מגלגל...

העונש על סחר בקנאביס: מוות בתלייה

מוות בתלייה נגזר היום (ג') בבית המשפט בסינגפור על גבר בן 41 שנתפס בשנת 2018 כשהוא נושא במכוניתו 1 ק"ג קנאביס אותם הביא עמו ממלזיה

בזמן שמדינות רבות בעולם הולכות לכיוון של לגליזציה, אי הפללה או לפחות הקלות בעונשים על צריכת קנאביס ואפילו על סחר בו, יש עדיין מקומות שבהם הענישה בנושא היא הקשה והעצובה ביותר שקיימת.  

מדינה כזו היא סינגפור, שם נידון היום (שלישי, 12.10) גבר בן 41 למוות בתלייה – כן, קראתם נכון, מוות בתלייה – לאחר שבשנת 2018 נתפס כשהבריח ק”ג אחד בלבד של קנאביס ממלזיה לתוך סינגפור.

הגבר, עומר יעקב במאדהאג’ (41), נידון למוות כבר בחודש פברואר השנה, לאחר שהורשע באישום של הברחת ​​שלוש חבילות שהכילו ק”ג אחד של קנאביס לתוך שטח סינגפור. כעת הפך העונש לסופי וחלוט, לאחר שערעורו של עומר נדחה על ידי בית המשפט לערעורים בסינגפור.

תחילת הפרשה התרחשה כאמור בשנת 2018, אז נעצרו עומר ואביו בשעת לילה מאוחרת לבדיקה במחסום משטרתי בכביש. האב, שלא ידע על כך שבנו מחזיק את הקנאביס ברכב, היה זה שנהג, אולם הבן עורר את חשדם של השוטרים, שהחליטו לערוך חיפוש ברכב.

במהלך החיפוש מצאו השוטרים שלוש חבילות עטופות בנייר כסף, בניילון נצמד ובנייר עיתון, וכששאלו את האב והבן מה פשר החבילות, ענה עומר כי מדובר ב”עשבי תיבול”.

השוטרים, כמובן, לא הסתפקו בתשובה ולקחו את החומר לבדיקה – ואת עומר למעצר. כאשר התברר כי מדובר בקנאביס, נחקר עומר וסיפר כי אסף את הסחורה לבקשת שני מכרים שפגש במלזיה, דין ולטיף, וכי לאחר מכן חזר עם הסחורה לסינגפור. 

לטענתו של עומר, הוא פגש את דין ולטיף במקום המיועד לשטיפת מכוניות במלזיה, ולטיף היה זה שביקש ממנו לאסוף את החבילות ולהכניס אותן לסינגפור. 

בית המשפט העליון של סינגפור (תמונה: ויקיפדיה)
בית המשפט העליון של סינגפור (תמונה: ויקיפדיה)

עומר הוסיף וטען בחקירתו כי בתחילה לא רצה להשיב בחיוב לבקשתו של לטיף, משום שהיא נראתה לו מסוכנת, אולם לאחר שהקדיש לנושא מחשבה החליט להסכים, שכן היה באותה עת “נואש לכסף”. לשאלה מה היה התשלום שקיבל עבור העברת המשלוח השיב עומר כי הובטח לו סכום של כ-500 דולרים עבור כל חבילה.

עם זאת, במהלך משפטו שינה עומר את גרסתו, הכחיש שידע מה מכילות החבילות וטען שדין או לטיף הניחו אותן במכוניתו, ללא ידיעתו.

בנוסף, עומר טען כי שוטרי לשכת הסמים המרכזית של סינגפור (ה-CNB) אילצו אותו להודות שהבריח את הקנאביס. הוא סיפר לבית המשפט כי קצין החקירות איים עליו ואמר: “אם תסרב להודות, אני זורק אותך ואת אביך לתלייה”.

עורך דינו של עומר, חסן אסא אלמנואר, אמר כי קיים ספק סביר בנוגע לשאלה האם עומר הכניס את הקנאביס לסינגפור במכוון או לא, והוסיף כי “קשה להסיק שהוא תכנן את כל זה”. 

בית המשפט, כאמור, סבר אחרת. השופט העליון סנדרש מנון אמר כי “קשה” לראות כיצד שתי הצהרותיו הראשונות של עומר, תחילה כאשר טען שמדובר בעשבי תיבול ולאחר מכן כאשר טען כי התלבט אם לבצע את ההברחה ולבסוף הסכים, הן “לא רצוניות”. 

השופט ציין עוד כי למרות הטענה שהקצין איים על עומר, ההצהרה השנייה נמסרה בכלל לקצין אחר, כאשר עומר חשף בה פרטים נוספים על האופן שבו הבריח את הקנאביס ועל הסיבות שבגללן עשה זאת. 

בשורה התחתונה, כאמור, בית המשפט החליט שלא לקבל את ערעורו של עומר, והוא עתיד להיתלות למוות בגין ק”ג אחד של קנאביס.

זו לא הפעם הראשונה בה נגזר עונש מוות על סוחרים בקנאביס. בשנים האחרונות זה קרה בעיקר במלזיה, במצרים ועוד.

ידיעה זו נתקבלה במייל האדום.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר