מגלגל...

המשטרה מודה: לא ידוע אם קנאביס גורם לתאונות

למרות עלייה באחוזי השימוש בקנאביס בשנים האחרונות נרשמה דווקא ירידה במספר הפצועים וההרוגים בתאונות דרכים. רק 2.17% מהפצועים וההרוגים בתאונות דרכים בישראל נמצאו עם אלכוהול או סמים בגופם. עובדות אלו לא מנעו מהשר ארדן לחוקק את 'חוק הרוק' הדרקוני.

השר גלעד ארדן אישר את “חוק הרוק” החדש על בסיס הטענה לפיה צריכת קנאביס גורמת לפגיעה בנהיגה ולהגברת הסיכון לתאונות דרכים, אך כעת מסתבר שהדברים נראים אחרת לגמרי.

כזכור על פי התיקון החדש בחוק התעבורה מותר מעתה לשוטרים לבצע בדיקות רוק רנדומליות לנהגים לאיתור רכיבי קנאביס גם ללא חשד סביר.

בעקבות אישור החוק הדרקוני שעתיד לפי הערכות להוביל לשלילת רישיונם של המוני ישראלים, ביקשנו מהמשטרה להציג את הנתונים המדוייקים הנוגעים לתאונות מסוג זה.

כעת אנו חושפים לראשונה כי למשטרה כלל לא ידוע האם בכלל ואם כן כמה תאונות דרכים נגרמו בגלל צריכת קנאביס – כלומר לשר ארדן כלל לא היה בסיס מידעי מוצק לקידום החוק.

הרוגים ופצועים בתאונות דרכים בישראל 2010-2018
נתוני המשטרה הרשמיים כפי שנמסרו לבקשת מגזין קנאביס (נובמבר 2018),

בתשובה לפנייתנו מסרה המשטרה כי אין בידיה פילוח נתונים המבחין בין שימוש בסמים (ובכלל זה סוג הסם) לבין לאלכוהול וכן כי אין פילוח על פי שרידי תרופות מרשם.

מה שבכל זאת ניתן לראות על פי הנתונים שישנם הוא שלמרות עלייה חדה בשימוש בקנאביס בישראל בעשור האחרון (8.9% בשנת 2008 לעומת 27% בשנת 2018) נרשמה ירידה במספר ההרוגים ופצועים בתאונות דרכים.

כך למשל בעוד שבשנת 2010 היו כמעט 30 אלף פצועים והרוגים בתאונות דרכים, בשנת 2018 שתסתיים בעוד חודש וחצי נפצעו ונהרגו בתאונות דרכים פחות מ-19 אלף אנשים.

נתון מעניין נוסף, ואולי מפתיע, הוא שמספר הפצועים וההרוגים בתאונות דרכים אשר בדמם נמצאו שרידי אלכוהול או סמים ירד משמעותית מכ-700 בשנת 2010 עד ל-300 בלבד בשנת 2018 עד כה.

למעשה על פי הנתונים מספר תאונות הדרכים בגלל אלכוהול ו/או סמים הינו נמוך יחסית ועומד על 2.17% בלבד, מתוכם ניתן רק להעריך כי כמות התאונות שנגרמו בגלל קנאביס הינה אפסית.

למרות נתונים אלו אושר “חוק הרוק” סופית וזאת על אף שמעולם לא הוכח שקנאביס פוגע בנהיגה. בעובדה זו אף הודה בתחילת החודש מנהל בכיר ביחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות.

לאחר אישור החוק החלה בימים אלו המשטרה לחפש אחר מכשיר בעזרתו יתבצעו הבדיקות, מן “ינשוף קנאביס”. כפי שנחשף במגזין נראה שהמכשיר שצפוי להיבחר הוא ‘דראגטסט 5000‘ (Drugtest 5000) מבית החברה הגרמנית המייצרת ומשווקת לישראל גם את ינשוף האלכוהול.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר