המשטרה תפסה 680 ג’ קנאביס אצל בני זוג, נאלצה להשיב להם 220 ג’ בחזרה

השופט קבע כי יש להשיב לבני הזוג כשליש מהכמות שנתפסה, התואמת לזו הנקובה ברישיונות שלהם. הם לא הואשמו בהחזקת הכמות הגדולה יותר לאחר שעורכת הדין שלהם סיפקה הסבר מקורי

בית משפט השלום בקריית שמונה נעתר באופן חלקי לבקשת בני זוג מצפון הארץ להשבת 680 גרם של קנאביס רפואי שנתפסו על ידי המשטרה במהלך חיפוש בביתם, והורה להחזיר להם חלק מהכמות העולה בקנה אחד עם הרישיונות החודשיים שברשותם.

בני הזוג, בשנות ה-50 לחייהם, נחקרו ביום 14.8.2023 בחשד להונאת המוסד לביטוח לאומי בעסק בניהולם, בתיק שבסופו של דבר נסגר בשל חוסר ראיות. במהלך החיפוש שערכה משטרת ישראל בדירתם, נמצאה ונתפסה כמות של 680 גרם קנאביס רפואי.

באת כוחם של בני הזוג, עורכת הדין קארין לגטיוי, פנתה לבית המשפט בבקשה לקבל בחזרה את הקנאביס שהוחרם ומוחזק על ידי המשטרה במשך יותר מחצי שנה. באופן יוצא דופן, היא גם קיבלה לבסוף חלק ממבוקשה בעזרת טענה מקורית.

עו"ד קארין לגטיוי
“חיזוק והדגשת חשיבות הזכות לקניין” – עו”ד קארין לגטיוי

בתחילה היא הציגה בפני השופט את רישיונות הקנאביס של בני הזוג, לפיהם האשה רשאית להחזיק כמות של עד 100 גרם בחודש, בעוד בעלה מורשה להחזיק 50 גרם. בנוסף, הוצג רישיון שלישי על שמו של אביו של האב, עם אישור להחזקת 70 גרם נוספים, כאשר הבן מופיע כמשנע מורשה ברישיון.

ביחס לכמות הגבוהה בהרבה של קנאביס שנתפס בדירה לעומת הכמות הנקובה ברישיונות, היא ציינה בין היתר כי מרשתה נמנעה בעת האחרונה מספר פעמים מלהשתמש בקנאביס מכיוון שהיא עברה טיפולים רפואיים בחודשים הרלוונטיים ואפקט הקנאביס השפיע עליה לרעה בעקבותיהם.

עו”ד לגטיוי הסבירה כי למרות זאת בני הזוג המשיכו לרכוש את מלוא הכמות הנקובה ברישיונם בכל חודש מחשש ש”אם לא ימשכו את הסם על פי המרשם מדי חודש יאבדו את הרישיון”.

מנגד, המשטרה התנגדה לבקשה וטענה כי “הכמות הצבורה שנתפסה בחזקת המבקשים הינה פי 3 מהכמות שהותרה להם ברישיונות שהונפקו להם כדין”. עוד נטען כי “אין כל אינדיקציה עדכנית בנוגע לתנאי שמירת הסמים על ידי המשיבה ואין ביכולתה להבטיח את טריות וטיב הסמים שנתפסו על ידה”.

השופט יריב נבון, לאחר ששקל את מכלול הטענות והנסיבות, קבע בהחלטתו: “נוכח האמור לעיל אני נעתר לבקשה באופן חלקי, ומורה על השבת הסם לרשות המבקשים ואביו של המבקש 2, בהתאם לתנאי הרישיונות ולכמות החודשית המותרת לפיהם”.

עוד הסביר השופט כי “אין חולק במקרה דנן כי החיפוש ותפיסת הסמים נעשו כדין. עוד אין חולק כי החקירה המשטרתית (בתיק החשד להונאה, מ.ק) העלתה חרס והתיק נסגר מחוסר ראיות. אף במקרה בו תפיסת הרכוש נעשתה כדין, עדיין על בית המשפט לבחון האם יש הצדקה להמשיך ולהחזיק בתפוס, בעיקר לאחר שתיק החקירה נסגר, וכן האם עלול הדבר לפגוע פגיעה לא מידתית בבעלים”.

בית המשפט לא התעלם מטענות המשטרה, אך מצא כי במקרה זה ניתן להשיג איזון ראוי: “על מנת לצמצם את הפגיעה בהם, אשר בעיקרה הינה כלכלית, ניתן לאזן בין זכות המבקשים להחזיק בקנאביס הרפואי בהתאם למצבם הרפואי ולרישיונות שהונפקו להם, לבין עמדת המשיבה לפיה נאסר עליהם להחזיק בכמות העולה על הכמות המותרת להם לפי תנאי הרישיון”.

בסופו של דבר, המשטרה נאלצה כמובן להשיב לבני הזוג 220 גרם מתוך הקנאביס ובחרה שלא להעמיד לדין את בני הזוג בגין עבירת סמים, חרף העובדה שנמצאו בדירתם מאות גרמים של קנאביס רפואי מעבר למה שמותר להם על פי הרישיונות שהוצגו.

יש כמובן מקרים בהם המשטרה כן עלולה להגיש כתב אישום כאשר נתפסת כמות החורגת מהכמות הנקובה ברישיון, בוודאי כאשר מדובר בחריגה משמעותית. עם זאת, גורם במשטרה אומר בשיחה עם מגזין קנאביס כי “כשהמשטרה מבינה שלא מדובר באירוע עברייני אז יש מקום לשיקול דעת בהליך שמתנהל בבית המשפט”. לגבי החזר הכמות במלואה הסביר כי “בסוף ברור שאנחנו לא יכולים להחזיר את מלוא הכמות כי זה יכשיר את ביצוע העבירה על ידי המשטרה. אנחנו לא יכולים לספק להם יותר ממה שנקוב ברישיון”.

יש לציין שככל הידוע משרד הבריאות לא מקטין את כמות הקנאביס ברישיון למי שלא רוכש את כלל הכמות מדי חודש, אך כן ידוע כי ישנה שמועה כזאת בקרב מטופלים. משרד הבריאות מבהיר כעת בתגובה לפניית מגזין קנאביס כי אין בסיס לחשש שמא אי-רכישת כלל כמות הקנאביס הנקובה ברישיון מדי חודש לא מובילה לביטול הרישיון או לצמצום הכמויות הנקובות ברישיון.

עו”ד קארין לגטיוי מסרה בתגובה: “החלטה נבונה ומדוייקת מפי כבוד השופט יריב נבון אשר מקבל את טיעוניי באשר לכך שהמדינה החזיקה בקנאביס של מרשיי בניגוד לחוק ושלא כדין. בהחלטתו כב’ השופט נבון משיב למרשיי את הקנאביס תוך חיזוק והדגשת חשיבות הזכות לקניין והאיזון הנדרש על מנת להגן על זכות זו”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר