שופטת למשרד הבריאות: הגדילו המינון למטופל שנתפס מגדל קנאביס

המדינה דרשה מאסר בפועל אך לאחר הסדר טיעון גזרה שופטת בית משפט השלום בקריית גת עונש 6 חודשי עבודות שירות וקנס כספי גבוה בסך 107 אלף שקל כנגד מטופל קנאביס רפואי שנתפס מגדל 118 צמחי קנאביס בביתו ללא היתר. 'על משרד הבריאות לסייע בהגדלת המינון למטופל' קבעה עוד.

ג’, בן 64 מהמושב נחלה הסמוך לקריית גת, נעצר בשנה שעברה לאחר שבפשיטת משטרה על ביתו נתפסו 118 צמחי קנאביס אותם גידל ללא רישיון בשני חדרים בבית שבבעלותו.

השופטת נגה שמואלי-מאייר (צילום: פלאש90)
השופטת נגה שמואלי-מאייר (צילום: פלאש90)

הבוקר (ג’) פסקה לו שופטת בימ”ש השלום בקריית גת נגה שמואלי-מאייר, עונש 6 חודשי עבודות שירות וקנס כספי גבוה ע”ס 107 אלף ש”ח (ב-20 תשלומים) – אך ללא מאסר בפועל.

ההחלטה המקלה יחסית נתקבלה על בסיס הסדר טיעון שנחתם בין הצדדים, כמו גם על רקע היותו של הנאשם מטופל קנאביס רפואי ברישיון משרד הבריאות.

לצד ההחלטה אף קבעה השופטת כי תשלח העתק להנהלת היק”ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות), על מנת שיגדילו את המינון של ג’ שאינו מספק לו.

בין השאר טענו בדיון סניגוריו של ג’, עו”ד יניב פרץ ועו”ד איתן כבריאן, כי מדובר באדם הסובל מטראומה עקב השתתפותו במלחמת יום הכיפורים.

ג’, המחזיק ברישיון קנאביס רפואי ל-50 גרם בחודש, סורב כבר 3 פעמים לבקשות העלאת מינון שהגיש למשרד הבריאות. לדברי סניגוריו זו הסיבה בגינה בחר לגדל את הקנאביס בעצמו.

עוד הם טענו כי משקל הצמחים שנתפסו (14 ק”ג) מהווה בפועל רק קילוגרם אחד של קנאביס לצריכה, זאת אם מוציאים מהחישוב את הגבעולים, השורשים ושאר חלקי הצמח.

“המשיב מעשן 200 גרם קנאביס בחודש,” הסביר עו”ד פרץ לשופטת. “לאחר ניכוי משקל השורשים והגבעולים וייבוש החומר יוותר כקילוגרם אחד אשר מספיק ל-5 חודשי שימוש”.

“אני מודע לעבירה שעשיתי ואני רוצה להסביר לביהמ”ש שאני לא פושע ולא חיפשתי לעשות דבר פשע,” העיד ג’ בפני השופטת. “אני סובל סבל קשה מאוד מאז מלחמת יום הכיפורים, הגעתי למצב של חוסר אונים, לא היה לי יותר כסף וקיבלתי החלטה מוטעית, שיקול דעת מוטעה מתוך מצוקה מטורפת וניסיתי לייצר את התרופה בצורה כזאת כדי שלא אצטרך להיות זקוק לזה יותר”.

בפסק הדין קבעה השופטת שמואלי-מאייר כי “במסגרת ההסדר הוסכם כי הצדדים יעתרו במשותף לעונשים של 6 חודשי עבודות שירות, מאסר מותנה, פסילה מותנית וחילוט כספים. בהתחשב בהודאת הנאשם, שיש בה משום קבלת אחריות וחיסכון בזמן שיפוטי; וכן מבלי להתעלם מעברו הפלילי של הנאשם, אני מוצאת לנכון לכבד את ההסדר”.

השופטת אף הדגישה כאמור כי על משרד הבריאות להגדיל את מינון הקנאביס הרפואי של ג’. “אני מפנה העתק הפרוטוקול לד”ר מיכאל דור היועץ הרפואי הראשי ליק”ר, על מנת שיעשה ככל אשר לאל ידו לסייע לנאשם בהגדלת מינון הקנאביס הרפואי,” כתבה. “50 גרם לחודש אינם מספיקים לנאשם על מנת להתגבר על תחלואיו הפיזיים והנפשיים”.

חדשות