טוען...

הסיבה לפרכוסים בשבת בבוקר – לא עישן קנאביס בגלל שמירת שבת

מקרה ראשון מתועד של קשר בין פרכוסים לבין הימנעות מעישון קנאביס רפואי נרשם בבי"ח "אסותא" באשדוד לאחר שגבר דתי שומר שבת המטופל בקנאביס רפואי סירב לצרוך קנאביס בשבת. לאחר 4 פעמים בהן הגיע לבי"ח כשהוא מפרכס בשבתות, הבינו הרופאים שהפסקת צריכת הקנאביס הובילה לכך. כשהחל ליטול שמן, הפסיקו הפרכוסים

בית החולים הציבורי אסותא באשדוד מדווח היום (ג’) על מקרה ראשון המתועד בספרות המקצועית של מטופל אשר כתוצאה מהפסקת עישון קנאביס בשבת הגיע למצב של פרכוסים, בלבול ואי שקט, במידה שהצריכה פינוי לבית חולים.

המקרה הנדיר התגלה לאחר שלבית החולים הובהל בחודשים האחרונים כמה פעמים גבר בעשור החמישי לחייו, תושב העיר אשדוד, כאשר הוא סובל מפרכוסים, אי שקט ובלבול. החולה טופל ע”י צוות המיון ושוחרר להמשך טיפול והשגחה של הרופאים בקהילה.

כאשר הובא הגבר לבית החולים בפעם הרביעית הבחינה אחות המחלקה לרפואה דחופה כי הוא מפונה לחדר המיון שוב ושוב דווקא בשבת בבוקר. בבירור נוסף נמצא כי המטופל סובל מכאבי גב ומשום כך הוא משתמש בקנאביס רפואי, אך בשל היותו אדם דתי, הוא נמנע מהשימוש בקנאביס מכניסת השבת. 

רופאי בית החולים, בראשות הד”ר דברה ווסט, מנהלת המחלקה לרפואה דחופה, חקרו את הנושא וביקשו לבדוק האם יש קשר בין הופעת פרכוסים לבין  הפסקת עישון קנאביס.

עד כה, בספרות המקצועית נמצא קשר כזה רק בבעלי חיים ומעולם לא הייתה עדות להופעת פרכוסים בבני אדם מן הסיבה הזאת. בעקבות זאת המליצו רופאי בית החולים אסותא למטופל להמשיך לצרוך קנאביס רפואי גם בשבתות ולבדוק האם קיים קשר בין הדברים, אולם הוא סירב. 

בבית החולים לא הרימו ידיים, והציעו למטופל להמיר את עישון הקנאביס בשימוש בשמן קנאביס בשבתות והמטופל הסכים לכך. ואכן, מאז שהמטופל החל להשתמש בשמן קנאביס בשבתות, לפני חמישה חודשים, לא נרשמו עוד פרכוסים והמטופל שב לשגרה. 

יש לציין שבשנה שעברה אישר לראשונה רב כי מותר לעשן קנאביס גם בשבת, כאשר מדובר בטיפול רפואי להקלה בכאבים. הרב, אשר זנזורי מישיבת ‘אור דוד’ בבני ברק, אמר אז כי “לפי שולחן ערוך עושים הכל לפי פיקוח נפש. אם הכאבים הם עצומים, אז אם אפשר להשתמש בדברים אחרים, עוגה או שמן, וזה עוזר ובאותו אפקט, זה המשובח, אבל, חולים סיפרו שרק העישון עוזר להם כי הוא חזק מאוד, לכן יכול גם בשבת”.

ד”ר דברה ווסט מנהלת המלר”ד: “מדובר במקרה נדיר שלא תועד עד היום בספרות המדעית, בדבר הקשר בין אי צריכת קנאביס רפואי לבין הופעת פרכוסים בבני אדם. אני משוכנעת כי החשיבה של הצוות הרפואי – ובעיקר צוותי המלר”ד – מחוץ לקופסא והצורך למצוא הסבר לתופעה הם שהביאו לגילוי החשוב הזה. אני גאה בעבודה  שעשינו ומאחלת למטופל המשך חיים בריאים ומאושרים”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר