מגלגל...

הסוף של חברת הקנאביס דוד וגוליית? היק”ר הורה לבטל את פעילותה בתחום

חברת הקנאביס "דוד וגוליית", בעלת מפעל, בית מסחר ו-9 זנים במלאי, לא תוכל להמשיך בפעילות בענף - כך קבע מנהל היחידה לקנאביס רפואי. בחברה טוענים שמדובר בהחלטה שתגדע פעילות שהושקעו בה עשרות מיליוני שקלים ותביא לפיטורי עשרות עובדים

היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות הורתה לבטל את רישיונות העיסוק בקנאביס של קבוצת החברות “דוד וגוליית“, הנמצאות בבעלות עו”ד תומר הראל, שנפסל לאחרונה מעיסוק בקנאביס עקב טענות המשטרה לקשר לפלילים. כפי שפורסם לראשונה במגזין קנאביס, בתום דיונים בעתירה שהגיש עו”ד הראל באמצעות עו”ד מאיר ארנפלד, הוחלט לדחות את העתירה.

לאחר פסק הדין, הודיעה היק”ר לחברה כי הרישיונות של דוד וגוליית פארמה בע”מ המפעילה את מפעל האריזה ושל דוד וגוליית מסחר בע”מ המפעילה את בית המסחר וההפצה של הקבוצה, ייפסלו החל מעוד כחודשיים, ביום 4.4.23. כמו כן, היק”ר חזרה בה מהאפשרות שנתנה בתחילה לחברה להעביר את מניותיו של עו”ד הראל לגורם אחר על מנת להמשיך בפעילות סדירה.

לטענת היק”ר, הביטול הצפוי של הרישיונות של החברה אינו נובע רק מפסילת עיסוקו של עו”ד הראל באופן ספציפי, אלא לכאורה גם בהקשר לעיסוק של החברות עצמן. “קיים מידע המונע את המשך מתן הרישיונות לחברות, זאת לנוכח חוות דעת שלילית שהתקבלה ביחס לחברות מהגורם המוסמך במשטרת ישראל,” נכתב בהודעת היק”ר שנמסרה לחברה.

בעקבות הודעה זו, החברה הגישה בשבוע שעבר עתירה נוספת, הפעם באמצעות עו”ד עמית חדד, בה היא דורשת מבית המשפט מתן צו ביניים שימנע כל פעולת אכיפה הנוגעת לביטול הרישיונות שלה על ידי משרד הבריאות, עד לתום בירור הטענות בעתירה. כמו כן היא טוענת שהחלטת היק”ר לפסול את רישיונות העיסוק של החברה הינה בלתי חוקית ועתירת פגמים.

לדברי החברה, בסוף דצמבר 2022, לאחר פסק הדין בעניינו של עו”ד הראל, היא שלחה פנייה ליק”ר בה ציינה כי בכוונתה למכור את מניותיו של עו”ד הראל כדי לא לפגוע בהמשך הפעילות. בתגובה אישר מנהל היק”ר כי “באפשרותכם בתקופת הביניים לפעול לקידום מכירת המניות לצד ג'”, אך זמן קצר לאחר מכן שלח דוא”ל נוסף בו טען כי המשפט הנ”ל היה “טעות סופר”.

“ברור שמשפט שלם אינו יכול להיות באף לקסיקון ‘טעות סופר’,” טוען עו”ד חדד בעתירה. “מדובר בשינוי מהותי של ההחלטה באופן שמבטל לחלוטין את ההחלטה הקודמת ומוליד החלטה חדשה… משמעות החלטה זו הינה קריסתן של החברות וירידה לטמיון של עשרות מיליוני שקלים שהושקעו בהקמה, פיטורי עשרות עובדים והפרת הסכמים מול לקוחות”.

כזכור, החלטת היק”ר לפסול את עו”ד תומר הראל מעיסוק בקנאביס באה בעקבות חוות דעת שנתקבלה מהמשטרה, לפיה “בידי משטרת ישראל מידע חסוי ממנו עולה אינדיקציה כי הוא מבצע עבירות פליליות”. המשטרה והיק”ר לא פירטו באיזה מידע ובאילו עבירות פליליות מדובר, והיא באה למרות שעו”ד הראל אינו נושא רישום פלילי ואף מעולם לא נחקר באזהרה במשטרה.

“לא ייתכן כי יום בהיר אחד הכל ירד לטמיון וזאת על בסיס מידע חסוי שאפילו לא מציין כי החברות ביצעו עבירה,” טוען עו”ד חדד כעת. “ביטול הרישיון כבר בשלב זה מסב נזק אדיר מכיוון שלמעשה החברות לא יוכלו לקבל עבודות כבר מתחילת פברואר 2023, מכיוון שתהליך האריזה במפעל אורך כ-50 ימי עבודה כך שעד סיום התהליך ביטול הרישיון יהיה בתוקף”.

חברת דוד וגוליית, שנכנסה לפעילות בתחום הקנאביס רק בשנתיים האחרונות ומתקניה ממוקמים במושב באר טוביה שבדרום הארץ, משווקת נכון להיום כ-9 זני קנאביס בבתי מרקחת ברחבי הארץ. בעלי הקבוצה נכון להיום הם עו”ד תומר הראל כאמור, ובסאם שייח’ סלימאן. מנכ”ל החברה הוא חגי שגב.

פסילתו של עו”ד הראל ושל חברת דוד וגוליית מעיסוק בתחום הקנאביס הינה חלק ממגמה של פסילת גורמים שכבר פעילים בתחום וכאלה שמגישים מועמדות בבקשה לעסוק בתחום, על רקע מידע מודיעיני שלא נחשף. לאחרונה נחשף בכתבה במגזין קנאביס כי גורמים רבים בענף טוענים כי ישנה אפליה ואף חשש לשחיתות בקבלת ההחלטות לגבי פסילת עוסקים בתחום.

עדכון (5.2.23): בית המשפט קיבל את בקשת חברת דוד וגוליית ופסק צו מניעה שמקפיא בשלב זה את החלטת היק”ר על ביטול רישיונות העיסוק של החברה ועל איסור ביצוע עסקאות בתחום הקנאביס, לכל הפחות עד 1.3.23, אז יתקיים דיון בעתירה בבית המשפט.

עדכון (6.3.23): בית המשפט הורה לצדדים לנסות להגיע להבנות שיאפשרו את המשך פעילות החברה ולמסור התייחסות לעניין זה עד 1.4.23. אם הצדדים לא יגיעו להבנות, בית המשפט יקבע פסק דין.

עדכון (2.5.23): בית המשפט קבע כי הרישיונות יוארכו באופן זמני עד 15.6.23. עד מועד זה על החברה להגיש בקשת חידוש רישיון שתכלול רשימת בעלי מניות, חברי דירקטוריון ונושאי משרה בכירים שאינם קשורים לחברה כיום. ההחלטה באה לאחר שהחברה הציעה להחליף את כלל בעלי המניות ונושאי המשרה הבכירים למעט מנכ”ל החברה חגי שגב שהיה אמור על פי ההצעה לקבל את השליטה בחברה. משרד הבריאות סירב להצעה זו ועל כן הוחלט שאם החברה מעוניינת, יוחלפו כלל הדמויות העוסקות בה כיום. על פי החלטת בית המשפט עוד, אם לא יוגש ויאושר מתווה חדש להחלפת כלל העוסקים הבכירים בחברה, לא יוארך שוב הרישיון ותוקפו יפוג סופית.

עדכון (11.6.23): משרד הבריאות קיבל את הפשרה במסגרתה נקבע כי חברת דוד וגוליית וחברות-הבת שלה יימכרו לחברה בשם אנטארס אחזקות (Antares Holdings) שבבעלות משותפת של עו”ד דורון ברזילי ועו”ד נעמי עיני פלדמן. ב-11.6 הועברה הבעלות לברזילי ופלדמן, ורישיון הפעילות של החברה בתחום הקנאביס הוארך ב-3 שנים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר