוין כי הצעיר הגיע ממשפחה מורכבת שלא תמכה בו, לא התגייס לצבא בשל מצבו הכלכלי והמשפחתי ומגיל צעיר השתמש בנייס גיא ושתה אלכוהול. עם זאת, לאורך תקופת המבחן בדיקות הסמים שלו יצאו נקיות והוא השתלב בטיפול פרטני. השירות המליץ להמשיך בטיפול ולהטיל עליו צו מבחן למשך שנה לצד עבודות שירות לתקופה קצרה.

המדינה ביקשה מבית המשפט מאסר בפועל בטווח של 4-18 חודשים, ואילו הסניגור ביקש לקבל את המלצת שירות המבחן.

השופט הכריז על הנאשם כסוחר סמים תוך שציין כי הכלל בעבירות סחר הוא להטיל עונש של מאסר בפועל ולהעדיף את שיקולי הענישה וההרתעה על פני האינטרסים האישיים של הנאשם.

עם זאת, במקרה הנוכחי הוא סבר שאפשר להסתפק בכל זאת בעבודות שירות. “הנאשם צעיר ללא עבר פלילי מכביד; נסיבותיו האישיות אינן פשוטות, והוא מתמודד עם קשיים משפחתיים ואחרים וכיום מכלכל את עצמו וחי באופן עצמאי; הנאשם היה נתון בתנאים מגבילים תקופה ארוכה ללא הפרות; הנאשם קיבל אחריות למעשיו, הביע חרטה וחשש מההליך הפלילי; הנאשם הביע נכונות להשתלב בטיפול במסגרת שירות המבחן ואני סבור כי בנסיבות העניין יש בכך כדי לסייע לו ולשקם את חייו”, כתב השופט.

השופט דוד שאול גבאי ריכטר
השופט דוד שאול גבאי ריכטר (צילום: באדיבות אתר בתי המשפט)

השופט הגיע למסקנה שבמקרה הזה שליחת הנאשם למאסר בפועל עלול לדרדר אותו ולפגוע בשיקום ולפיכך קיבל את המלצת שירות המבחן.

בסופו של דבר נשלח הנאשם לבצע 4 חודשי עבודות שירות בחברה קדישא. בנוסף, נגזרו עליו שני מאסרים על תנאי – אחד של חודש ואחר של 4 חודשים, 4 חודשי פסילה על תנאי וקנס של 2,000 שקלים או 8 ימי מאסר תמורתו. כמו כן הוטל עליו צו מבחן למשך שנה והוא חויב לחתום על התחייבות של 5,000 שקלים שלא לבצע עבירות סמים בשנתיים הקרובות.

  • ב”כ המדינה: עו”ד שירלי אוחיון, תביעות ירושלים
  • ב”כ הנאשם: מיכאל עירוני

הכותב, עו”ד אלכס גאוסקין עוסק/ת בפלילי, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר