הסרטון שהפחיד את צרכני הקנאביס מפני בדיקות רוק לנהגים – מזויף

בסרטון שנפוץ בימים האחרונים ברשת נראה נהג שנבדק באמצעות מכשיר בדיקת רוק לאיתור שרידי קנאביס, כשעל הסרטון מופיע כיתוב בעברית "חדש בארץ". ובכן, לא מדובר בסרטון מהארץ אבל כן מדובר במכשיר שעשוי כבר בקרוב להיכנס לשימוש גם כאן

למרות שחלפו כבר שנה ושלושה חודשים מאז פורסם כי בכוונת המשטרה לפתוח פיילוט לאיתור נהגים הנוסעים בהשפעת קנאביס באמצעות מכשיר חדש לבדיקות רוק, עד כה הפיילוט לא התחיל – כך מוסרים למגזין קנאביס גורמים במשטרה.

הפנייה למשטרה בעניין זה בוצעה לאחר שבימים האחרונים רץ ברשת סרטון בו נראה צעיר במושב הנהג של רכב כשמחוץ לחלון שוטר שמגיש לו מכשיר לנטילת דגימת רוק – מכשיר זהה למכשיר DrugWipe שנבחר במכרז שקיימה משטרת ישראל.

מבדיקה עולה כי הסרטון צולם ככל הנראה במצרים ורק הופץ בישראל באופן מטעה עם כיתוב בעברית כאילו הוא נכנס לפעילות בארץ. כאמור, במשטרה מבהירים שהפיילוט בעניין זה טרם החל והמכשיר עדיין לא נמצא בשימוש כאן.

הסרטון המזויף שהפחיד את צרכני הקנאביס

מדוע הפיילוט לא התחיל ומתי הוא צפוי להתחיל?

במשטרה לא ידעו להשיב לשאלה מתי הפיילוט צפוי להתחיל, אך כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס כבר לפני כחצי שנה, הסיבה לכך היא תקנה חדשה לפקודת התעבורה שאמורה לאפשר למשטרה לקבל גישה למאגר מטופלי הקנאביס הרפואי.

מה הקשר? ובכן, בכוונת המשטרה להפעיל את המכשירים הללו רק לאחר שיאושרו התקנות שמאפשרות את העברת המידע על מטופלים, וזאת כדי למנוע מצבים בהם שוטרים לא יוכלו לדעת האם הנהג דובר אמת כאשר הוא טוען שהוא מטופל ברישיון.

המכשיר DrugWipe של Securetec
המכשיר DrugWipe של Securetec

ועדת המידע של משרד הבריאות כבר הסכימה כזכור להעברת פרטיהם של יותר מ-114 אלף המטופלים לידי המשטרה, וזאת לצורך אכיפה בתחום התעבורה בלבד, בניגוד לבקשה הראשונית של המשטרה לקבלת הנתונים גם לצורך אכיפה “כללית”.

עם זאת, שר הבריאות ניצן הורוביץ התנגד למהלך וביקש לנסח תקנה חדשה שבימים אלה עדיין נמצאת בשלבי הכנה. בתשובה לעתירה לבג”ץ שהוגשה בנושא התחייבה המדינה לפרסם את הטיוטה המתוקנת להערות הציבור עד יום 3.7.22.

כלומר, סביר להניח שבמידה והממשלה לא תתפזר במהלך החודש הקרוב, אזי עד סוף שנת 2022 או תחילת 2023 המכשיר כבר יוכל להיכנס לפעילות במסגרת פיילוט לאחר שלמשטרה תהיה גישה למאגר המטופלים ולאחר מכן לשימוש נרחב.

מה הבעיה עם המכשיר DrugWipe לבדיקות רוק?

כידוע, בניגוד לאלכוהול שנבדק בעזרת “ינשוף” וחומרים אחרים המתנדפים יחסית מהר מהגוף, שרידי רכיבי קנאביס עשויים להישאר בגוף עד שבועות לאחר השימוש במקרה של שימוש תכוף ועד ימים לאחר השימוש במקרה של שימוש מצומצם.

מאחר ובחוק הנוכחי בישראל אין גבול מקסימום מותר של שרידי רכיבי קנאביס בגוף של נהג כפי שישנו באלכוהול (290 מיקרוגרם), אך במכרז נקבע שהגבול שמעליו הנבדק יסומן כחיובי לקנאביס במכשיר זה הינו 15 נ”ג למ”ל ב-90% דיוק.

המשמעות היא כמובן שגם מי שצרך קנאביס כמה שעות קודם לנהיגה או אף יממה או יותר קודם, עלול לכאורה להימצא “חיובי” בבדיקה כזו. אם המשטרה תשתמש בבדיקה הזו באופן נרחב, רבים עלולים לאבד את רישיון הנהיגה שלהם עקב כך.

מימין: תוצאה נקיה מסמים. משמאל: "מלוכלך" (כל חלק מסמן קטגוריית סמים אחרת)
מימין: תוצאה נקיה מסמים. משמאל: “מלוכלך” (כל חלק מסמן קטגוריית סמים אחרת)

על פי בדיקת מגזין קנאביס המכשיר ישמש את המשטרה כאינדיקציה להימצאות שרידי קנאביס או סמים אחרים בגוף, כלומר אם יציג תוצאה חיובית יוחלט האם לשלוח את הנהג לבדיקת שתן שתהווה ראיה קבילה בבית משפט.

יש לציין כי המכשיר DrugWipe לא יודע לבדוק כמות של THC ברוק אלא רק לסמן חיובי/שלילי לגבי הימצאות שרידי THC. הסימון מוצג בדומה לבדיקת הריון באמצעות פסים על גבי המכשיר עד 5 דקות לאחר הבדיקה.

על פי הוראות היצרן על השוטר המודד להחזיק את המכשיר במצב מאונך ב-90 מעלות במשך 10 שניות שכן רק כך התוצאות תהיינה מדויקות. לאחר מכן עליו להניח את המכשיר במצב מאוזן ולהמתין 5 דקות כאמור.

המכשיר DrugWipe של Securetec
המכשיר DrugWipe של Securetec

המכשיר מיוצר על ידי חברת Securetec ומיובא לארץ על ידי חברת דולפין מדיקל – חברת בת של חברת שייזים (Shizim) שבראשה עומד ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו.

המכשיר יודע לבדוק לא רק שרידי רכיבי קנאביס (THC) אלא 7 סוגי חומרים כולל אמפטמינים, מטאמפטמינים (אקסטזי, MDMA), קוקאין, בנזודיאזפינים, הרואין, קטמין.

לפי הצהרת היצרן המכשיר יודע לבדוק הימצאות החומרים בגוף במהימנות גבוהה של 95%, זאת לאחר בדיקה שנעשית באמצעות גירודה על הלשון של הנבדק.

המכשיר שנבחר ניצח במכרז למרות שבתחילה המועמד המוביל היה המכשיר דראגר (Draeger 5000) הנמצא בשימוש גם בקנדה, גרמניה, שוודיה, אוסטרליה ועוד. טענות עלו לגבי מכשיר זה על כך שהוא אינו מדויק ואכן לבסוף המשטרה ויתרה עליו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר