העונש על גידול 5 צמחי קנאביס בבית: עבודות גינון

צעיר תושב עמק יזרעאל שנתפס בביתו עם 5 צמחי קנאביס בלתי חוקיים לא הורשע ונענש רק בעבודות שירות בתחום הגינון. “הנזק בעונש גדול מהתועלת שלו,” הסבירה השופטת.

ג’ (השם המלא שמור במערכת), צעיר בן 24 תושב עמק יזרעאל העובד כגנן עצמאי, נעצר בשנת 2014 על ידי שוטרים שפשטו על ביתו בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לידיהם.

במקום מצאו השוטרים 5 צמחי קנאביס בוגרים – 3 מתוכם בתוך ארון גידול מאולתר שבנה ג’ בעצמו, ו-2 נוספים בתוך עדנית במרפסת הבית. לאחר שקילה הואשם הצעיר בהחזקת סם מסוכן במשקל כולל של 1,450 גרם.

בנוסף ל-5 הצמחים הבוגרים מצאו השוטרים אצל ג’ פרחי קנאביס במשקל 5.63 גרם, משקל אלקטרוני וחומר דישון לצמחים. על פי טענת המשטרה שפורטה גם בכתב האישום שהוגש נגדו, הממצאים שעלו בחיפוש מעידים שג’ החזיק בקנאביס לא רק לשימוש עצמי אלא גם למטרות סחר.

ג’ הודה לבסוף בעבירות של גידול ושימוש בקנאביס, אך דחה את אשמת הסחר לפיה התכוון למכור את התוצרת. הדיון הסופי בתיק נערך אמש (ג’) בבית משפט השלום בנצרת, ובו הוחלט שלא להרשיע את ג’ אלא לגזור עליו עבודות שירות בלבד.

העונש: גננות למען הציבור

בפסק הדין קבעה השופטת לילי יונג-גפר (סגנית נשיא בית משפט) כי הנזק שעלול להיגרם לנאשם עקב הרשעתו בעבירות של שימוש וסחר בקנאביס, גדול מהתועלת שתופק למערכת הציבורית מריצוי עונשו.

לילי יונג-גפר
השופטת לילי יונג-גפר: הנזק בענישה גדול מהתועלת

“דעתי היא כי האינטרס הציבורי יכול לסבול במקרה זה הימנעות מהרשעת הנאשם,” כתבה השופטת בסיכום פסק הדין, אך הוסיפה כי החלטתה אינה מכוונת “להציב נורמות שליליות, או לעודד גידול ושימוש בסמים.”

בנוסף להתייחסותה לנסיבות המקלות שהציג סנגורו של הנאשם, עו”ד דב הירש, קבעה השופטת כי כמות של 5 צמחי קנאביס היא “מצומצמת ביותר” וללא ראיות נוספות היא אינה מעידה על כוונות לעשיית רווח כלכלי.

בנוסף ציינה כי 5.63 גרם שנתפסו בכיסו של הנאשם היא “כמות זעירה” שלא מצריכה טיפול פלילי.

לסיכום החליטה השופטת לדחות את בקשת התובעת להרשיע את הנאשם, וקבעה כי יוטל עליו עונש של עבודות שירות לרווחת הציבור (של”צ) בהיקף של 160 שעות – אותן הוא ימלא כגנן בשטחים ציבוריים.

ראו עוד:
חכו עם המעדרים: בית המשפט עדיין לא מתיר לגדל קנאביס
תקדים: נתפס עם 21 שתילי מריחואנה – שוחרר ללא הרשעה
נתפס עם 100 שתילים ושוחרר למעצר בית – בגלל טעות של המשטרה

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט