רופא ומתווך נעצרו בחשד לניפוק רישיונות קנאביס לאנשים בריאים

המשטרה עצרה השבוע רופא מומחה לקנאביס וכן מטופל צעיר שחשוד כי תיווך לרופא עשרות מטופלים שקיבלו ממנו רישיונות קנאביס רפואי תמורת תשלום על אף שלא עמדו בנהלים. הרופא שוחרר לביתו אך מעצרו של המטופל הוארך עד מחר

ד’, מטופל קנאביס רפואי בן 31 מאזור המרכז (השם המלא שמור במערכת), נעצר אתמול בחשד לשורת עבירות בהן הלבנת הון, השמטת הכנסה במזיד, מתן שוחד, קשירת קשר לביצוע פשע, תיווך בעסקי סמים מסוכנים ועוד, זאת בטענה ששימש כמתווך, מעין “מאכער”, שקישר אזרחים אל רופא לצורך ניפוק רישיונות קנאביס רפואי על אף שלכאורה הם לא עומדים בדרישות לכך.

גם הרופא (שמו שמור במערכת ויפורסם בהמשך) נעצר לחקירה אך הוא שוחרר בסופה ולא ידוע אם יעצר שוב. בדיון שנערך בבית המשפט סירב נציג המשטרה לחשוף פרטים מדויקים על הפרשה אך כן ציין שישנם מעורבים נוספים בתיק. עוד ציין שהחקירה מתנהלת מזה מספר חודשים וכן שצפויות להיגבות עדויות נוספות בימים הקרובים.

“אם אכנס לפרטים זה עלול לשבש (את החקירה, מ”ק),” הסביר קצין המשטרה בדיון. עורך הדין של ד’ ניסה להסביר שד’ פועל באופן דומה למאכערים רבים בענף הזה והכחיש שמדובר בעבירה. “למעלה מ-100 חברות מייעצות לכל מאן דהוא איך לקבל רישיון, זו לא עבירה,” אמר.

“האם מתן יעוץ איך להוציא רישיון זו עבירה?” שאל את קצין המשטרה. “אני לא אכנס לפרטים אבל החשוד הוא חברה?” השיב הקצין. “כן, הוא הוציא חשבוניות, עוסק מורשה זה סוג של חברה”. הקצין לא התרצה והשיב: “יש לנו חשדות, מדובר בעשרות אנשים שהוא הפנה אותם. אם הוא עוזר לאנשים שלא מגיע להם היתר, זה החשד”.

“יש הסבר למה ד’ עצור והרופא שוחרר?” הקשה עורך הדין. הקצין השיב: “התשובה בדוח סמוי בפני בית המשפט. הרופא שוחרר בתנאים, יש ליחידה החוקרת שיקולים לגבי עילת השיבוש”. עורך הדין שאל “כשאתה אומר תיווך בעסקי סמים, יש לך ראיה?” והקצין השיב: “כן”.

ד’ עצמו ניסה להסביר לשופט כי הוא לא היחיד שפועל כך: “כמוני יש עוד הרבה, הרבה מאוד,” אמר. “מה זה משנה אם אני חברה או עוסק מורשה? חוץ מזה יש למעלה מ-200 חברות שכולן עושות אותו דבר”.

עורך הדין סיכם: “ברור שמרגע שהרופא, שהוא צריך להיות בלב ליבו של הקשר העברייני בתיק, שוחרר, שהוא זה שמקבל את השוחד ועושה את הפעילות והוא שוחרר, אז כל הנגזרות מתבטלות. מדובר באיש אחד שהפנה לאיש אחר. אם הוא שוחרר אין הבדל בינו לבין ד’.”

“יש עשרות אם לא מאות חברות,” הוסיף העו”ד. “אפילו התקשרתי לאחת בבוקר להבין איך זה עובד. חברה שנותנת יעוץ, הכוונה. מבטיחות לך 100%, 80% (הצלחה, מ”ק). אני מבין החומר החקירה נאסף מזמן כי ד’ כבר 4 חודשים לא עובד בזה. 5 חודשים לא עשה הפניה אחת, איש נורמטיבי, הוא צורך קנאביס רפואי ושהה כל הלילה בתחנת המשטרה ולא מקבל את הטיפול התרופתי”.

השופט דחה את בקשת עורך הדין לשחרר את ד’ למעצר בית אך החליט לקצר את משך הזמן שביקשה המשטרה והאריך את מעצרו עד מחר (ה’). “עיון בחומר החקירה מבסס חשד סביר לביצוע העבירות,” קבע. “שוכנעתי שקיים שוני בין הרופא לד’, אך עם זאת, שוני זה אינו מצדיק מעצר לימים רבים כפי שהתבקש”.

כזכור, לפני כארבעה חודשים נחשף בתחקיר של מגזין קנאביס כי בישראל מתנהל שוק אפור במסגרתו ישנם רופאים שבאמצעותם ניתן לקבל רישיון קנאביס מבלי לעמוד בתנאים שנקבעו על ידי משרד הבריאות, כלומר גם אם לא סובלים מאחת מהבעיות הבריאותיות המופיעות ברשימת ההתוויות שניסח משרד הבריאות.

בשנת 2016 בפרשיה דומה, נשפט רופא אחר, ד”ר אברהם דותן, ל-4 שנות מאסר, לאחר שנקבע כי הוא ניפק רישיונות קנאביס רפואי לאנשים בריאים. למרות שעל פי הנוהל של האסדרה הישנה ד”ר דותן רק המליץ למשרד הבריאות לספק רשיונות שכאלו לחולים ולא סיפק אותם בעצמו, גזר עליו בית המשפט עונש מאסר קשה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר