הסיבה המגוחכת בגללה מטופלים לא מקבלים קנאביס כבר חודשיים

"אין אינדיקה, יש סאטיבה": בגלל כשל מקצועי של משרד הבריאות בניסוח נהלי הטיפול בקנאביס רפואי ("הספר הירוק") נוצר מחסור חמור באספקה למטופלים. "חזרתי לנרקוטיקה," אומר ס', בן 55. "אזל המלאי ואין צפי הגעה", מוסרים בתי המרקחת. "יגיע בקרוב", מבטיחים היצרנים.

אופן החלוקה החדש של קנאביס רפואי בבתי המרקחת על פי האסדרה החדשה – לפי קטגוריות “סאטיבה/אינדיקה” ולא לפי זנים – מוביל לכך שחולים נותרו ללא אספקה, וזאת למרות הבטחות משרד הבריאות.

במתכונת הישנה יכול היה מטופל לבחור בכל זן קנאביס בו יחפוץ, ללא קשר לכמויות הרכיבים הפעילים בו, אך נוהל האסדרה החדשה מונע זאת ומאפשר לקבל מוצר מקטגוריה ספציפית בלבד.

מחסור קנאביס בבתי מרקחת
אחד מתוך מטופלים רבים שלא יכולים לקבל אספקה בגלל שגיאה מקצועית של משרד הבריאות

שינוי זה הוביל למצב בו ישנה אמנם תוצרת קנאביס זמינה בבית המרקחת, אך מטופלים לא יכולים לרכוש אותה מכיוון ששויכו על ידי הרופא המטפל לקטגוריה שונה.

כך לדוגמה ג’, מטופל קנאביס שקיבל רישיון במתכונת החדשה, שובץ על ידי רופאו לקטגוריית T15/C3 – כלומר זנים בעלי ממוצע 15% THC (כלומר 11%-19% THC) ובעלי ממוצע 3% CBD (כלומר 0%-5.5% CBD).

לכאורה מדובר בטווח אחוזים רחב מאוד, אפילו רחב מדי וכזה שיוצר מצב בו מטופל מקבל מוצר אחד עם 19% THC למשל, או 11% THC תחת אותה קטגוריית טיפול.

טבלת זני קנאביס רפואי
טבלת קטגוריות הקנאביס הרפואי החדשה: חלוקה לפי “אינדיקה/סאטיבה” ואחוזי רכיבים פעילים

פער זה, שמאפשר בחירה מתוך מגוון מוצרים נרחב לכאורה, עושה דווקא את ההפך מאחר ולצד הקטגוריה T15/C3 משייך הרופא את המטופל גם לקטגורייה מסוג “אינדיקה” בלבד.

ג’ הגיע לבית המרקחת עם מרשם לקטגוריית T15/C3 מסוג “אינדיקה”, אך בבית המרקחת היו מוצרים מקטגוריית T15/C3 מסוג “סאטיבה” בלבד. הרוקח סירב לנפק לו את האספקה החודשית וג’ נותר ללא טיפול.

לאחר בדיקה נוספת הסתבר כי קטגוריה זו של “T15/C3 אינדיקה” אינה זמינה בכל בתי המרקחת בארץ, זאת לדברי רשתות סופר פארם וטלפארמה בעקבות אי הספקה מהחברות היצרניות (“שיח”, “שאיפה לחיים”, “פנאקסיה”).

היצרנים מצדם, בחלקם, מודים שאכן האספקה אזלה, אך מבהירים כי צפוי פתרון בהקדם. “אלפי יחידות של T15/C3 יהיו זמינות לשימוש בימים הקרובים בבתי המרקחת,” מסרו מחברת ‘שיח’ למשל.

שיחת ווטסאפ קנאביס רפואי
“נגמר המלאי – אין צפי הגעה”: מחסור בקנאביס בגלל כשל מקצועי של משרד הבריאות

אך קביעה זו של משרד הבריאות לחלוקה לפי קטגוריות “אינדיקה/סאטיבה”, הגורמת למחסור ללא סיבה אמיתית, מבוססת על “הספר הירוק” – חוברת מקצועית שניסח מנהל היק”ר יובל לנדשפט.

על פי הנוהל החדש מונחים הרופאים לנפק מרשמים לקנאביס רפואי לפי תנאים שאינם מבוססי מדע או מחקר, שכן כבר הוכח כי אין בסיס מדעי איתן מספיק, ובודאי לא רפואי, להפרדה בין “אינדיקה” ו”סאטיבה”.

המוצר החסר - אינדיקה T15/C3
המוצר החסר: אינדיקה T15/C3

מעבר לכך נקבעה בנוהל החדש גם טבלה לפיה מנפקים רופאים מינונים שונים של קנאביס בהתאם למחלה או בעיה ממנה סובל המטופל.

כך למשל נקבע כי הסובלים ממחלות מעי צריכים לקבל מוצרים מקטגוריית T5/C10, וכי מטופלים חולי אפילפסיה מופנים לקבלת מוצרים מקטגוריית T1/C20.

שתי הקביעות הנ”ל אינן מגובות בהסבר מדעי כלשהו, והן היו אולי מתקבלות בהבנה אם לא היה מדובר בשינוי שמוביל בפועל לכך שמטופלים לא מקבלים אספקה בגלל ששויכו על ידי רופא לקטגוריה שונה שאינה זמינה בבתי המרקחת.

T15:C3 אינדיקה גרוס
T15:C3 אינדיקה – גרוס. “ברישיון אני זכאי לתפרחת אבל יש להם רק גרוס”

“אני כבר 7 שנים מטופל ועד היום שילמתי 370 ש”ח בחודש, עכשיו זה קרוב ל-1,000 ש”ח בחודש,” אומר ס’, בן 55, אחד המטופלים שנותר ללא אספקה מזה מעל לחודשיים.

ס’ נאלץ להתרוצץ בימים אלה בין בתי מרקחת בכל רחבי הארץ בניסיון, שנכשל, לאתר מוצר שיתאים למרשם שקיבל. בכל סניף נאמר לו שאין אספקה מהמוצר שנרשם לו, או שאין אספקה בכלל.

“דיברתי עם חברת ‘טלפארמה’ שעושה משלוחים מבתי המרקחת, אמרו לי שמוצר אחד עולה 160 ש”ח והשני 180 ש”ח. שאלתי מה ההבדל, אמרו לי שהיקר טוב יותר,” הוא מתאר. “איך יכול להיות שיש מוצר אחד טוב יותר? מה זה אומר על המוצר השני שמחלקים לחולים?”

“בכל מקרה היה בטלפארמה רק תפרחות גרוסות של אינדיקה T15/C3, למרות שאצלי ברישיון אני זכאי לתפרחות רגילות. פשוט לא היה,” הסביר. “בסופר פארם לא היו תפרחות בכלל מהסוג הזה. נסעתי עד כרמיאל כי אמרו לי בטלפון שיש להם. רק כשהגעתי אמרו לי שבעצם אין”.

ס’, שעד תחילת הטיפול בקנאביס היה צורך סמי מרשם (“תרופות”) עקב מחלה בשם “בירגר” ממנה הוא סובל וגרמה לקטיעת אחת מרגליו, מעיד כעת כי חזר לצרוך נרקוטיקה וחושש להתמכר שוב לאופיאטים.

“כתבתי מכתבים לשר הבריאות, למבקר, ליק”ר, לפניות הציבור. הרופאה אומרת שהיא לא יכולה לשנות את המרשם כי זה מה שנקבע לה לפי הנהלים של משרד הבריאות.”

משרד הבריאות העדיף שלא למסור תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר