הסניגור הציבורי: "כמות המעצרים בישראל שערורייתית"

עו"ד יואב ספיר, האיש שאחראי על ייצוגם המשפטי של מעוטי היכולת בישראל, טוען כי המשטרה מתעסקת במעצרים חסרי תוחלת של צרכני סמים ועבריינות קלה. "ברירת המחדל של המשטרה היא מעצר – זה לא מוצדק וזה מנוגד לחוק," הוא אומר.

הסניגוריה הציבורית היא יחידה במשרד המשפטים שתפקידה להעניק הגנה משפטית לנאשמים או חשודים בפלילים אשר אינם יכולים לממן לעצמם הגנה משפטית. הייצוג המשפטי על ידי הסניגוריה הציבורית ניתן ללא תמורה, ושכר טרחתם של עורכי הדין משולם להם ישירות מקופת המדינה.

יואב ספיר סניגור ציבורי
עו"ד יואב ספיר – הסניגור הציבורי

מי שעומד בראש הסניגוריה הציבורית הוא עו"ד יואב ספיר, שבראיון מיוחד ל-The Marker טוען כי המשטרה מבזבזת את משאביה ברדיפת אזרחים חלשים.

"אני לא מבין למה המשטרה צריכה לעצור קופאית בסופרמרקט שחשודה בכך שמכרה אלכוהול לקטין, או למה לה לעצור חסר בית שמקבץ נדבות בצומת, היא הרי יכולה לחקור גם ללא מעצר," אומר ספיר. "ריבוי המעצרים בישראל הוא שערורייתי ואי אפשר להשלים אתו. ברירת המחדל של המשטרה היא מעצר – זה לא מוצדק וזה מנוגד לחוק."

"זה יכול לקרות לכל אחד"

"בעשור האחרון חל גידול מטורף במספר המעצרים שמבצעת המשטרה וצריך לעצור את הגל הזה," ממשיך ספיר. "אם ב–1998 היו 40 אלף מעצרים ו–6,000 מעצרים עד תום ההליכים – ב–2013 כבר היו 60 אלף מעצרים ו–20 אלף מעצרים עד תום ההליכים. הנתונים האלה צריכים להדאיג כל אזרח במדינה, אבל רוב הציבור לא חושב שזה יכול לקרות לו. זו טעות, זה יכול לקרות לכל אחד – למפגינים, לאנשים שמבקשים לערער על סמכות של שוטר שמופעלת כלפיהם שלא כדין, וגם לאנשים שהוגש נגדם כתב אישום בגין עבירות קלות ערך".

טענה נוספת שמעלה ספיר היא הנוהל על פיו מודדים במשטרה את תפקודם של השוטרים על פי מספר המעצרים שהם מבצעים. "מעצרים צריכים להיות מבוצעים רק על פי החוק וכשהם נחוצים, ולא מפני שמישהו רוצה שיעריכו אותו יותר על פי מערכת המדידה של המשטרה," הוא אומר. "אמרתי את זה גם למפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו," הוסיף.

עיקר המעצרים בקרב אוכלוסיות חלשות

כפי שנמצא בדוח שפרסמנו הבוקר (8.11), טוען עו"ד ספיר כי ישנה התמקדות של המשטרה במעצרים "קטנים" בעיקר בקרב אוכלוסיות חלשות.

"בפריפריה היו מקומות שבהם 80% מהנאשמים לא היו מיוצגים, בבתי המשפט לנוער כמעט לא היה ייצוג, ובאולמות המעצר היה סרט נע של אנשים לא מיוצגים", הוא אומר. הסיבה לכך, לדבריו, פשוטה: "רוב הנאשמים הם אנשים משולי החברה, חסרי בית, מהגרים, מכורים לסמים ואנשים עם הפרעות נפשיות. גם מי שלא רעב לפת לחם מתקשה להשיג עשרות אלפי שקלים לייצוג בתיק פלילי, וזה עלול להכניס אותו למצוקה גדולה".

ספיר מתייחס בראיון גם לאופן בו דווקא הפללת עבריינים ועונשי המעצר, הם אלו שמכניסים את העצורים עמוק יותר אל תוך עולם הפשע. "רוב האסירים בישראל משתחררים מהכלא בלי כלום", הוא מסכם. "מה אסיר משוחרר אמור לעשות? הוא הרי יצטרך כסף וינסה להשיג אותו. כשאדם משתחרר מהכלא רוב הסיכויים הם שהוא יחזור לפשיעה".

ראו עוד:
מני מזוז: "להתעסק עם סמים קלים זה בזבוז משאבים"
בכירי עורכי הדין בחיפה: "תפסיקו לרדוף את מעשני הקנאביס"
ארגון הבריאות העולמי: "להפסיק להפליל את צרכני הסמים"

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט