מגלגל...

העונש על גידול 144 שתילי קנאביס: 9 חודשי עבודות שירות

סימן לשינוי מגמה? תושב המועצה המקומית אזור בן 20 נתפס מגדל 144 שתילי קנאביס במחסן שאותו שכר בראשון-לציון. לאחר שהמדינה איימה בתחילה במאסר בפועל היא הסכימה בסיומו של הסדר הטיעון על צמצום העונש לתשעה חודשי עבודות שירות וקנס של 5,000 ש"ח

בתום חיפוש שביצעו שוטרים לפני כשנתיים וחצי, מארס 2020, במחסן שאותו שכר ר’ (השם המלא שמור במערכת), בן 20, נתפסו 144 שתילי קנאביס במשקל כולל של 61 ק”ג (על פי המשטרה). כתב אישום בסעיף ייצור, הכנה והפקת סם מסוכן הוגש לבית המשפט המחוזי בלוד כשהמדינה טענה שניתן להטיל על ר’ עונש מאסר בפועל.

לדברי התביעה, ר’ שכר מגורם חיצוני מחסן בעיר ראשון-לציון אליו הוא הכניס נורות הלוגן, בתי מנורה, מזגנים, מפוחים, צינור לפליטת אוויר וציוד נוסף המיועד לגידול קנאביס בחלל סגור, וכל זאת לצורך ביצוע עבירת ייצור סם מסוכן.

בתחילת הפרשה איימה התביעה בהטלת עונש מאסר בפועל, אולם בעקבות העובדה שר’ הוא בעל עבר פלילי נקי, ותסקיר שירות המבחן שלו היה משביע רצון מבחינתה, הסכימה התביעה לאחרונה על עונש קל יותר בדמות 9 חודשי עבודות שירות וקנס של 5,000 ש”ח.

עו"ד נס בן נתן
עו”ד נס בן נתן

“ביקשנו מאסר ממושך,” נכתב בכתב התביעה המתוקן, “(אולם) לאור הדרך הטיפולית שעבר הנאשם בשירות המבחן אנחנו ניתן לו את ההזדמנות הזאת ונאפשר את חזרתו למוטב ולדרך הישר ונסכים ל-9 חודשי עבודות שירות תוך סטיה מהמתחם משיקולי שיקום”.

לדברי עו”ד נס בן נתן, שייצג את ר’ בתיק, מדובר במקרה חריג שבו התביעה מסכימה מיוזמתה להסדר טיעון מקל בתיק בסדר גודל כזה, מה שלדבריו עשוי לסמן תחילתו של שינוי תפיסתי במערכת בתי המשפט:.

“מה שמיוחד בתיק הזה הוא שהתביעה בעצמה הסכימה להסדר הטיעון המקל,” אומר עו”ד בן-נתן בשיחה עם מגזין קנאביס. “החלטה שכזו יכולה להוות אינדיקציה לשינוי מגמה – זה התחיל במעצרים (על גידול קנאביס) שהתחילו לשחרר, ועכשיו זה מתחיל לחלחל גם לרמות הענישה”.

בגזר הדין שניתן בשבוע שעבר, כתב השופט עמי קובו כי “לאחר שהתקבלו תסקירי שירות המבחן, במסגרתם עתרו הצדדים במשותף להטיל על הנאשם 9 חודשי עבודות שירות לצד עונשים נלווים, ולאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים, ועל אף שיש בהסדר הטיעון משום חריגה ממדיניות הענישה הנהוגה במקרים מסוג זה, סבורני כי יש לאמץ את הסדר הטיעון, המשקף חריגה ממתחם העונש ההולם משיקולי שיקום. ולנוכח תסקיר שירות המבחן האחרון נראה כי אכן ראוי לעשות כן.”

יש לציין כי בכתב האישום המקורי מופיע נאשם נוסף, שלדברי המדינה סייע לר’ בהקמת מערך הגידול ובמסירת מידע אודות גידול קנאביס. התביעה האשימה אותו בסעיף של “מתן אמצעים לביצוע פשע”, ולמרות שחלקו בעבירה הנוכחית היה מזערי יחסית, הוא דווקא כן קיבל עונש מאסר בפועל של חמישה חודשים – בעיקר בעקבות העובדה שמאחוריו יש עבר פלילי עשיר יותר מהנאשם הראשון.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר