טוען...

הנחיה חדשה: מטופלים בקנאביס רפואי יקבלו שמן במקום פרחים

כחלק מהרפורמה שעורך משרד הבריאות בתחום הקנאביס הרפואי, הוחלט כי מעתה יינתן למטופלים חדשים שמן קנאביס במקום פרחים.

רק אתמול דיווחנו כי משרד הבריאות הסיר את הפרקינסון והטורט מרשימת ההתוויות המזכות בקנאביס רפואי וכעת אנו מדווחים על שינוי נוסף: מטופלים חדשים יקבלו בשלב הראשון שמן קנאביס בלבד, במקום פרחי קנאביס, כפי שקיבלו עד כה.

נכון לשלב זה מדובר כפי הנראה בהחלטה גורפת בבית החולים איכילוב בלבד, אך בהחלט סביר כי ההנחיה תתפשט גם לשאר הרופאים בארץ במהלך השבועות הקרובים.

בניגוד להחלטה הקודמת של בי”ח איכילוב להימנע ממתן אישורים לחולים חדשים, שנקבעה על ידי מנהל מרפאת הכאב סילביו בריל, החלטה זו הגיעה מסמכות בכירה יותר. נראה כי יהודה ברוך, מי שהיה מנהל תחום הקנאביס הרפואי עד לפני מספר חודשים, אך עדיין נמצא במערכת, הוא האיש האחראי על ההחלטה השנויה במחלוקת.

יהודה ברוך
ד”ר יהודה ברוך

“מדובר בינתיים בהחלטה גורפת רק בבי”ח איכילוב,” אמר ברוך לכתב המגזין. “אין סיבה להתחיל טיפול בעישון ולא באידוי.”

מנגד, רופאי כאב אליהם פנינו טענו כי מדובר בהחלטה לא ברורה שנתקבלה באופן פסול וללא כל גיבוי כזה או אחר. “יהודה ברוך עושה מה שהוא רוצה בתחום הקנאביס הרפואי,” סיפר לנו אחד הרופאים הממליצים. “הוא מקבל החלטות שרירותיות ללא כל גיבוי מחקרי או מנהלתי כזה או אחר.”

לשאלתנו האם ייתכן שברוך מנסה “לפצות” את חברת השמנים על ההחלטה לאסור עליה למכור עוגיות ומוצרי מזון ענה: “כך או כך, זה לא תקין. זו לא דרך עבודה תקינה.”

“ד”ר יהודה ברוך מנסה לטרפד באופן שיטתי את תכנית הקנאביס וזה רק עוד נסיון שלו להקשות על המטופלים בקנאביס רפואי,” סיפר רופא אחר. “לפני שנתיים הוא עשה דבר דומה כשהחליט – על דעת עצמו להתנות את קבלת הפרחים בשימוש של מספר חודשים בתרופה ‘סטיבקס’.”

“לעיתים, על מנת להימנע מביקורת, האישור שמקבלים המטופלים החדשים הוא אישור רגיל לכאורה בו מופיע הסעיף ‘פרחי קנאביס יבשים’,” הוסיף. “בפועל הם מופנים לקבל את התרופה שלהם מחברה אשר אינה מספקת פרחים כלל.”

דוגמה להמלצת רופא לשימוש בפרחים:

המלצת רופא לשימוש בפרחים
המלצת רופא לשימוש בפרחי קנאביס רפואי

והאישור ממשרד הבריאות לשמן בלבד:

אישור לשימוש בשמן בלבד
אישור לשימוש בשמן קנאביס בלבד

יש לציין שהשמן הניתן לחולים אינו שמן קנאביס מרוכז, אלא שמן נבט חיטה או שמן זית עם אחוזים בודדים של רכיבים פעילים (קנבינואידים – THC, CBD, וכיוצ”ב). רבים מהמטופלים שהתנסו בשימוש בשמן זה מצהירים כי השמן נוזלי מדי, אינו יעיל כלל בעישון וגורם לטעם רע ולצרבות כשנלקח דרך הפה. “זה אפילו לא דומה לקנאביס,” אמר לנו אחד המטופלים.

במקביל נודע על הנחיה נוספת של ד”ר ברוך – לאחרונה קיבלו רבים מהרופאים הממליצים מכתב מד”ר ברוך ובו הוראה כי לא יינתנו אישורים לחולי פוסט-טראומה – גם באופן חריג – אם לא הומצא מסמך נכות רשמי מגורם ממשלתי מוסמך (משרד הבטחון, משרד הבריאות וכיוצ”ב).

“כל יום יש דרישות חדשות שמתקבלות ללא הסברים,” סיפר אחד הרופאים. “פתאום יהודה אומר שאסור להמליץ ללא מסמך רשמי המעיד על נכות. אני לא מבין על מה הוא מבסס את הדברים האלו. הוא פוגע בחולים.”

ראו גם: ד”ר ברקת ליהודה ברוך: “אתה פוגע ברופאים ובמטופלים בקנאביס רפואי”

“רופאים מחלקים ריטלין לכל דורש וללא כל בקרה ועל קנאביס צריך אישורים מיוחדים לכל בקשה,” הוסיף. “לא ייתכן שמי שיושב בחדר סגור ולא רואה את החולים, יכתיב לרופאים למי מגיע קנאביס רפואי ולמי לא.”

יובל לנדשפט
יובל לנדשפט – הקורבן?

יובל לנדשפט, מנהל יק”ר (היחידה לקנאביס רפואי) הנוכחי, ומי שאמור לפקח על יהודה ברוך, סירב להגיב לכתבה. לנדשפט “נעלם” לחלוטין מהשטח ומזה זמן רב אינו עונה לטלפונים ולדוא”ל ואינו מגיע למשרדו.

כפי שהדברים נראים כעת, המינוי של לנדשפט לתפקיד מנהל יק”ר לא הצליח למלא את ייעודו, אם בגלל קשיים והגבלות מצד מנכ”ל המשרד רוני גמזו והמשנה בועז לב או אם בגלל סיבות אחרות.

אחד המטופלים בקנאביס רפואי איתו שוחחנו, אמר כי “לנדשפט הוא אחד הקורבנות בסיפור הזה. הוא איש טוב בסך הכל אבל נראה שמינו אותו כמריונטה, בובה. את ההחלטות מקבלים ד”ר יהודה ברוך והמשנה למנכ”ל משרד הבריאות – בועז לב.”

ההחלטות הנ”ל מצטרפות כאמור להחלטה עליה פרסמנו אמש – להסיר את הפרקינסון והטורט מרשימת ההתוויות המזכות בקנאביס רפואי.

על אף אמירותיה של שרת הבריאות יעל גרמן שיצאה להגנתו, נראה שתחום הקנאביס הרפואי בישראל נמצא בבלאגן עצום – החלטות מתקבלות ללא גיבוי מנהלתי ו/או מחקרי, שינויים במדיניות נקבעים ללא דיון ופרוטוקולים ובאופן כללי לא נראה כל שיפור בתחום רגיש זה.

ראו גם: קנאביס רפואי בישראל – אינטרסים זרים, חולים מבולבלים ורופאים מאויימים

תמונה ראשית באדיבות “קנאבליס”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר