טוען...

עתירה הוגשה נגד משטרת ישראל: חשפו כמה צוי חיפוש קנאביס קיבלתם

האם שופטים הפכו לחותמת-גומי עבור בקשות לצוי חיפוש אחר סמים שמגישים שוטרים? המשטרה מסרבת לחשוף את הנתונים ועתירה מנהלית הוגשה הבוקר בעקבות זאת לביהמ"ש המחוזי בירושלים.

עתירה מנהלית הוגשה ע”י מגזין קנאביס לביהמ”ש המחוזי בירושלים נגד משטרת ישראל, לאחר שזו מסרבת לחשוף נתונים אודות צוי חיפוש אחר קנאביס בבתים פרטיים.

על פי טענות לאורך השנים שופטים משמשים כמן ‘חותמת גומי’ על צוי חיפוש שמבקשת המשטרה עבור חיפוש קנאביס, וכן סמים אחרים.

לעתים, כך גם מדיווחים במגזין קנאביס, מגיעים שוטרים עם צו חיפוש חתום ע”י שופט ולבסוף לא מוצאים דבר, או מוצאים פירורי קנאביס לשימוש עצמי בלבד.

על מנת לנסות ולהבין כיצד מתנהל הליך זה של אישור צוי חיפוש פנה מגזין קנאביס אל המשטרה בבקשה שתחשוף כמה צוי חיפוש ביקשה המשטרה לצורך חיפוש אחר סמים – וכמה מתוכם גם אושרו ע”י שופט.

המשטרה סירבה לחשוף נתון זה ועל כן הוגשה בקשה רשמית לפי חוק חופש המידע. גם בקשה זו סורבה בטענה שאין דרך טכנית לנפק נתונים אלו.

טענה זו הינה כמובן לא מדויקת כנראה, שכן על פי נוהל רשמי של אגף חקירות ומודיעין של המשטרה מחוייבת המשטרה לעקוב ולתייק נתונים אלו באופן מסודר.

בעקבות תשובתה השלילית של מחלקת חופש המידע במשטרה, הוגשה כאמור הבוקר עתירה מנהלית לביהמ”ש המחוזי בירושלים כנגד משטרת ישראל בדרישה לחייב את המשטרה לחשוף נתונים אלו.

בעתירה שהגיש מגזין קנאביס נכתב כי “חזקת התקינות קובעת כי המינהל מתנהל באופן תקין, ויש להניח שהמשטרה פועלת באופן תקין ובהתאם להנחיות הפנימיות של עצמה, ולפיכך קיימת חזקה משפטית לפיה בידיה גישה פשוטה וקלה ליומן ולאוגדן צוי החיפוש”.

עוד נכתב כי “הטיעון אותו נתנה המשטרה לפיה היא אינה חייבת למסור מידע אודות מדיניות הנמצאת בשלבי עיצוב, הינה שגויה שכן בקשת העותר אינה ‘מדיניות בשלבי עיצוב’ והשאלה שנשאלה היא לא מה המדיניות של המשטרה לגבי צוי חיפוש, אלא מה היו צוי החיפוש שהוגשו, לגבי איזה עבירות הוגשו ומה היו תוצאות הבקשה. מידע זה נמצא בידי המשיבה.”

בשבועות הקרובים צפוי ביהמ”ש לקבוע מועד לדיון כשהמדינה עתידה להשיב לעתירה, שייתכן ותוביל לחשיפה ראשונה של נתונים שיבהירו כמה צוי חיפוש המשטרה מבקשת וכמה מתוכם השופטים מאשרים.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר