מגלגל...

הסיבה לעיכוב משטרתי: רישיון קנאביס רפואי

האם ייתכן שהחזקת רישיון קנאביס רפואי היא לכשעצמה מהווה חשד סביר לעבירה? למרות שלא נמצא קנאביס ברכבו, עוכב מטופל קנאביס רפואי לחקירה באשמת ‘נהיגה בהשפעת סמים’ – לאחר שהודה בטעות בפני השוטרים כי הוא מחזיק רישיון שכזה.

ג’, צעיר ממושב הסמוך לנתיבות, יצא אתמול (ה’) ברכבו בדרכו לעוד יום עבודה, כש-4 ניידות משטרה עצרו אותו לדבריו בכביש היציאה מהישוב.

השוטרים, מימ”ר אגף התנועה בבית דגן שליד ראשל”צ, ביקשו לערוך חיפוש ברכבו, הגם שלא הציגו בפניו חשד סביר ולא הסבירו לו כי באפשרותו לסרב.

“לאחר שהסכמתי להם לחפש, ביקשתי לראות את צו החיפוש, אך בתגובה הם אמרו ש’כבר הסכמת לחיפוש, אז אין חובה בהצגת צו’,” מעיד ג’ בשיחה עם המגזין.

למרות שבמהלך החיפוש לא מצאו השוטרים דבר ברכבו, הוא הודה בפניהם בטעות כי הוא מחזיק ברישיון קנאביס רפואי ממשרד הבריאות.

בנוסף, בניסיון לשכנע שלדעתו לא עבר עבירה, הסביר ג’ כי הוא צורך את הקנאביס הרפואי שלו רק בלילות, ושאינו נמצא כעת תחת השפעה ואינו עולה על ההגה לאחר שימוש.

גם זה בטח יעניין אותך

עדות זו שלו עצמו במהלך החיפוש על כך שהוא מחזיק ברישיון קנאביס רפואי – היא ככל הנראה שהביאה למעשה להפללתו האפשרית.

ג’ עוכב ונלקח כל הדרך מהדרום אל תחנת אגף התנועה בבית דגן, באזור ראשל”צ.

“עוכבתי בתחנה במשך למעלה מ-3 שעות, במהלכן עברתי חקירה של שעה בחשד לעבירת ‘נהיגה תחת השפעת סמים’,” הוא מספר.

עם סיום החקירה החרימו השוטרים את רישיונותיו, למרות שהסביר להם כי רכבו משמש לפרנסת משפחתו.

האם רישיון קנאביס הוא עילה לעיכוב משטרתי?

“הודאה של אדם בכך שהוא צורך קנאביס רפואי, גם אם ברישיון משרד הבריאות, בהחלט מגבירה את הסיכון לאישום בדבר נהיגה תחת השפעת סמים,” מסביר עו”ד קובי טל המומחה לדיני תעבורה.

“אינני מכיר את פרטי המקרה אבל אפשר להתווכח על חוקיות החיפוש שנערך, על האם היתה הסכמה מדעת או שלא, על זה שהוא הפליל את עצמו ואולי לא אמרו לו שהוא יכול לשמור על זכות השתיקה – מה שגם פוסל את בדיקות השתן – אבל אם הוא הודה שהוא צורך קנאביס זו בהחלט עילה לעיכוב לחתנה,” הוסיף.

“המדינה בעצם מדברת פה בשני קולות – מצד אחד משרד הבריאות נותן רישיון קנאביס ורושם רק בקטן שאסור לנהוג ‘בעת שימוש’, ומצד שני המשטרה אוכפת את החוק היבש כמו שהוא,” סיכם עו”ד טל.

כלומר עצם ההודאה בהחזקת רישיון קנאביס רפואי – וגם ללא החזקת הקנאביס עצמו – עלולה להיחשב על ידי המשטרה כחשד מספיק לעיכוב, חקירה ואישום בעבירת נהיגה תחת השפעת סמים – זאת מאחר ומטופלי קנאביס כלל לא רשאים לנהוג ברכב.

מקרה זה מציג שוב כיצד – כפי שכבר נמצא בעבר – אלפי מטופלים הנוהגים ברכבם הם למעשה עבריינים בעל כורחם בחסות הממשלה, מאחר ושרידי קנאביס נשארים בדם גם לאחר שבועות.

עוד נראה כי המשטרה מפלה בין חולים המטופלים בתרופות אופיואידיות, שאינם נחשדים בנהיגה תחת השפעה, לבין מטופלים בקנאביס רפואי שחשודים מיד בעבירה.

ממשטרת ישראל סירבו להתייחס לטענה כי אלמלא הצגת רישיון הקנאביס הרפואי ג’ כלל לא היה מעוכב לחקירה ומסרו רק כי: “בעת פעילות אכיפה סמויה נעצר נהג לבדיקה בחשד לנהיגה תחת השפעת סם ובמהלכה בוצע חיפוש ברכב בהסכמתו, בזמן הבדיקה הציג הנהג אישור רפואי לשימוש בסם מסוג קנאביס, הנהג נלקח לבדיקת שתן שהועברה למעבדה. בסיום הבדיקה שוחרר הנהג לאחר שהפקיד את רישיון הנהיגה והרכב עד לביצוע השימוע ביום ראשון הקרוב. המשטרה רואה בחומרה עבירה של נהיגה תחת השפעת סם ותפעל עם כל האמצעים העומדים לרשותה על מנת למצות את הדין ולמנוע סיכון של חיי אדם!”

משרד הבריאות סירב למסור תגובה בנוגע למקרה זה, אך לאחרונה הודיעו שם כי הם פועלים לתיקון תקנה חדשה, כזו שאמורה לפתור את ההתנגשות הבלתי אפשרית. “משרד הבריאות מכין עכשיו הצעה לתיקון התקנות, שיקל על המשתמשים בקנאביס רפואי, תוך שמירה על בטחונם של שאר משתמשי הדרך,” נמסר מטעם המשרד לפני מספר שבועות.

יש לציין שעל פי מחקרים בעניין זה שנערכו בשנים האחרונות, הקנאביס דווקא אינו פוגם בנהיגה בצורה משמעותית, בוודאי שלא בדומה לאלכוהול – ולעתים אף נמצא כי הוא יכול להועיל לנהיגה בטוחה יותר.

אשתו של ג’ פרסמה אמש סטטוס בנושא זה בפייסבוק, אשר זכה לאלפי תגובות זועמות של הציבור.

ראו גם:
נהג תחת השפעת קנאביס רפואי וזוכה: “החוק לא ברור”
מחקר: קנאביס בשתן אינו מדד לכשירות לנהיגה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר