מגלגל...

המשטרה החלה לחלק קנסות קנאביס

בימים האחרונים החלה המשטרה לחלק קנסות בסך 1,000 ו-2,000 ש' בגין שימוש עצמי בקנאביס, זאת כשבוע וחצי לאחר כניסת החוק החדש לתוקף. דוגמאות של הדו"חות הללו הגיעו למערכת המגזין.

מעדויות וצילומים שהגיעו לידי מגזין קנאביס עולה כי בשבוע האחרון החלה המשטרה לחלק קנסות קנאביס, זאת בהתאם לרפורמת ‘אי-הפללה באחריות’ שנכנסה לתוקף בתחילת החודש.

בעקבות בקשת חופש מידע שהגיש מגזין קנאביס חשפה המשטרה לראשונה דוגמה של הדו”ח החדש הניתן כנגד החזקת קנאביס לשימוש עצמי, שכותרתו “הודעה לתשלום קנס / דו”ח קנבוס”.

דוגמא של הדו"ח שמחלקת המשטרה עבור שימוש עצמי בקנאביס
דוגמא של הדו”ח שמחלקת המשטרה עבור שימוש עצמי בקנאביס

בהמשך הגיעו למערכת המגזין גם צילומים של דו”חות כאלו שכבר חולקו לצרכני קנאביס ברחבי הארץ. על פי הערכות חילקה עד כה המשטרה מאות דו”חות כאלה.

כזכור החוק החדש מחליף את הענישה הפלילית על החזקת עד 15 גרם של קנאביס לשימוש עצמי בקנס כספי בסך 1,000 ש”ח בפעם הראשונה ו-2,000 ש”ח בפעם השניה.

החל מהפעם השלישית יועבר המקרה לטיפול במסגרת הסדר מותנה שעלול להוביל לקנסות עד 20 אלף ש”ח, שלילת רישיונות, דיווח לרשויות הרווחה ועוד. בפעם הרביעית כבר מייושם הליך פלילי רגיל.

עם זאת החוק החדש תקף רק במידה שלנאשם אין עבר פלילי והוא לא ביצע עבירה נלווית לצריכת הקנאביס, למשל העלמת ראיות, העלבת עובד ציבור וכיוצ”ב.

גם זה בטח יעניין אותך
דו"ח שהתקבל על שימוש עצמי בקנאביס בצפון תל אביב
דו”ח שהתקבל על שימוש עצמי בקנאביס בצפון תל אביב

מדוגמאות הקנסות שהגיעו למערכת העיתון נראה שמרבית הקנסות נרשמים דווקא באזורים בארץ שהיו עד כה ידועים בסובלנות שלהם לעישון קנאביס בציבור, כמו תל אביב.

כך לדוגמא בדו”ח ששלח לנו י’ מהרצליה כותבים השוטרים: “במהלך סיור שגרתי בחניון ספורטק תל אביב הבחנו ב-י’ מעשן ג’וינט ובו חומר החשוד כסם מסוג קנאביס. החומר נתפס ונרשם דו”ח ל-י’.”

למגזין מספר י’: “ישבתי בצד של הפארק, שלושה שוטרים הגיחו מאחור בזמן שעישנתי ואמרו לי לא לזוז. לקחו אותי לחיפוש בצד ולא מצאו כלום. את הג’וינט אחד השוטרים הכניס לתוך כפפה כחולה ושם בכיס”.

נראה כי בחלק מהמקרים, כאשר מדובר בעישון במקום שהעישון בו אסור, השוטרים אינם מבחינים בין טבק לקנאביס, ונותנים קנס על עישון במקום ציבורי במקום את “קנס הקנבוס” החדש.

כך לדוגמא במקרה של אדם שנתפס מעשן ג’וינט מחוץ לבית החולים אסף הרופא בבאר יעקב, הדו”ח נרשם תחת החוק לאיסור עישון במקומות ציבוריים, ורק בהערות כתבו השוטרים כי הנאשם “עישן ירוק”.

דו"ח שניתן עבור עישון בציבור, במקום עבור שימוש בקנאביס
דו”ח שניתן עבור עישון בציבור, במקום עבור שימוש בקנאביס

על פי החוק אזרח שנתפס על ידי שוטר עם קנאביס לשימוש עצמי יכול לבחור לשלם את הקנס תוך 60 יום. אם שילם את הקנס רואים בו כאילו הודה והורשע בעבירה פלילית והסכים להשמדת הסם – מה שמוביל לסגירת התיק במרכז לגביית קנסות והשמדתו.

לחילופין יכול האזרח גם לבקש ביטול של הקנס בתוך 30 יום, אז תובע משטרתי רשאי לבטל את הקנס אם סבור שנסיבות העניין אינן מתאימות לפתיחת חקירה או העמדה לדין.

אזרח רשאי גם לסרב לשלם את הקנס, להכחיש כי מדובר בקנאביס ולבקש להישפט – אם כי במקרה כזה ובמידה ויואשם לבסוף יאלץ לשלם קנס גבוה פי 3.

לפרטים נוספים על נהלי האכיפה של החוק החדש ניתן ללמוד מתדריכי המשטרה הרשמיים אותם חשפנו בכתבה קודמת.

קנסות הקנאביס החדשים צפויים להכניס למדינה כ-20 מיליון ש”ח בשנה. החוק החדש אינו תקף לחיילים וצעירים מתחת לגיל 18.

ראו עוד:
האם לשלם את הקנס או להכחיש?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר