מגלגל...

היסטוריה באורוגוואי: המדינה הראשונה שעושה לגליזציה

אורוגוואי עשתה היום את הצעד האחרון בדרכה להפוך למדינה הראשונה בעולם שמעבירה חוקים ללגליזציה של קנאביס. בהצבעה שנערכה בסנאט, וכפי שהיה צפוי, עברה הצעת החוק ברוב של 16 תומכים מול 13 מתנגדים.

יום היסטורי: ממשלת אורוגוואי אישרה הלילה, 11.12, את הצעת החוק החדשה ללגליזציה של קנאביס ברוב של 16 תומכים מול 13 מתנגדים.

כזכור, על פי החוק החדש תותר מכירה של עד 40 גרם מריחואנה בחודש לכל אזרח אורוגוואי, במחיר של 1$ דולר בלבד לגרם.

החוק החדש אושר על ידי הקונגרס כבר לפני 5 חודשים והיום (10.12) כאמור, גם על ידי הסנאט.

חגיגות תמיכה בלגליזציה - אורוגוואי 2012
חגיגות תמיכה בלגליזציה – אורוגוואי 2012

נשיא אורוגוואי חוסה מוחיקה, בן 78 ומי שנחשב ל”נשיא העני בעולם” שכל הונו מסתכם ברכב ‘חיפושית’ מודל 87′, הוא שחתום על החוק וזה שהוביל את המהלך ללגליזציה בשנים האחרונות. בשבוע שעבר אמר מוחיקה כי “הנזק של הסחר בסמים גרוע יותר מהסמים עצמם” וביקש ממדינות העולם לעזור לו להביא את בשורת הלגליזציה ולתמוך בהצעות חוק דומות.

“אנחנו מבקשים מהעולם לעזור לנו ליצור את הנסיון הזה,” אמר בראיון. “זה יאפשר לנו לאמץ ניסוי סוציו-פוליטי שיפתור את הבעיה הקשה של הסחר בסמים… הנזק של הסחר בסמים גרוע יותר מהסמים עצמם.”

מוחיקה הדגיש עוד שאורוגוואי לא תהפוך להיות ‘מדינת המריחואנה החופשית’. “מטרת חוק הלגליזציה החדש היא לפתור בעיות פנימיות במדינה ולהפסיק את תזרים המזומנים לגורמי הפשע והעולם התחתון,” אמר בשנה שעברה. “אנו לא מתכוונים לפתח כאן תיירות סמים במדינה.”

נשיא אורוגוואי חוסה מוחיקה
נשיא אורוגוואי חוסה מוחיקה

כחלק מההגבלות שמתכננת ממשלת אורוגוואי, בכוונתה לייצר זרעים וצמחים עם קוד גנטי מותבע בכדי למנוע כניסה של מריחואנה לא מאושרת למדינה. בנוסף הדגיש מוחיקה כי במידה והנסיון לא יעבוד, הממשלה תוכל לתמיד לחזור בה ולבטל את ההחלטתה.

כאמור, גרם אחד של מריחואנה יעלה לצרכנים דולר אחד בלבד, כאשר המחיר הנוכחי בשוק השחור עומד על 1.4$ דולר.

החוק החדש (PDF) מאשר רכישה של עד 40 גרם קנאביס בחודש מבתי מרקחת. אזרחי אורוגוואי שיירשמו לתכנית יהיו רשאים לגדל עד 6 צמחים בבית ומועדוני קנאביס עם עד 45 חברים יורשו לגדל עד 99 שתילים. הפיקוח והבקרה על השוק והמחירים יבוצעו על ידי ארגון מיוחד שיוקם בחסות הממשלה.

כעת, עם אישור החוק, הפקודות תיכנסנה לתוקפן בתוך 120 יום.

נכון להיום מכירת קנאביס באורוגוואי אסורה על פי חוק, אבל צריכה או החזקה לשימוש עצמי אינם גוררים עונשים כלל. קנאביס הוא הסם הנפוץ ביותר במדינה וצריכתו הוכפלה במהלך העשור האחרון. רשות הסמים הלאומית מעריכה כי ישנם 120,000 צרכני קנאביס במדינה מתוך אוכלוסיה של 3.3 מיליון, בעוד המשתמשים מדברים על כמות של 200,000 בערך.

הלגליזציה באורוגוואי, יחד עם הלגליזציה בוושינגטון וקולורדו, יהוו כעת דוגמה ומודל לשאר מדינות העולם אשר צפויות לנקוט בהליכים דומים במהלך השנים הקרובות. בתחילת 2016 צפוי לעלות נושא הלגליזציה לדיון רשמי באו”ם.

צפו בקהל מריע עם היוודע התוצאות:

ראו גם: אירוסמית’ באורוגוואי: “מברכים את הנשיא על קידום הלגליזציה”
ראו גם: הנשיא שלא פחד להגיד “לגליזציה” – חוסה מוחיקה חוגג 78 קייצים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר