מגלגל...

המשטרה מודה: אין ולא היו “סמים מורעלים”

אובדן הכרה של צעירים במסיבה הוביל את המשטרה לדווח על “סמים מורעלים” שמסתובבים בשוק. הבוקר בדיון בכנסת מודים במשטרה לראשונה כי הם שגו בדיווח. “יכולנו להיות פחות מפחידים,” אמרו. “הבעיה האמיתית היא הימנעות מקריאה לסיוע בגלל חשש מהפללה,” אומרת ח”כ זנדברג.

בתחילת חודש אוגוסט השנה (4.8) פרסמה משטרת ישראל את תגובתה לאשפוזם של 4 צעירים שהגיעו לבית החולים לאחר נטילת חומרים לא ידועים.

“המשטרה פתחה בחקירה בעקבות אשפוז הצעירים והחשד לשימוש בסמים מזויפים,” דווח אז, תוך שהמשטרה טענה לנפיצות השימוש בסמים שעורבבו עם רעל.

הודעת המשטרה על סמים מורעלים
הודעת המשטרה על סמים מורעלים

שבוע לאחר מכן הגדילה המשטרה לעשות ופרסמה הודעה חד משמעית שהובילה להפצת שמועות על רעל שנמצא בסמים ברחבי הארץ.

“לאחרונה דווח במספר מקומות ברחבי הארץ על מקרים שבהם אושפזו משתמשים בסמים שנפגעו באורח קשה ביותר (עד כדי מוות!) כתוצאה משימוש לכאורה בסמים אשר עורבבו בהם רעל,” דיווחה המשטרה. “מחקירת המשטרה עלה החשד להפצת חומרים רעילים אשר עורבבו עם סמים מסוכנים ואלו מופצים ברחבי הארץ, בדגש למסיבות טבע ומועדונים.”

רק לאחר שהסתיימו כל הבדיקות הטוקסיקולוגיות התברר שלא נמצא רעל בגופם של המשתמשים וכי ההידרדרות במצבם נגרמה ככל הנראה מנטילת מספר סמים שונים יחד. בכל המקרים לא מדובר בנרקומנים אלה בצעירים שלקחו את החומר למטרות בילוי.

גם זה בטח יעניין אותך

הבוקר (ג’), בדיון בועדת הסמים של הכנסת בראשות ח”כ תמר זנדברג, מודה המשטרה לראשונה כי בניגוד להודעותיה הקודמות אין וגם לא היתה תופעה של סמים עם רעל.

“יכולנו להתנסח יותר טוב, להיות פחות מפחידים. המטרה הייתה להזהיר מפני משהו שקורה וייקח לנו זמן להבין,” אמר נצ”מ עופר מועלם, קצין אג”מ ת”א.

“קיבלתי פניות ממשרדי הממשלה בניסיון לבטל את הדיון, וזאת מכיוון שלעמדת גורמי המקצוע כלל לא הייתה תופעת סמים מורעלים,” אמרה בדיון יו”ר הועדה ח”כ זנדברג. “כיום ברור לכולנו שההודעה שהפיצה המשטרה לציבור הייתה שגוייה. תשומת הלב הופנתה לבעיה שלא קיימת, במקום להזהיר מפני התופעה האמיתית: הימנעות מקריאה לסיוע רפואי, וזאת כתוצאה מפחד מההשלכות הפלילית איתן עשויים להתמודד המשתתפים במסיבות וחבריהם, במידה ויאותרו סמים בגופם”.

ח”כ זנדברג סיכמה ואמרה כי “אני קוראת לרשות למלחמה בסמים להוביל שולחן עגול יחד עם משרד הבריאות, המשטרה ומשרד החינוך, שמטרתו להזהיר את הציבור משימוש בסמים, ולהעביר את המסר כי אדם שיגיע לקבל טיפול רפואי בעקבות שימוש בסמים, או ילווה אדם שזקוק לסיוע, לא צריך לחשוש כי ייפתחו נגדו הליכים פליליים. המטרה היא להציל חיים של צעירים שאינם מודעים לסכנות ואינם יודעים כיצד לנהוג שכחבריהם מסכנים את חייהם”.

נצ”מ עופר מועלם, קצין אגם ת”א דיווח לוועדה: “בשל צבר האירועים חשבנו שנכון לספר לציבור על צבר המקרים. בדיקת הרעלנים מסובכת ולוקחת זמן, וחשבנו שנכון להוציא הודעה: בואו ניזהר. יכולנו להתנסח טוב יותר, להיות פחות מפחידים. המטרה הייתה להזהיר מפני משהו שקורה וייקח לנו זמן להבין, שישתמשו פחות”.

אתי כהנא, הרשות למלחמה בסמים: “החשש של צעירים לקבל טיפול רפואי מחשש להפללה עצמית לא נובע מזה שהמשטרה או בית החולים מפלילים מישהו שפונה לטיפול – המשטרה לא מפלילה מי שהגיע לטיפול רפואי”.

אילה סמית, ‘ישראל אומרת לא לסמים’: “סמים הם רעל. צריך לחנך שזו סכנה ולא להשתמש בסמים. פחות להסביר איך להשתמש בצורה בטוחה. הדגש צריך להיות לא נשתמש בסמים”.

ד”ר מיכל רוטנברג, מנהלת המעבדה לטוקסיקולוגיה, תל השומר: “יש הבדל גדול אם משתמשים בסם כתרופה או כבילוי. מורפיום זה דבר נפלא ברפואה אבל קטלני ברחוב. יכול להיות שמישהו משווק סם נגוע, אבל הסם עצמו גם אם הוא נקי, עושה דברים רעים מאד. הרי לא קנית את זה ב’טבע’ ואתה גם לא יודע מה המינון, אז אתה לוקח עוד אחד ועוד אחד ומוצא עצמך ב’בום’ עם מינון אדיר. אחד לוקח אקסטזי וזה מעלה לו את הביטחון העצמי והשני מקבל ממנה דומה התקף פסיכוטי”.

ד”ר רוני ברקוביץ, משרד הבריאות: “בקיץ הייתה הרבה הסברה על נייס גאי ברשתות החברתיות. ישבנו הרבה על הסרטונים שהוכנו. יש גם הרצאות לבתי ספר. אולי לא מספיק אבל יש הסברה”.

ח”כ זנדברג מסרה בתגובה: “נראה כי דוברות המשטרה המציאה תופעה שלא קיימת, הפיצה עליה הודעה לתקשורת, הכניסה את הציבור לפאניקה, ואז כשהבינה שלא היה ולא נברא – לא טרחה לעדכן על כך אף אחד. בימים שלאחר הודעת המשטרה התברר כי התופעה האמיתית היא לא סמים מורעלים, אלא הימנעות מקריאה לסיוע רפואי, וזאת כתוצאה מפחד מההשלכות הפלילית שאיתן עלולים להתמודד המשתתפים במסיבות, במידה שיימצאו סמים אסורים אצל האדם הזקוק לסיוע. זימנתי את אנשי המשטרה לוועדת הסמים כדי להבין אם ומה נעשה כדי להתמודד עם התופעה מסכנת החיים”.

מהמשטרה נמסר בתגובה: “מדובר בהודעת אזהרה לציבור, שהופצה מטעם המשטרה בסמיכות למקבץ אירועים שבהם צעירים שהשתתפו ב’מסיבות טבע’ סיימו את הבילוי בבית החולים, שם עלה חשד להפצת סמים מורעלים. תכליתה של ההודעה הייתה שמירה על ביטחון הציבור כמתבקש עם עלייתו של חשד להימצאות רעלים בסמים ובהתאם הופצה מטעם יחידת המשטרה החוקרת. יש להדגיש כי תוכן האזהרה סויג כי מדובר בחשד וכי הימצאות הרעלים הם לכאורה, זאת מאחר שטרם התקבלו תוצאות הבדיקה הפורנזית שנערכה בהמשך. משטרת ישראל תמשיך לשמור על ביטחון הציבור וככל שיעלה חשד וחשש של סיכון שלומו, תצא הודעה מותאמת ומסויגת עפ”י הנסיבות”.

ראשית הפרשה כאמור בהודעה רשמית חריגה שנשלחה לכתבי הפלילים מדוברות המשטרה, שלפיה “משטרת ישראל מזהירה את הציבור – חומרים רעילים עורבבו בסמים”. בהודעה נכתב: “חומרים רעילים עורבבו בסמים ומופצים בכל רחבי הארץ, בדגש על מסיבות טבע ומועדונים. השימוש בסמים אלו הסתיים במותו של אדם”.

אלא שכעת מתברר שמדובר בהודעה לא מבוססת, בלשון המעטה. מי שתפקידה לקבוע זאת היא המעבדה האנליטית של המטה הארצי בירושלים, וזו כלל לא הכירה את התופעה המדוברת.

בעקבות הודעת הדוברות יזמה ח”כ זנדברג את הדיון בנושא, אליו הוזמן גם סנ”צ אודי וולף, ראש המעבדה האנליטית במטה בירושלים.

בתגובה לזימון ובתשובה לשאלה אם במעבדה זוהו סמים מורעלים השיב וולף: “הנתון היותר חשוב הוא שאין תופעה כזו. זו כותרת עיתונאית ריקה מכל תוכן. לא חבל לבזבז זמן של כל כך הרבה אנשים על משהו שלא קיים במציאות?”.

תגובת סנ"צ אודי וולף להזמנה לדיון
תגובת סנ”צ אודי וולף להזמנה לדיון

ראו גם:
מה יש בשקית שלי
סמים – מה הם עושים לנו
איך להשתמש נכון ב-MDMA

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר