לראשונה בישראל: “המרכז הלאומי למחקר קנאביס” נפתח במכון וולקני

פרסום ראשון: בשקט בשקט הוקם לפני שבועיים בטקס חגיגי “המרכז הלאומי למחקר קנאביס” – הגוף שיהיה אחראי בין השאר על זני הקנאביס הרפואי במדינה. אבן הפינה של המרכז הונחה במכון וולקני, אך ככל הנראה בניגוד לדעתו של שר החקלאות הפועל בימים אלו להעברת המכון לצפון הארץ. חממת המחקר אמורה להחליף את מחקריהן של חברות הקנאביס הקיימות.

בימים אלו עומל משרד הבריאות על “רפורמת הקנאביס הרפואי” במסגרתה יחולק הענף ל-5 חוליות ייצור המורכבות מעשרות חברות שונות שתצטרפנה לתחום. החברות החדשות מצפות בימים אלו להצטרף ל-8 החברות הקיימות, להן היום בלעדיות מוחלטת על השוק.

הרפורמה תעלה להצבעה בממשלה במסגרת “הצעת מחליטים” בימים או בשבועות הקרובים, אך תהליך האישור מתעכב – הן מפאת אי עמידתו של המשרד בהוראות בג”צ שהורה לו לשתף את הציבור בהחלטות, הן מפאת אי פרסום קורסי ההסמכה לרופאים שיספקו רשיונות שימוש לחולים והן בגלל שלל ניגודים וויכוחים פנימיים אחרים.

עם זאת נראה שדבר לא מפריע למנהלי היק”ר (היחידה לקנאביס רפואי) להתחיל לפעול לקביעת עובדות בשטח – עוד בטרם נתקבל האישור הסופי.

מרכז קנאביס רפואי מכון וולקני

לפני כשבועיים (5.6) הונחה בטקס חגיגי אך שקט, בתוך שטח מכון וולקני (“מינהל המחקר החקלאי”), אבן הפינה של “המרכז הלאומי למחקר בקנאביס לשימוש רפואי” – הגוף שעתיד להיות מרכז הבקרה והפיתוח של המחקר והייצור של הקנאביס הרפואי בישראל (מו”פ), כמו גם זה שיחלוש על כל תחום הגנטיקה וזני הקנאביס במדינה.

אמנם במכון וולקני מתקיימים מחקרי קנאביס מזה זמן רב, ואף מתנהלת בו חממת גידול קנאביס ברישיון, אך המרכז החדש צפוי להוות גורם עיקרי בשרשרת הייצור של הענף בגרסתו החדשה שלאחר אישור הרפורמה בממשלה. בעקבות הקמת מרכז זה רוצה משרד הבריאות לאסור על חברות הקנאביס הקיימות לקיים מחקרים כפי שעשו עד כה. מצידן נטען שאיסור שכזה לא יעבור מבחינה חוקית.

“המרכז יקדם את המו”פ החקלאי המדעי והיישומי בתחום הקנאביס לשימוש רפואי,” נכתב בשלט שנקבע בטקס חגיגי שנערך במקום. “המרכז ירכז את הפעילות המחקרית החדשנית בתחום ויאפשר הובלה והכוונה של תחום הגידול וייצור מוצרים נלווים מצמחי הקנאביס הרפואי.”

אך אליה וקוץ בה. מכון וולקני, הממוקם כיום בראשל”צ ובו הונחה אבן הפינה של מרכז הקנאביס החדש, אמור לעבור כולו לצפון הארץ, לגליל – כך לפחות על פי תכניתו של שר החקלאות אורי אריאל ששם את כל כובד משקלו למטרה זו, כפי שפורסם בחודש ינואר השנה. “מדובר בצעד חשוב מאין כמותו שיביא תנופה כלכלית וחברתית לתושבי הגליל,” אמר אז אריאל.

מרכז קנאביס רפואי מכון וולקני

מאז הודעה זו מתכתשים הצדדים – השר המצדד במעבר ודוחף לביצועו ומולו נציגי מכון וולקני המעוניינים להישאר במקומם במרכז הארץ. אתמול אף דווח כי השר אריאל ניסה להעביר כבר לא פחות מ-5 מיליון ש”ח למועצה האזורית גולן עבור המעבר הצפוי.

זורקים כסף לפח?

למעשה מכון וולקני – בשיתוף משרד הבריאות – מקים גוף ממשלתי משמעותי כל כך כמו “מרכז הקנאביס הרפואי של ישראל” בשטח בו אמורים בקרוב להיבנות כ-15 אלף יחידות דיור לאחר הפינוי המתוכנן צפונה.

יתרה מכך עולה החשש שמא השר אריאל עצמו כלל לא אישר את הקמת המתחם, וככל הנראה היה מתנגד לו לאור בזבוז המשאבים הבלתי סביר על מתחם שיועתק ממקומו זמן לא רב לאחר הקמתו.

אורי אריאל, שר החקלאות
אורי אריאל, שר החקלאות: האם הקמת מרכז הקנאביס נעשתה ללא ידיעתו?

שאלה נוספת שעולה בימים אלו מהתנהלות מכון וולקני היא השקעה של כ-20 מיליון דולר שהועברה לכאורה למכון מגורמים באוסטרליה, זאת ככל הנראה למטרות מחקר ופיתוח, כך ממידע שהגיע למגזין. עם זאת במכון מסרבים לחשוף את שם התורם המסתורי או את מטרת או אופן חלוקת המשאבים.

לאחר כשבוע של המתנה לתשובה לשאלות שהעלנו בנדון, הודיעה לנו דוברת המכון כי מנהליו בחרו שלא לענות לשאלות שהופנו אליהם. “אין תגובה,” נמסר. גם פנייתנו לקבלת התייחסות מלשכת שר החקלאות אריאל על מה שנראה כמו בזבוז משווע של כספים על הקמת מתחם שיפונה, לא הניבה תשובה ברורה, אלא רק התחמקות של נציגי לשכתו. במשרד הבריאות מסרבים לספק תגובות למגזין קנאביס.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר