טוען...

“שללו לי את רשיון הנהיגה בגלל קנאביס רפואי”

יוסי, סובל ממחלת קרוהן המחזיק ברשיון לקנאביס רפואי מזה 3 שנים, ייאבד בקרוב את רשיון הנהיגה שלו. “השוטרים מתנכלים לי, זה עניין אישי,” הוא טוען.

תחום הקנאביס הרפואי בישראל סובל מאי-סדרים חמורים ונראה שכל העסק נמצא במקום לא ברור על הגבול האפור של החוק; מצד אחד משרד הבריאות מספק רשיונות שימוש בקנאביס ללמעלה מ-10,000 מטופלים בישראל ומצד שני מציקה משטרת ישראל לאותם מטופלים ומפריעה להם לחיות את חייהם בשלווה.

ברשיון השימוש בקנאביס מוגדרים תנאי שימוש בלתי סבירים אשר אינם דומים לאלו המוחלים על שימוש בכדורים ותרופות משככות כאבים קשות ומסוכנות הרבה יותר – חובת שימוש בתרופה בחדר בבית וללא נוכחות של אדם אחר, התניות ואזהרות על נהיגה תחת השפעה, ביקורות חוזרות ונשנות אצל רופאים ותשלום גבוה בעבור התרופה הם רק חלק ממה שנאלצים המטופלים להתמודד איתו.

יוסי (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת), 52, סובל ממחלת קרוהן כבר למעלה מ-10 שנים. בשנת 2010, אחרי טיפולים ממושכים בתרופות וכדורים, קיבל יוסי מרשם לקנאביס רפואי ומאז מצבו הלך והשתפר. “ההשתפרות היתה מדהימה,” הוא מספר. “עליתי במשקל, חזרתי לתפקד ולעבוד כרגיל.”

מיד עם קבלת הרשיון לשימוש בקנאביס, הוזמן יוסי למכון לבטיחות בדרכים ובבדיקה שנערכה לו נמצא כשיר לנהיגה. בחלוף מספר חודשים נעצר יוסי על ידי המשטרה בעת שנהג ברכבו. על אף שהציג את אישור הקנאביס הרפואי שלו והסביר כי הוא חולה המטופל ברשיון משרד הבריאות, החליטו השוטרים לבצע חיפוש ברכבו ומשלא מצאו דבר, הגדילו לעשות ולקחו אותו לתחנת המשטרה בכדי לבדוק האם נהג תחת השפעת סמים.

“אמרתי להם שאני מעשן רק בערב ובלילה לקראת השינה ומעולם לא עולה על ההגה אלא אחרי 6 שעות לפחות מאז שעישנתי, אבל זה לא עזר” מספר יוסי. “הם לקחו אותי מיד לתחנת המשטרה ונטלו ממני בדיקת שתן.”

האם משטרת ישראל מתעללת בחולים

בבדיקה נמצאו שרידי קנאביס ויוסי הוזמן לבית המשפט. “הגעתי למשפט בלי עורך דין כי הייתי בטוח בחפותי,” הוא אומר. “משרד הבריאות אישר לי שימוש בקנאביס ומשרד התחבורה מצא כי אני כשיר לנהיגה. הנחתי שמדובר בהליך שגרתי שיסתיים ברגע שאציג את הפרטים בפני השופט.”

יוסי הגיע למשפט בגפו אך השופט הודיע על דחיית המשפט והורה לו לחזור לביתו ולשוב עם עורך דין. באפריל 2011 חזר לבית המשפט כשהוא מלווה בעורך דין ומאז, במשך שנתיים, נאלץ להיכנס ולצאת מבית המשפט פעמים רבות. “למרות שבחיפוש ברכבי לא נמצא דבר ולמרות שלא הייתי תחת השפעת הקנאביס בעת הנהיגה, התביעה והמשטרה התעקשו ודרשו שלילה של הרשיון בפועל,” הוא מספר.

על אף העובדה שקנאביס נשאר בשתן לאורך זמן רב ושמחקרים רבים הוכיחו שעישון קנאביס אינו פוגע בנהיגה, אלא דווקא להפך, מערכת האכיפה בישראל אינה מעודכנת. “הסברתי לשופט שקנאביס לא פוגע בנהיגה וששרידים יכולים להישאר בשתן אפילו שבועיים אחרי השימוש, אבל הוא לא היה מוכן להקשיב,” אומר יוסי.

ביום ראשון השבוע (26.5), החליט השופט להרשיע את יוסי באשמת נהיגה תחת השפעת סמים.

בתו של יוסי מנסה כעת בכל כוחה להציל את אביה ממה שהיא מכנה ‘גזר דין מוות’. “למה להחזיר בנאדם אחורה ככה? למה להקשות סתם?” אמרה. “הרכב משמש אותו לעבודה. אני לא מבינה למה להרוס ככה חיים של בן אדם שאין לו גם ככה הרבה כסף. זה גזר דין מוות. מאיפה יהיה לו כסף? מי ייקח אותו לטיפולים. איזו מן מדינה זו? הם רוצים להפוך אותו לעבריין בכח!”

“אני חוששת שיש כאן עניין אישי,” אמרה. “אותו השוטר רודף את אבא שלי כבר זמן מה – לפני שנה הוא עצר את אבא סתם ככה בתחנת דלק, הפשיט אותו, עשה לו בדיקה גופנית ואמר לו לעלות לניידת. השוטר שם אותו בארגז של הכלב באחורי האוטו והעביר את הכלב קדימה. אחרי שעשו לו בדיקת מאפיינים בתחנה, שחררו אותו כאילו לא קרה כלום.”

“אני מבקשת מכל מי שיכול לעזור שיתערב בעניין ויעשה סדר,” אמרה הבוקר. “אני מתחננת אל השר לבטחון פנים ושרת הבריאות שיעזרו לאבי ולמטופלים רבים אחרים שבמקום להתייחס אליהם כחולים, המדינה מתנכלת לחייהם ומגדירה אותם כפושעים ועבריינים.”

“אני מתחננת שישתפו את הידיעה הזאת כדי שתגיע לגורמים הרלוונטיים ושמישהו יעזור לנו.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר