מגלגל...
x

המשטרה מסבירה: מדוע אוהל גידול קנאביס נקרא “מעבדת סמים”

לטענת המשטרה היא תמשיך להשתמש במינוח 'מעבדת סמים' בהקשר לאוהל גידול קנאביס ביתי, זאת על סמך שימוש דומה שנעשה בעבר על ידי שופט בית המשפט העליון.

בדיווחים של המשטרה לתקשורת על תפיסת מגדלי קנאביס בלתי חוקיים, מתוארים ארונות, אוהלים או חדרי הגידול בתור “מעבדת סמים” או “מעבדת הידרו”.

המשטרה מתעקשת על תיאור מוגזם זה גם כאשר מדובר באוהל קטן עם כמה צמחים בעציצי פלסטיק עם אדמה, שהיה יכול להיקרא “מתקן גידול”, “משתלה” או פשוט “אוהל”.

בסוף השבוע פנתה עמותה בשם “תנו לאדם לחיות” למדור לתלונות ציבור של המשטרה בבקשה להבהיר מדוע מתעקשת דוברות המשטרה להשתמש במינוח זה שכמובן אינו מדויק.

“בפרסומים של משטרת ישראל לגבי תפיסת שתילי קנאביס מתייחסים למקום גידול הצמחים כ’מעבדת סמים’,” נכתב. “מדובר בהטעייה במקרה הרע וטעות לשונית במקרה הטוב”.

לטענת העמותה, כך במכתב שנשלח למשטרה, “מקום גידול צמחים והפקת חומר צמחי הינו ‘משתלה’ או ‘חממה’, ולא ‘מעבדה’.”

בחלוף מספר ימים השיבה הבוקר (ב’) המשטרה לפנייה זו. במכתב תשובה שנשלח לעמותה מסבירים במשטרה מדוע הם מתעקשים לכנות משתלות קנאביס בתור “מעבדת סמים”.

גם זה בטח יעניין אותך

לטענת רפ”ק יוסי כהן, קצין מדור תלונות הציבור במשטרה, מדובר ב”מונח כללי המתייחס הן למקומות המשמשים לתהליכי ייצור או הפקה של חומרי סם והן לבתי גידול של צמחי סם (העשויים להזכיר במראם וברכיביהם ‘מעבדה’)”.

על פי הנכתב המשטרה מבססת את השימוש בכינוי זה על בית המשפט העליון ועל פסיקות קודמות בהן השתמשו גם שופטים במינוח זה.

“השימוש במונח ‘מעבדה’ בהקשר זה שגור ומקובל גם בבית המשפט העליון,” נכתב לצד דוגמה מפסק דין של השופט בדימ’ אליקים רובינשטיין משנת 2012, שם עשה שימוש במונח זה.

תשובת המשטרה: מדוע אוהל גידול קנאביס נקרא מעבדת סמים
תשובת המשטרה: מדוע אוהל גידול קנאביס נקרא מעבדת סמים

“אי לכך אין אנו מוצאים לנכון להימנע משימוש במונח זה,” סיכם רפ”ק כהן.

בתגובה הודיעה העמותה כי תשקול הגשת בקשה לתיקון טעות סופר בפסק הדין, ולצרף כמשיבה, בין היתר, את האקדמיה ללשון העברית.

“מתברר כי בית המשפט העליון איננו רק מקור משפטי אלא כנראה גם מקור בלשני,” כתבו. “עם כל הכבוד, כב’ השופט רובינשטיין השתמש במינוח מוטעה. לפי ההגיון הזה גם מי שמגדל תותים בשיטה הידרופונית יש לו ‘מעבדת תותים’ ובית בד הוא ‘מעבדה להפקת שמן זית’… אז לא. מעבדה היא מקום שבו נעשית פעילות סינטטית כלשהי ולא מקום גידול צמחים, גם אם הגידול מבוקר וגם אם מפיקים תוצרים בשיטות שונות מהצמחים.”

כזכור בעבר כבר נעשתה פנייה לאקדמיה ללשון עברית בבקשה שתעדכן את הרשומות כך שהמונח “תרופות” בהקשר לחומרים נרקוטיים הניתנים לחולים יוחלף במילה “סמים”, כפי שזה באנגלית. האקדמיה סירבה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר