טוען...

העונש על גידול 4 צמחי קנאביס בחצר: קנס בסך 3,000 ש”ח

תושב חיפה בן 51 נתפס מגדל 4 צמחי קנאביס, אך מכיוון שמדובר היה בגידול בחצר ללא ציוד עזר (אוהל, תאורה וכו'), ומכיוון שהוא סובל ממצב נפשי לא פשוט, החליט השופט לשחררו עם עונש קל בלבד

כפי שכבר קרה בעבר בתיקים דומים בשנים האחרונות, כאשר מדובר בגידול מספר מועט של צמחי קנאביס בחצר או במרפסת תחת השמש ולא באמצעות ציוד גידול יעודי כגון תאורה, אוהל וכו’ (מה שהמשטרה מכנה “מעבדה”) בתי המשפט נוהגים לקבל את הטיעון שמדובר בגידול למטרות שימוש עצמי ובהתאם לגזור עונשים קלים יחסית.

גם במקרה של ע’, תושב חיפה בן 51 שנתפס בחודש מאי 2021 מגדל 4 צמחי קנאביס בחצר ביתו וללא ציוד גידול יעודי, קיבל השופט יוסי טורס את הטענה שגידול הצמחים נעשה למטרת שימוש עצמי בלבד, הסתפק בעונש קל יחסית ובגזר הדין שנתן בחודש שעבר הוא פסק לע’ קנס כספי בסך 3,000 ש”ח ועונש מאסר על תנאי.

“הנאשם הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן בעבירה של ייצור, הכנה והפקת סמים מסוכנים ובעבירה של החזקת סם לשימוש עצמי,” פירט השופט טורס. “בהתאם לעובדות כתב האישום, ביום 20.5.21 גידל הנאשם בביתו 4 שתילי סם מסוכן מסוג קנאביס במשקל כולל של 544.76 גרם נטו וכן החזיק סם מסוג קנאביס במשקל של 3.35 גרם נטו, לצריכתו העצמית.”

יוסי טורס, שופט
השופט יוסי טורס (תמונה באדיבות אתר בתי המשפט)

ע’ הודה בעבירה במסגרת הסדר טיעון אך הצדדים לא הגיעו להסכמה בנוגע לעונש שיוטל עליו. בעוד שהמדינה דרשה עונש של 6 חודשי מאסר לפחות שיכול וירוצו בעבודות שירות, סניגורו טען שמאחר ומדובר בגידול בחצר ולא באמצעות ציוד יעודי (תאורה, אוהל וכו’) ובשל עבר פלילי נקי והעובדה שהוא נמצא בהליך לקבלת רישיון קנאביס רפואי, יש להקל על עונשו.

השופט יוסי טורס הדגיש בגזר הדין את העובדה כי היה מדובר בשתילים בודדים וכי הגידול היה בחצר הבית באמצעים טבעיים בלבד ולא באמצעות “ציוד מעבדתי” לדבריו, וכן שהגידול בוצע למטרת שימוש עצמי, שלא נמצאו שקיות חלוקה או משקל שיכולים להעיד על כוונת סחר, “כך שפוטנציאל הנזק במקרה הזה לא היה גבוה”.

“מטעמים של צנעת הפרט לא אפרט יתר על המידה ובתמצית ייאמר כי בשנים האחרונות התמודד ע’ מול משברים משמעותיים, נסיבות חייו אינן קלות והוא מטופל במסגרת סל שיקום של הביטוח הלאומי,” כתב השופט טורס. “במקרה זה ראיתי לנכון להימנע מהטלת עונש מאסר ולו בעבודות שירות. הנאשם אינו בעל דפוסי התנהגות עברייניים, עברו נקי וכאמור מצבו הנפשי רעוע. על רקע נסיבות ביצוע העבירה הגעתי למסקנה לפיה עונש מאסר, אף בדרך של עבודות שירות, אינו הולם את נסיבות העניין הכוללות, הוא עלול לגרום להחמרה במצבו הנפשי של הנאשם וניתן במקרה זה להסתפק בענישה מותנית בשילוב קנס על מנת להשיג את תכלית הענישה”.

לסיכום גזר כאמור השופט עונש של 4 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 3,000 ש”ח.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר