המשטרה פשטה על ביתה של חולת סרטן בת 83 המטופלת בקנאביס רפואי

שבועיים לאחר שבית המשפט הורה להחזיר לה את מינון הקנאביס שקוצץ על ידי משרד הבריאות, פשטו שוטרים על ביתה ולקחו את בנה לחקירה בסיומה הוא שוחרר ללא תנאים. הסמיכות בין האירועים מעלה תהיות.

כח משטרה פשט בשבוע שעבר על ביתה של ש’, בת 83 החולה בסרטן ומטופלת בקנאביס רפואי, ועיכב לצורך חקירה את בנה בן ה-53 הסועד אותה עקב מחלתה.

החיפוש התבצע בסמיכות לתיק שמתנהל בבית המשפט במסגרתו עתרה ש’, המיוצגת ע”י עו”ד מרים בריינין, נגד משרד הבריאות שהורה לקצץ את מינון הקנאביס שלה ללא הסבר.

מרים בריינין
עו”ד מרים בריינין

סיפורה של ש’, כרותת חזה המשתמשת בקנאביס על מנת להפיק שמן לצורך טיפול בכאבים ובצלקות קשות בחזה, נחשף לראשונה במגזין קנאביס לאחר שזכתה לפני כשלושה שבועות בצו בימ”ש ראשון מסוגו בו הורה השופט רם וינוגרד למשרד הבריאות להשיב לה את מלוא המינון.

פחות משבועיים לאחר קבלת צו זה פשטו כאמור בבוקר השנה האזרחית החדשה (1.1.19) מספר שוטרים על ביתה ועיכבו את בנה בחשד לעבירת סמים לכאורה.

בחקירה הטיחו השוטרים בבן חשד שמא הוא מוכר חלק מהקנאביס של אמו, אך מאחר והדברים הוכחשו וכפי הנראה לא נמצאו להם כל ראיות, הוא שוחרר מיד ללא כל תנאי.

הסמיכות בין החלטת השופט להשיב לש’ את מלוא מינון הקנאביס בניגוד להחלטת משרד הבריאות, לבין פשיטת המשטרה על ביתה, מעלה כמובן תהיות על מהות החיפוש ומקור ההחלטה לביצועו, למשל “נקמנות” של נציגי משרד הבריאות. עד כה מהמשטרה לא נמסר כל הסבר לכך.

כמו כן מהמשטרה טרם הובהר מה החשד המדויק בגינו נערכה הפשיטה ומדוע נלקח הבן לחקירה, האם ישנן ראיות כלשהן לביצוע עבירה, האם החקירה נמשכת ומדוע על צו החיפוש לא מופיע שם השופט המאשר את החיפוש ותאריך האישור לביצועו.

במהלך החיפוש, לאחר שבדקו כיצד מכין הבן את שמן הקנאביס לאמו, אף אספו השוטרים בדלי סיגריות מהמאפרה בבית על מנת למצוא ראיות לעישון קנאביס – זאת על אף שהקשישה מחזיקה כאמור ברישיון שימוש בקנאביס רפואי.

עו”ד בריינין מסרה בתגובה כי “העובדה שהבן שוחרר בתום החקירה ללא תנאי מחזקת את הטענה כי לא נעשה דבר פסול על ידו ובוודאי שלא על ידי אמו בת ה-83. החיפוש שנערך ודאי שלא הוסיף לבריאות החולה גם אם נערך כדין”.

כזכור תיק בית המשפט עוסק בהחלטת משרד הבריאות לקצץ במינון הקנאביס הרפואי שניתן לקשישה על ידי ד”ר ג’וני גרינפלד, שעשרות ממטופליו עתרו לבית המשפט בגין קיצוצים דומים ברשיונם. השופט וינוגרד הורה כאמור למשרד הבריאות להשיב לה את המינון במלואו.

בכתב העתירה שהוביל להחלטת השופט ציינה עו”ד בריינין כי ש’, ילידת 1936, חלתה במהלך 2006 בסרטן השד ועברה כריתת שד ימין. בשנת 2015 היא נאלצה לעבור כריתת שד נוספת לאחר חזרת הסרטן וכיום היא מאובחנת כחולת סרטן שד גרורתי, עור ובלוטות לימפה ולאחרונה אובחנה עם גידול בריאות.

“מאחר ועיקר כאביה נובעים מגרד ותחושת שריפה בעורה, היא החלה במריחת הקנאביס חיצונית על הנגעים לאחר ערבובו עם שמן קוקוס,” הסבירה אז עו”ד בריינין לשופט וינוגרד. “השימוש האמור הביא לעותרת מזור מיידי, הקל על כאביה ואיפשר לה איכות חיים בסיסית”.

מהמשטרה כאמור טרם נמסרה תגובה.

חדשות