טוען...

המשטרה מגבירה אכיפה נגד שימוש עצמי בקנאביס בבתים

חשיפת מגזין קנאביס: שיא של כל הזמנים במספר צוי החיפוש שקיבלה המשטרה בגין שימוש עצמי בלבד - ממצא המנוגד להבטחתו של השר ארדן לפיה לא תיאכף עבירת שימוש עצמי בבתים פרטיים.

למרות הצהרותיו של השר לבט”פ גלעד ארדן כי המשטרה לא תתמקד בעבירות שימוש עצמי בקנאביס בעקבות חוק הקנסות, הנתונים הרשמיים מראים אחרת.

גם הצהרת השר על כך שהמשטרה לא תמקד את האכיפה בחיפוש אחר צרכנים בבתים פרטיים נראית כעת כהבטחה ללא כיסוי.

בעקבות עתירת חופש המידע שהגיש מגזין קנאביס לפני כשלושה חודשים נחשף עתה לראשונה מספר צוי החיפוש שקיבלה המשטרה במהלך שנת 2019, כמו גם ב-5 השנים שקדמו לה.

על פי הנתונים במהלך שנת 2019 לבדה (מ-1.1 עד 25.7) קיבלה המשטרה 204 צוי חיפוש בבתים פרטיים בגין עבירת שימוש עצמי בלבד – כלומר צו חיפוש אחד מדי יום.

מדובר בעלייה חדה לעומת שנת 2018, אז קיבלה המשטרה 284 צוי חיפוש בגין שימוש עצמי לכל אורך השנה, ולמעשה בשיא של כל הזמנים.

בשנת 2017 קיבלה המשטרה 272 צוי חיפוש בגין שימוש עצמי. בשנת 2016 קיבלה המשטרה 201 צוי חיפוש כאלו ובשנת 2015 רק 161 צוי חיפוש בגין שימוש עצמי.

מבחינת עבירות שאינן “שימוש עצמי” נרשמה גם כן עלייה במספר צוי החיפוש שניתנו למשטרה לעומת השנים שקדמו.

ב-7 החודשים שחלפו עד כה בשנת 2019 קיבלה המשטרה כבר 274 צוי חיפוש בגין ייבוא לא חוקי ו-34 צוי חיפוש בגין גידול לא חוקי – זאת לעומת מספרים דומים לכל אורך כל אחת מהשנים הקודמות.

הנתונים נחשפו למרות סירוב המשטרה למסור אותם לפי חוק חופש המידע ורק לאחר עתירה שהגיש מגזין קנאביס לביהמ”ש. בתגובה לעתירה מסרה המשטרה חלק מהנתונים הנוגעים למספר צוי החיפוש שניתנו לה.

עם זאת המשטרה סירבה להשיב לשאלה כמה מתוך צוי החיפוש שהיא ביקשה מהשופטים גם אושרו לבסוף, כלומר האם השופטים משמשים למעשה כמן “חותמת גומי”. בעקבות סירוב זה יימשך כנראה ההליך המשפטי נגדה.

במקביל המשטרה ממשיכה לעמוד על סירובה לחשוף נתונים אודות כמות הקנסות שניתנו בגין שימוש עצמי בקנאביס וכן את סכום הכסף שנאסף מקנסות אלו. בגין סירוב זה הגיש מגזין קנאביס עתירה נוספת.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר