מגלגל...

המשטרה נגד התקנה המתירה למטופלי קנאביס רפואי לנהוג

שבוע וחצי לאחר ההודעה כי מותר מעתה למטופלי קנאביס רפואי לנהוג ברכב במידה והמתינו 3 שעות לאחר הצריכה, מודיעה המשטרה כי היא מתנגדת להחלטה ולא יכולה לעמוד בתקנות שנקבעו. משרד הבריאות הודיע כי מתכוון להמשיך בהטמעה.

מטופלי הקנאביס הרפואי נחשבים כבר שנים לעבריינים בעל כורחם. מאחר ושרידי הקנאביס נשארים בדם עד שבועיים ויותר לאחר השימוש – גם אם ההשפעה כבר איננה – כל עלייה על ההגה משמעותה עבירה על החוק האוסר נהיגה תחת השפעת קנאביס.

אחרי מאבק ארוך פרסם לפני כשבוע וחצי משרד הבריאות תקנה חדשה המתירה לראשונה למטופלי קנאביס רפואי לנהוג, זאת כל עוד עומדים במספר תנאים, כמו המתנה של 3 שעות לאחר השימוש, רק עבור מטופלים הצורכים פחות מ-50 גרם קנאביס בחודש ועוד.

הבוקר מודיעה לראשונה המשטרה כי היא מתנגדת לתקנה החדשה, כי אין ביכולתה לאכוף אותה וכי מבחינתם נהיגה תחת השפעה היא עדיין אסורה ומסוכנת גם כשמדובר בקנאביס, זאת בפרסום ראשון של כתבת ‘כאן’ דקלה אהרן שפרן.

עם זאת ממשרד הבריאות נמסר כי המהלך ליישום התקנות החדשות ממשיך כרגיל בתיאום עם כל הגופים הרלוונטיים.

דברי המשטרה מבוססים על נייר עמדה שהם עצמם פרסמו בחודש יולי 2017, בו קבעו כי אין לאפשר למטופלים הצורכים קנאביס לנהוג ויש אף לבקש להתלות את רישיונם כדי שלא יקחו על אחריותם סיכון מיותר לפגיעה בגופם או בגופם של אחרים.

עוד נכתב בנייר העמדה המשטרתי כי 90% מנוטלי קנאביס ברישיון זקוקים לכמות גדולה של החומר וכי נטילתו באופן רצוף גורמת להשפעה מתמדת על תפקודם ונהיגתם.

על פי הדיווח התקנות החדשות של משרד הבריאות שפורסמו כאמור לפני כשבוע וחצי אמורות להיכנס לתוקף 30 יום לאחר החתימה עליהם, כלומר בעוד כשלושה שבועות.

מהמשטרה נמסר בתגובה: “המשטרה הביעה התנגדות נחרצת למהלך שמוביל משרד הבריאות, לאור הממצאים המבוססים על המחקר והרפואה, לפיהם קיימת השפעה פיזיולוגית משמעותית של נוטלי קנאביס על אופן נהיגתם תוך השפעה משתנה בין אדם לאדם – מצב שעלול להציב בסכנת חיים ממשית את הנהגים עצמם ואת יתר משתמשי הדרך. נדגיש כי נהיגה תחת השפעת סמים היא מעשה מסוכן, פסול ובלתי אחראי, גם כשמדובר בקנאביס רפואי.”

כזכור אלו התקנות החדשות:

  • מעקב על ידי רופא ששמו נקוב ברישיון מאת המנהל לשימוש בסם מסוכן, אחת לחצי שנה לפחות.
  • אינו נוטל במקביל לטיפול בקנאביס תכשיר רשום הכולל סם מסוכן או חומרים פסיכואקטיביים אחרים.
  • מינון הקנאביס המאושר ברישיון הוא נמוך מ-50 גרם לחודש כשריכוז ה-THC נמוך מ-15%
  • או שמינון הקנאביס ברישיון הוא נמוך מ-40 גרם בחודש כשריכוז ה-THC הוא בין 16% ל-20%
  • חלפו לפחות 3 שעות ממועד נטילת הקנאביס בשאיפה (עישון או אידוי) ובכל שיטת נטילה אחרת חלפו 6 שעות לפחות.
  • אם צרך משקה משכר – חלפו 12 שעות לפחות ממועד צריכת הקנאביס.
  • נוהג ברכב פרטי.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר