מגלגל...

המשטרה: עלייה חדה בתפיסות מגדלי קנאביס בישראל

מנתונים שהציגה היום משטרת ישראל בוועדת הסמים של הכנסת עולה כי בארבע השנים האחרונות חלה עלייה ניכרת בכמות גידולי הקנאביס הביתיים בכל רחבי הארץ.

נצ”מ אמיר בן טובים, נציג משטרת ישראל שהיה אחראי על הצגת הנתונים בדיון וועדת הסמים שנערך בחודש יולי האחרון, הגיע הבוקר עם נתונים רשמיים נוספים לדיון שנערך בראשותה של ח”כ תמר זנדברג, יו”ר הוועדה.

נצ"מ אמירם בן טובים
נצ”מ אמירם בן טובים: “עלייה בעבירות הגידול הביתי”

מהנתונים שחשף היום בן טובים, עולה כי בארבע השנים האחרונות חלה עלייה ניכרת של כ-10% בכמות התפיסות של גידולי קנאביס ביתיים בלתי חוקיים, כך על פי הדיווח מהועדה הבוקר.

עלייה של 10 אחוזים בגידול הביתי

על פי נתוני המשטרה, מתוך כלל התיקים שנפתחו בגין עבירות הקשורות לחשיש ומריחואנה בין השנים 2010 ו-,2014 מעל 5% נפתחו נגד מגדלי קנאביס. בחינה נפרדת של מספר תיקי הגיל בשנת 2014 מראה כי מעל 10% מתיקי הקנאביס בשנה זו היו בגין עבירות של גידול.

בארבע השנים שחלפו, גדל חלקם היחסי של תיקי עבירות הגידול מ-4% בשנת 2010 ל-10% בשנת 2014. בסך הכל חלה עלייה ניכרת של יותר מ-10 אחוזים במספרן הכולל של עבירות הגידול כאמור.

ברור למדי כי מקורה של העלייה המדוברת הוא בחסימת הגבולות ועליית המדרגה מצד המשטרה בגל התפיסות שפקד את הארץ בחודשים האחרונים. בנוסף, כאשר זרעי הקנאביס זמינים לרכישה פשוטה ברשת, יותר צרכנים יכולים להשיג אותם ולהתחיל בגידול ביתי משלהם.

נתון מעניין נוסף: מתוך סה”כ תיקי הקנאביס בגין שימוש עצמי שנסגרו בשנת 2014, ומספרם עומד על יותר ממחצית התיקים שנפתחו בכלל, 96 אחוז נסגרו בשל חוסר עניין לציבור.

גידול קנאביס ביתי - הידרו
עלייה של 10% בכמות הגידול הביתי

חצי מהתיקים מגיעים לכתב אישום

בתקופה המדוברת כולה נסגרו בסך הכל 20,986 תיקים בכל עבירות הקנאביס, המהווים כ-52 אחוז מכלל התיקים שנפתחו.

בסך הכל הוגשו כתבי אישום ביותר ממחצית התיקים שנפתחו בגין כלל עבירות הקנאביס. על פי דבריו של בן טובים, מרביתם המוחלט של כתבי האישום הינו בגין עבירות של סחר וגידול.

“הדיון היום מחדד ומבהיר את הצורך בהסדרה חדשה ובהירה של תחום הקנאביס,” ציינה חברת הכנסת זנדברג בתגובה לנתונים שהציגה המשטרה. “אין היגיון ותכלית בהמשך המצב הקיים שבו זמן וממון רבים מושקעים ברדיפת צרכני קנאביס ובהעמדתם לדין.”

חברת הכנסת תמר זנדברג
חברת הכנסת תמר זנדברג

לדבריה של זנדברג, יש לשנות את החוקים הקיימים בהקדם ולפנות לדרך של לגליזציה או לפחות לאמץ את גישת אי ההפללה בשלב ראשון.

מן הראוי לציין שמאז החל גל הטרור בשבועות האחרונים, לא דווח ולו פעם אחת על תפיסת בתי גידול בישראל. נראה שמאמציה של המשטרה וכוחות הבטחון למנוע פגיעה באזרחים, מעסיקה את השוטרים שבדרך כלל עסוקים ברדיפה אחר מגדלים.

ראו עוד:
הכנסת חוזרת מפגרה: ומה עם הלגליזציה?
זנדברג: “הרכבת יצאה מהתחנה – תהיה לגליזציה”
וועדת הסמים תבחן התרת נהיגה תחת השפעת קנאביס רפואי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר