המשרד לבטחון פנים: “קנאביס מוביל לאלימות, התמכרות ואובדנות”

האם שיעול, האצה בקצב הלב ופגיעה בזכרון לטווח קצר הן סיבות טובות להמשיך להכניס צרכני קנאביס לכלא? בכתב העת החודשי של המשרד לבטחון פנים מסביר ד”ר יוסי הראל-פיש מדוע יש להמשיך לרדוף את צרכני הקנאביס ולהטיל עונשים פליליים על המעשנים מריחואנה וחשיש.

מדי חודש בחודשו מתפרסם הירחון “בטחון פנים” – כתב העת של המשרד לבטחון פנים אשר יוצא לאור באחריות דוברות המשרד – ובו ניתן למצוא בין שמות העורכים והכתבים גם את גלעד היימן, דובר הרשות למלחמה בסמים מטעם חברת התקשורת “ספוט”.

את שערו של גליון מס’ 5 של כתב העת “בטחון פנים” הקדישו עורכי העיתון למאבק בתנועת הלגליזציה בישראל. “אין הצדקה על לגליזציה של השימוש במרחיאונה,” קוראת כותרת שער המגזין (טעויות הכתיב במקור) ומפנה ל”כתבת עומק” בה מסביר ד”ר יוסי הראל-פיש, המדען הראשי של הרשות למלחמה בסמים, מדוע העובדה שהקנאביס משמש כתרופה היא אינה סיבה מספקת ללגליזציה.

המשרד לבטחון פנים נגד קנאביס

“העובדה, שהקנאביס משמש גם כתרופה, אינה ממזערת את הנזקים הנגרמים למשתמשים בו שלא למטרות רפואיות,” מסביר ד”ר פיש. “היא גם לא מהווה הצדקה ללגליזציה של הסם לאוכלוסייה, שאינה זקוקה לו לצורך רפואי והשיח הציבורי בנושא הוביל לירידה משמעותית בתפיסת המסוכנות של הקנאביס בקרב בני נוער ובקרב הציבור בכלל – מה שמוביל לעלייה משמעותית בשיעור המשתמשים בקנאביס ולהורדת גילאי ההתנסות.”

יוסי הראל פיש הרשות למלחמה בסמים
יוסי הראל פיש, מדען הרשות למלחמה בסמים

בכתבה מפרט ד”ר פיש את הסיבות בגינן ראוי לדעתו להמשיך עם המדיניות הנוכחית הקובעת כי צרכני הקנאביס הם עבריינים פליליים ואין להתיר לגליזציה לשימוש עצמי:

  • נזקים פיזיולוגיים: פגיעה במערכת הנשימה, פיתוח שיעול כרוני, האצה בקצב הלב, עלייה מתונה בלחץ הדם, עלייה בסיכון למחלות ממאירות ופגיעה במערכת הרבייה והפוריות.
  • נזקים נפשיים: דיכאון, חרדה, סכיזופרניה, עלייה בתוקפנות ובהסתברות למעורבות באירועי אלימות, נטייה אובדנית, התקפים פסיכוטיים, התמכרות פיזיולוגית ונפשית.
  • נזקים קוגנטיביים: פגיעה בזכרון לטווח קצר ובכושר הלמידה, תסמונת חוסר מוטיבציה, פגיעה ביכולת השיפוטית, פגיעה ב-IQ, פגיעה בקואורדינציה, בשיווי המשקל ובהסתברות להיות מעורבים בתאונות דרכים.

המשרד לבטחון פנים קובע אם כן, כי מאחר ועישון קנאביס עלול לגרום לשיעולים, דיכאון, אלימות, נטייה אובדנית, פגיעה במוטיבציה, התקפים פסיכוטיים ועוד, יש להמשיך עם מדיניות הסמים הנוכחית ולהפליל את אלו הבוחרים לצרוך קנאביס על אף הסכנות לכאורה.

המשרד לבטחון פנים נגד קנאביס

כמובן שרוב מוחלט של הטיעונים הנ”ל אינם מדוייקים וזאת בלשון המעטה: קנאביס לא פוגע במערכת הנשימה (אולי עישון כן), הוא לא פוגע ב-IQ (אלכוהול כן), לא גורם לסכיזופרניה (אלכוהול כן) ולא מעלה את הסיכון להתאבדות (אלא דווקא מוריד), לא גורם להתמכרות פיזיולוגית (סוכר, קפה ואלכוהול – כן), לא מוביל לאלימות (אלכוהול כן) – אך גם אם היו הדברים נכונים לאמיתה וגם אם קנאביס היה מסוכן יותר מאקונומיקה – האם זו סיבה לרשום תיקים פליליים ולהכניס את הצרכנים לכלא? או שמא עדיף למצוא פתרון מעט יעיל יותר בדמות חינוך והסברה?

בתגובה לכתבה זו ולשאלה האם המשרד לבטחון פנים עומד מאחורי הדברים, השיבה דוברת המשרד כי “הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול, הגוף הביצועי של המשרד לביטחון הפנים, פועלת עפ”י יעדים והנחיות המשרד לביטחון הפנים”.

ראו עוד:
כמה מרוויחים מנהלי הרשות למלחמה בסמים?
יאיר גלר הגיש תלונה נגד פעיל לגליזציה
יאיר גלר: “הסלחנות צריכה להיעלם מן העולם”
הרשות מאשימה: “צרכני הקנאביס פוגעים במשק”
דובר הרשות נגד חדשות 10: “ביצעו הטעיה מכוונת”

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי