סופית: 8 שנות מאסר למייסד טלגראס עמוס סילבר, צפוי להשתחרר ב-2028

מייסד "טלגראס" הודה במסגרת הסדר טיעון בסדרת אישומים ויקבל עונש של 8 שנות מאסר. בפועל הוא צפוי לרצות כ-4 שנות מאסר נוספות ● עמוס דב סילבר, שכבר ריצה חלק ניכר מעונשו במעצר בישראל ובאוקראינה, יורשע בעבירת ניהול ארגון פשיעה אך המדינה מחקה אישומים בסחיטה ובהדחת קטין לסמים

עמוס דב סילבר, דמות המפתח בפרשת “טלגראס”, צפוי לרצות 8 שנות מאסר לאחר שהגיע להסדר טיעון עם התביעה. בפועל הוא ירצה 4 שנים נוספות לאחר שכבר ריצה 4 שנים במקביל לניהול המשפט.

עמוס סילבר הבוקר בבית המשפט
עמוס סילבר הבוקר בבית המשפט

העונש סוכם לאחר שסילבר, מייסד הפלטפורמה למסחר בקנאביס שפעלה ברשת החברתית “טלגרם”, הודה היום (שלישי) במסגרת ההסדר במספר אישומים חמורים שיוחסו לו.

כחלק מההסדר, סילבר הסכים לעונש מאסר ממושך תמורת הקלה עם שותפיו לפרשה. המדינה גם הסכימה שלא לדרוש הפעלת עונש מאסר על תנאי שעמד נגד סילבר.

עמוס סילבר ביציאה מהכלא (צילום: דן שדור)
עמוס סילבר ביציאתו הראשונה מהכלא למעצר־בית (צילום: דן שדור)

כאמור, בהתחשב בכך שסילבר כבר ריצה 4 שנים במעצר בישראל ובאוקראינה, סילבר צפוי לשהות בפועל בכלא רק כ-4 שנים נוספות, עד שנת 2028, אך עם אפשרות לפנות בבקשה לוועדת שחרורים עוד קודם.

אישומים מסוימים נגד סילבר, כמו סחיטה באיומים והדחת קטין לשימוש בסמים, נמחקו כחלק מהסדר הטיעון, אך הוא עדיין יואשם בניהול ארגון פשיעה.

החקירה הנרחבת והמשפט המתמשך של רשת “טלגראס” הובילו להגשת כתבי אישום נגד 28 מעורבים נוספים, וכללה אירועים דרמטיים כמו ניסיון התאבדות של אחד מעדי התביעה.

הנאשם השני בדרגתו בארגון, בראל לוי, ירצה עונש של 7.5 שנות מאסר, כאשר בית המשפט יוכל להפחית עד שנה וחצי מעונש זה אם ישתכנע, על בסיס חוות דעת מקצועיות, שלוי השתקם.

טלגראס חפש את המטמון
אירגן אירועי מחאה בהם חלוקת קנאביס בתחרויות “חפש את המטמון”

נאשמים נוספים, בהם שמעון תוהמי, רועי אשכנזי, רן בוגנים, עמרי שמואל מאירסון ועידן בורלא, ירצו תקופות מאסר של עד כשלוש שנים.

הוסכם גם שבית המשפט יורה על חילוט סכומי הכסף, הרכוש, המחשבים והטלפונים שנתפסו מהנאשמים, ועל הטלת עונשי מאסר מותנים וקנסות.

על פי הכרעת הדין, ארגון טלגראס העסיק למעלה מ-100 עובדים, ופעלו במסגרתו למעלה מ-3,500 סוחרים, ששיווקו ומכרו לציבור הרחב, ושילמו ל”טלגראס” עבור פעילותם בערוצי הטלגרם של טלגראס.

סילבר נעצר לראשונה במרץ 2019 באוקראינה בתום “תרגיל” שעשתה לו המשטרה, כשגייסה את שותפו לשעבר לניהול טלגראס כעד מדינה.

עמוס סילבר בעת מעצרו על ידי משטרת אוקראינה
עמוס סילבר בעת מעצרו על ידי משטרת אוקראינה בשנת 2019

השותף, שהפך לסוכן סמוי, הזמין את סילבר מארה”ב לחתונתו לכאורה בקייב שם הוא נעצר על ידי המשטרה המקומית במקביל למעצרם של 42 פעילים אחרים בארגון.

בשדה התעופה של קייב, רגע לפני שעלה למטוס בדרכו לישראל להסגרה ולמשפט, הצליח סילבר להימלט, כפי שנחשף אז גם בסרטון ממצלמות האבטחה.

בחלוף מספר ימים איתרה אותו משטרת קייב והוא הוסגר פעם נוספת, בהצלחה. בהגעתו לישראל סילבר נעצר ומאז הוא שוהה במעצר ובמעצר בית.

כך נמלט סילבר משדה התעופה בקייב

בשנת 2022 ניתן גזר הדין הראשון בתיק טלגראס, כשהמתכנת של הארגון, יוצא ממר”מ בשם רז קרוננברג, נשלח ל-33 חודשי מאסר בפועל.

עמוס סילבר החל את המאבק ללגליזציה של קנאביס בשנת 2012 לערך והתפרסם בפעילויות מקוריות ופורצות דרך שאיתגרו את רשויות החוק.

בין היתר הוא אירגן שתילת צמחי קנאביס בגינות ציבוריות, חילק זרעי קנאביס בפומבי ובשיא – אירגן הפגנות גדולות בשם “ליל הבאנגים” שזכו לתשומת לב נרחבת.

בשנת 2017, לאחר שאיפשר לסוחרים לפרסם את מרכולתם בעמוד הפייסבוק שלו, הקים את רשת טלגראס – הלחם מילים של “טלגרם” ו”גראס”, והקים יחד עם שותפיו קבוצות מסחר באפליקציה.

עמוס סילבר מסר בתגובה: “חתמתי על הסדר הטיעון. זה הסדר גרוע מאוד ברמה האישית ולא חשבתי שאחתום על הסכם כזה. השליש (שחרור אחרי שליש מתקופת המאסר עם התנהגות טובה, מ.ק) עבורי הוא כמעט חסר סיכוי וגם עם השליש נותרה לי תקופה לשבת במאסר. המחירים הכבדים שזה גבה ממני, מהנאשמים האחרים, מהסביבה שלהם, זה הפך להיות מפלצת שמסבה נזק להרבה אנשים במשך הרבה זמן. השופט הצליח לזהות נקודה בה אם אני אקח עונש מחמיר על עצמי, אז שאר הנאשמים יוכלו לחזור לחייהם. הוא המתיק את זה בדחיית הפעלת המאסר בכמה חודשים בהם תהיה לי חופשיות, שזה דבר שלא היה לי כבר שנים. יהיה לי מותר להשתמש באינטרנט וטלפון. עכשיו אני אעכל את הדברים”.

עורכי הדין איתי בר עוז וניצן ביילין, המייצגים את עמוס סילבר, מסרו: “לאחר חמש שנים בהן נוהל המשפט, הסתיימה היום סאגת טלגראס. מכתב האישום נמחקו עבירות סחיטה באיומים, הדחת קטין לסם ואישומי מס. עובדות כתב האישום תוקנו כך שנמחק ענף פסיכדליה והובהר שעמוס ייסד את טלגראס לא למען רווח כספי אלא שמטרתו היתה הנגשת הקנאביס לכלל האוכלוסיה. העונש לדעתנו מחמיר מדי, אולם כפי שציין בית המשפט – עמוס לקח על עצמו והקל בפועל עם שאר הנאשמים בתיק. בניכוי ימי מעצרו, עמוס צפוי לעלות תוך פחות משנה לועדת שחרורים, ואנו שמחים שברור לכולם שהוא לא ראש ארגון פשיעה. אנו מקווים שעמוס ושאר פעילי טלגראס יהיו האחרונים אי פעם שייכנסו לכלא בגלל עבירות שקשורות לקנאביס”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר